Skleněné vázy, které stojí jako malý dům, vznikají i několik měsíců

  • 4
Objevit staré technologie je někdy ještě obtížnější než vytvořit nové. Například pět let trvalo, než se současní skláři dobrali k postupům malby, které používal už od roku 1879 Ludwig Moser. Náročnost práce sklářů si však občas může vyzkoušet i veřejnost.

Uvedení nové kolekce pro rok 2015 spojily sklárny Moser s atraktivními ukázkami výroby přímo v centru Prahy. Své umění předváděli jak skláři u malé pece (vyzkoušet si sklářskou píšťalu mohli i diváci), tak také rytci a malíři skla.

Část této kolekce společně s výběrem dalších děl byla letos v dubnu poprvé v historii sklárny představena také na Salone Internazionale del Mobile v Miláně. O tom, že se české sklářství opět dostává do „dobré kondice“, svědčí nejlépe ta skutečnost, že se opět hlásí studenti na střední sklářské školy i učební sklářské obory.

Náročné dědictví

V prodejní galerii Moser byla předvedena stará technika uměleckého malování skla zlatem a emailovými barvami.

Už v roce 1879 získal Ludwig Moser rakousko-uherské privilegium „za zvláštní způsob výzdoby reliéfními emailovými barvami a zlatem, který vynalezl“. Jenže přesné postupy se ztratily, a tak v Moseru pět let zkoušeli, jak dosáhnout stejných výsledků jako jejich předchůdci. Podařilo se.

Výtvarník a malíř skla Jan Janecký dokázal vytvořit přesné repliky unikátních váz Christine (originál pochází z roku 1880) a Menuet (1885). Náročnost spočívá nejen v dokonalé dekorativní technice, ale také v několika postupných výpalech při různých teplotách. Vypalují se jak barvy, tak zlato. Vázy kvůli náročné technologii vznikají přibližně tři měsíce. A cena? I kolem 55 tisíc eur, což je v přepočtu na koruny zhruba milion a půl.

Některé technologie a postupy se naopak používají nepřetržitě. Když v roce 1895 nechal maharádža z Navacorne vyrobit u Moserů pro svou manželku kolekci Maharani, určitě netušil, že jednoduchý tvar sklenek s jemnou florální rytinou a šestihranná nožka s přesekávanými hranami perlovým brusem bude ještě po 120 letech patřit k nejžádanějším, ale také nejnáročnějším kolekcím. K letošnímu výročí byla kolekce rozšířena o mísu a vázu.

Ve sklárnách v Karlových Varech rádi používají i kombinaci starých tvarů a současného ryteckého umění. To, co dokážou Vladimír Skála, Milan Holubek nebo Tomáš Lesser, vzbuzuje nadšení po celém světě, zejména však v asijských zemích. Jejich tygři, lvi, ryby či pávi, kterými zdobí vázy ze zákresových knih ze začátku minulého století, jsou prostě dokonalí.