VIDEO: Jako v akční hře. Střelci zbrojovky patří mezi světovou špičku

  • 19
Praktická střelba IPSC není příliš známá sportovní disciplína. Je přitom mimořádně akční a tým České zbrojovky Uherský Brod v ní opakovaně získává medaile na národních i světových soutěžích. Střelci prokazují přesnost, rychlost, dynamiku i kondici.

Žádné zvláštní vybavení není potřeba. Dokonce člověk nemusí být extra fyzicky zdatný. O to preciznější přípravu, psychickou odolnost a nepřenositelné zkušenosti vyžaduje.

Střelba podle pravidel International Practical Shooting Confederation (IPSC) totiž není jen tak.

„Člověk musí být co nejrychlejší a nejpřesnější zároveň,“ vysvětlil základní princip soutěží šestadvacetiletý Robin Šebo.

Zbraně ho začaly bavit díky bratrovi, který měl střelbu jako koníčka. V osmnácti si udělal zbrojní průkaz a začal se IPSC věnovat víc.

Teď je jedním z třinácti střelců týmu uherskobrodské České zbrojovky, který je jediným takto organizovaným sportovním týmem v republice.

Tito sportovci také tvoří základ české reprezentace na světových a národních soutěžích IPSC, ve kterých v posledních letech obsazují ve vysoké konkurenci první příčky.

Největší úspěchy CZ týmu

  • Miroslav Kameníček - trojnásobný mistr světa
  • Adam Tyc - dvojnásobný mistr světa
  • Zdeněk Heneš - mistr světa
  • Martin Kameníček - patnáctinásobný mistr republiky
  • Martina Šerá - mistryně Afriky, stříbrná z posledního mistrovství světa na Floridě
  • Josef Rakušan - mistr republiky

„Největší rozdíl mezi IPSC a ostatními střeleckými disciplínami, včetně těch olympijských, je v tom, že IPSC je velmi dynamická, situace různorodé a zážitek ze závodů je pokaždé nový. Díky tomu je tento sport tak jedinečný a zábavný,“ prohlásil vedoucí střeleckého týmu uherskobrodské České zbrojovky Jakub Sondel.

Přes okno i vkleče

Praktická střelba, jak se IPSC také překládá, je dnes ryze sportovní disciplínou. Používají se při ní upravené závodní zbraně. Pořadatelé jsou kreativní a snaží se situace co nejvíce ozvláštnit.

Výjimkou tak nejsou pohyblivé terče, nestandardní střelecké polohy, střelba za pohybu, silnou nebo slabou rukou apod. Střelec sbírá body nejen za přesnost, ale i za čas, ve kterém je na různé situace schopen reagovat. V jednom závodě jich musí zvládnout třeba třicet.

„Zatímco dřív se dost hledělo na přesnost střelby, dnes jsou situace čím dál techničtější,“ vysvětlil Šebo.

Předem si přitom závodník nemůže nic vyzkoušet. Například před pár týdny při kontinentálním mistrovství v Africe nabízela jedna ze situací střelbu přes dvě okýnka vedle sebe, která měla uprostřed táhlo nutné k jejich otevření.

„Střílet šlo tedy jen jednou rukou, protože druhou jsem musel držet táhlo. A člověk si mohl vybrat, jestli bude z levého okýnka střílet silnou pravou rukou z hodně těžké pozice, nebo z komfortnější pozice, ale slabou levou,“ popsal závodník.

Z Kapského Města si nakonec zbrojovácký tým přivezl dvě stříbrné a jednu zlatou medaili, přičemž soupeřů bylo přes tři stovky.

Například Martina Šerá vybojovala v kategorii Open Lady první místo a stala se tak kontinentální mistryní Afriky.

Zkušenosti k nezaplacení

Obdobných úspěchů mají za sebou tovární střelci České zbrojovky celou řadu, včetně asi deseti titulů mistrů světa v několika kategoriích.

Právě zkušenosti jsou v IPSC k nezaplacení. Podle pravidel si totiž střelec může zvolit, jakým způsobem situaci vyřeší.

„Není například přesně stanovené pořadí terčů a v té chvíli rozhodují zkušenosti a taktika. Je potřeba situaci zhodnotit, odhadnout a střílet tak, aby byl zvolený postup co nejvýhodnější,“ zdůraznil Sondel.

Svou roli pak hraje i psychická pohoda, která přirozeně klesá na vrcholových soutěžích a naopak stoupá na méně významných domácích akcích.

Moje máma o mě má strach pořád

Před pár týdny si přivezla stříbro z mistrovství světa, předtím dokonce zlato z kontinentálního mistrovství. Čtyřiadvacetiletá Martina Šerá je jedinou ženou v týmu střelců brodské zbrojovky.

Proč jste si ze všech možných sportů vybrala právě IPSC?
Už dávno předtím s tím začal otec a mě to začalo zajímat. Nikde kolem sebe jsem nic podobného neviděla, navíc mě bavilo, jak je tato střelba akční.

Takže to není stejné jako na olympiádě, kde jde jen o přesnost?
Ne. Praktická střelba je pohybová, člověk u ní musí zvládat psychiku, umět se rozhodovat.

To vám viditelně jde, ne?
Psychika moc ne. Před závody, hlavně těmi většími, bývám pořád nervózní. Před první situací bývám rozklepaná. I po sedmi letech, co jsem v týmu zbrojovky. Na psychiku je to náročné, závody bývají někdy dlouhé, střílí se v obrovském vedru na sluníčku. Všechno hraje roli.

Potřebujete mít dobrou fyzičku?
Já určitě. Zjistila jsem, že mi hodně chybí. Tak jsem začala víc cvičit, dělám spinning, lehčí posilování. A hlavně hodně trénuju střelbu. Zvlášť před závody se to zintenzivní.

Pamatujete si na svůj první závod?
Moc ne. To mi bylo patnáct let a byla jsem strašně nervózní. Bála jsem se, že se netrefím, že to neumím.

S pistolí jste se sžila rychle?
Ze začátku jsem měla obavy, že se něco stane. Měla jsem sice lehčí a uzpůsobenou zbraň, ale i tak to byl velký respekt.

Záviděli vám spolužáci?
Asi ani ne. Učitelé třeba ani nevěděli, co dělám. A báli se podobně jako máma. Ta o mě má strach pořád. Ale když pak viděla, že mě to baví, tak už mě podporuje.

„Natrénovat se to nedá. Je potřeba udržet hlavu v klidu,“ prozradil Šebo.

Většinu lidí v Česku přivedl k tomuto sportu někdo z rodiny nebo známých. Střelci pak vlastní zbrojní průkazy a skládají i speciální bezpečnostní zkoušky, které jsou přísnější, než vyžaduje zákon.

Jsou totiž podmínkou pro účast na vyšších soutěžích a střelec prokazuje, že umí správně manipulovat se zbraní a rozumí i mezinárodním pokynům rozhodčího.

„Tito lidé se ve zbraních výborně vyznají, vědí, co chtějí, a umí si dobře vybrat,“ doplnil Sondel.

Bez nadšenců to nejde

Celosvětově není IPSC profesionálním sportem, ale disciplínou postavenou z velké části na nadšencích, které živí úplně běžná práce. V brodském týmu třeba střílí student, soudce nebo lékař.

Ve světě je registrovaných členů kolem 180 tisíc, v Česku asi 1 300.

„Je to skvělá, přátelská a mezinárodní komunita lidí se sportovním duchem. Potkali jsme i střelce z Jihoafrické republiky, který si vzal půjčku jen proto, aby se mohl zúčastnit mistrovství světa na Floridě,“ upozornil Sondel.

Podobné je to i v Česku. Tady navíc tento sport nemá nijak dlouhou tradici. Zatímco ve Spojených státech s ním mají čtyřicetileté zkušenosti, k nám přišel až po revoluci.

IPSC je populární hlavně tam, kde mají tradičně dobrý vztah ke zbraním nebo lovu. Jde například o skandinávské země, Rusko, USA, Jihoafrickou republiku nebo Kanadu. Dohromady funguje v padesáti zemích a má své mistrovství světa, Evropy i kontinentální závody.

První červnový víkend se například v Hodonicích na jižní Moravě uskutečnila největší soutěž co do počtu střelců na světě, kterou organizuje právě zbrojovka.

9. července 2014