Příbramský gólman Marian Kelemen (v bílém) zasahuje v duelu s Plzní.

Příbramský gólman Marian Kelemen (v bílém) zasahuje v duelu s Plzní. | foto: Petr Eret

Fotbalová liga skončila, poháry uhrála Boleslav, kanonýrem je Lafata

• 70
Krátce po sobotní devatenácté hodině ročník 2014/2015 fotbalové ligy skončil. Poslední volné místo v pohárech vybojovala Mladá Boleslav, která v 30. dějství porazila Jihlavu 3:0 a uhájila čtvrtou příčku. Nejlepším střelcem se stal sparťan Lafata, jeho dvacátý gól však proti Bohemians stačil jen na remízu.

Před závěrečným kolem se hrálo už jen o čtvrtou příčku, která znamená kvalifikaci o Evropskou ligu, a o to, kdo se stane nejlepším střelcem.

Souboj na dálku o pohárovou Evropu začala líp Příbram, která na hřišti mistrovské Plzně dala gól už po třech minutách, svou pátou trefou jara se uvedl Bednář.

Jak kdo do pohárové Evropy

1. Plzeň - 3. předkolo Ligy mistrů, mistrovská část

2. Sparta - 3. předkolo Ligu mistrů, nemistrovská část

3. Jablonec - 3. předkolo Evropské ligy

4. Mladá Boleslav - 2. předkolo Evropské ligy

Vítěz poháru Liberec - 3. předkolo Evropské ligy

Zaplněný stadion přišel na oslavy titulu, ale po poločase to na ně nevypadalo. Plzeňští sice po půlhodině vyrovnali, ale vzápětí Zápotočný podruhé poslal do vedení Příbram.

Jenže Plzeň si oslavy nezkazila, po půli během čtrnácti minut dala tři góly, ten vítězný patří Holendovi a byl parádní. Do centru z pravé strany se položil a střílel přes hlavu. Nakonec Příbram inkasovala celkem pět branek.

Její porážka by sama o sobě Boleslavi ke čtvrté příčce stačila, Boleslavští si však 2. předkolo Evropské ligy uhráli sami bez ohledu na výsledek středočeského rivala. Klid jim dal mladík Klobása v závěru půle, další dvě branky přidali zkušení mazáci Ščuk a Magera po přestávce.

To souboj o krále střelců byl dlouho nerozhodnutý. Lafata i slávista Škoda měli před 30. kolem devatenáct branek. Oba hráli doma, oběma se herně nedařilo a také jejich týmy tápaly. Slavia proti Slovácka prohrávala už 0:3, v závěru snížil na konečných 1:3 stoper Bílek.

Tabulka střelců

1. David Lafata (Sparta) - 20 gólů

2. Milan Škoda (Slavia) - 19 gólů

3. Libor Došek (Slovácko) - 16 gólů

4. Aidin Mahmutovič (Teplice/Plzeň), Josef Šural (Liberec) oba 12 gólů

6. Filip Novák (Jablonec) - 11 góů

V té době už byl mezi střelci první Lafata, který v 77. minutě smazal překvapivý náskok Bohemians 1905 a vyrovnal na konečných 1:1.

Sparta, jejíž vedení v týdnu i na další ročník ve funkci potvrdilo trenéra Ščasného, nepodala dobrý výkon. Sice takřka celé utkání útočila, ale její snaha byla bezzubá, hosté se bránili celkem v pohodě. Nepohlídali jen centr střídajícího Marečka a Lafatu střelu zblízka.

Sparťanský trenér Ščasný, který v průběhu jara nahradil odvolaného Vítězslava Lavičku, nemá zrovna bilanci, kterou by se mohli chlubit. Ze sedmi zápasů jeho mužstvo jen čtyřikrát vyhrálo, jednou remizovalo a dvakrát prohrálo.

Baník Ostrava se loučil s Bazaly, chybělo málo, aby to bylo vítězstvím. Nad Duklou vedl od 2. minuty, ale v závěru hosté vyrovnali. Přišlo přes deset tisíc diváků.

Liberec po triumfu v poháru smetl poslední Budějovice 5:1, i když prohrával. To druhý sestupující Hradec se vytáhl a vyhrál v Teplicích.

Pro teplického kouče Petra Radu to byla nepovedená derniéra. Od příští sezony ho nahradí liberecký David Vavruška. Nečekalo se, že Vavruška, který k libereckému týmu přišel v průběhu jara a vedle vítězství v poháru ho zachránil, odejde.

Nový ročník fotbalové ligy začne 25. července.