Jana Nečasová před jednáním Obvodního soudu pro Prahu 1, který řešil kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství. (12. ledna 2015) | foto: Dan Materna, MAFRA

Verdikt v kauze Nagyová spustil kritiku politiků, chtějí nalézt viníka

  • 722
Neschopnost, nekompetentnost a dezinformace, tak hodnotí politici z Nečasovy vlády činnost vyšetřovatelů v kauze Nagyová. Všichni obžalovaní byli zproštěni obžaloby. Začátek vyšetřování a zásah na Úřadě vlády přitom v roce 2013 vedl k pádu pravicové vlády ODS, TOP 09 a LIDEM.

„Stále čekáme na vysvětlení, proč se před dvěma lety konal zásah na Úřadu vlády, na jehož základě padla vláda. Rozhodnutí soudu ukazují, že zásah byl nepřiměřený a neodůvodněný. V demokratické zemi jsou takovéto praktiky nepřijatelné. Nyní očekávám, že osobní odpovědnost vyvodí zejména iniciátoři celé akce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, “ uvedl předseda ODS Petr Fiala v tiskovém prohlášení. 

Podobného názoru je i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Po dvou letech zjišťujeme, že se žádný trestný čin nestal. Ptám se tedy, kdo za to ponese odpovědnost? Není možné, aby ji nenesl a aby to celé skončilo slovy ‚vyšetřování skončilo‘,“ řekl iDNES.cz bývalý ministr financí. 

Na rozdíl od Fialy nechtěl Kalousek jmenovat konkrétní viníky s odůvodněním, že kauzu nezná do té míry, aby se k tomu mohl vyjadřovat. Jeho slova ale naznačují, že má na mysli někoho ze státních zástupců. „Někdo na základě informací nebo dezinformací, které měl, dal určitý pokyn. Někde ta odpovědnost musí být,“ řekl.

Na slova politiků o odpovědnosti žalobce reagoval šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula. Zprošťující verdikt podle něj neznamená, že státní zástupce udělal chybu. „Obžalobu musíme podávat, i když máme pochybnosti o jejím úspěchu u soudu,“ zdůraznil (více čtěte zde). 

Ani předseda ODS, ani místopředseda TOP 09 ale nezpochybňují, že na Úřadu vlády se nepostupovalo zcela standardně. Fiala mluví o morálním selhání, které není a nemůže být trestným činem. Kalousek zase zdůraznil, že nechce hájit to, co se na Úřadě vlády stalo. 

Neschopnost žalobců se vyjevila v plné nahotě

Ke kritice Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci se přidal i Nečasův ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Neschopnost a nekompetentnost VSZ v Olomouci se poněkolikáté vyjevila v plné nahotě. Následků se ale bát nemusejí - pro současnou vládní garnituru splnili víc, než si vůbec mohla přát,“ uvedl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pouze uvedl, že to, co se na Úřadě vlády dělo, podle něj nebylo v pořádku, ale že respektuje rozhodnutí soudu. 

Spolu s Janou Nečasovou (tehdy Nagyovou) byli obviněni i vojenští zpravodajci. Podle žalobce se dopustili zneužití pravomoci, když nechali sledovat premiérovu tehdejší manželku Radku Nečasovou. Zásah na Úřadě vlády vedl k pádu pravicové vlády v červnu 2013. Kauza umožnila nástup vlády Bohuslava Sobotky po mezidobí „úřednické“ Rusnokovy vlády.

Podívejte se na reportáž z vyhlášení rozsudku:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue