V pražských Dejvicích do vodovodního řadu pronikly nebezpečné bakterie (25....

V pražských Dejvicích do vodovodního řadu pronikly nebezpečné bakterie (25. května 2015) | foto: Yan Renelt, MF DNES

Voda v Dejvicích už je pitná, epidemie byla největší za desítky let

  • 59
Voda v pražských Dejvicích a Bubenči je po čtyřech dnech opět pitná. Hygienici potvrdili, že výsledky posledních testů jsou negativní, bakterie ani viry už v potrubí nejsou. Cisterny však v ulicích zatím zůstávají.

Lidé podle hygieniků mohou vodu pít od čtvrtečních 16 hodin. Potvrdil to mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Cisteren bylo ve čtvrtek nasazeno osmdesát. „S jejich stahováním začneme o víkendu, a to zejména s ohledem na dopravní situaci ve městě,“ vysvětlil mluvčí.

Že voda v dosud problematických částech Dejvic a Bubenče už neobsahuje bakterie ani viry, avizovala šéfka odboru epidemiologie pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová krátce po půl třetí odpoledne na jednání pražského zastupitelstva.

„Všechny výsledky vyšetření jsou negativní, v průběhu několika desítek minut bude voda oficiálně označena za pitnou,“ řekla na zastupitelstvu Jágrová.

Lékaři ošetřili téměř 500 pacientů

Lékařka zopakovala, že první informace o problémech v oblasti, kde žije asi 32 tisíc lidí, hygienická stanice dostala po půlnoci ze soboty na neděli a další ještě v průběhu noci. Záchranná služba tehdy k ošetření odvezla na 150 pacientů, dalším radili dispečeři po telefonu.

„Lékařské ošetření k dnešnímu dni vyhledalo 460 nemocných. Pět jich bylo krátkodobě hospitalizováno, po zavodnění byli propuštěni,“ dodala Jágrová.

Podle ní podobnou epidemii Česko nezažilo od 70. let. Další desítky lidí přitom lékařskou pomoc nevyhledaly a zůstaly doma.

Ve středu navíc hygienici zjistili, že špatně může být i lidem, kteří závadnou vodu z Dejvic vůbec nepili. Mohou za to tzv. noroviry, které byly ve vodě nalezeny spolu s bakteriemi (psali jsme zde).

Noroviry mohou u člověka vyvolat průjmy, horečku a nevolnost. Stejné zdravotní potíže způsobuje i bakterie Escherichia coli, která se ve vodě také nacházela.

Oblast v pražských Dejvicích, kde byla kontaminovaná voda.

Šéf Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos zopakoval, že lidé, kteří vyhledali lékařské ošetření, dostanou od společnosti „bolestné“. To by podle dřívějšího vyjádření mělo činit pět tisíc korun.

„Po dobu dvou týdnů nikdo v Dejvicích nebude platit vodné ani stočné. Stavíme se k tomu čelem,“ řekl Mrkos.

Radnice Prahy 6 ve středu oznámila, že podá kvůli znečištění trestní oznámení na neznámého pachatele. V postižené oblasti je asi 180 stravovacích zařízení, asi 15 jich zavřelo provoz.

Podle jedné z teorií mohla zapříčinit znečištění vody porucha, kvůli níž se z kanalizace dostaly do pitné vody splašky. Tuto možnost vodohospodáři prověřují jako jednu z možných variant.

Porucha - nejspíše prasknutí trubky - přitom nastala v úseku, kde atypicky vede kanalizace nad vodovodem. Obvykle to bývá obráceně.

Zdrojem mohlo být slepé rameno ležící mezi ulicemi Patočkova a Střešovická. „Je to odbočka z roku 1925 a v 60. letech minulého století byla předělávána a nebyla zakreslena do mapy. Celý řad je odstaven z provozu,“ řekl šéf PVK.

Voda ve slepém rameni řadu byla zřejmě znečištěna při výstavbě na nedaleké parcele, kde vyrostly bytové domy. Dělníci poškodili kanalizaci a z ní se pak odpadní voda dostala do slepého ramene. Následně se při zvýšení tlaku kvůli propláchnutí dostala do hlavního řadu a kontaminovala pitnou vodu.

Potrubí je šest metrů hluboko, čeká se na povolení

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) musí se zaslepením starého vodovodu, odkud tekla voda znečištěná bakteriemi, čekat den až dva na povolení báňského úřadu. Potrubí nejspíš leží více než šest metrů hluboko.

Vodohospodáři ve čtvrtek s kamerou prozkoumali 94 metrů potrubí od vodojemu. "Máme potvrzeno propojení slepého vodovodu s vodovodním řadem, který vedl do Dejvic," uvedl vedoucí provozu PVK Michal Kruk.

Souběžně se slepým vodovodem vede kanalizace, ve které byly podle něj zjištěny netěsnosti. Způsobit je mohla i okolní výstavba tunelu Blanka nebo obytného souboru Triangl. "Vzhledem ke stavebním činnostem, které tady probíhají v okolí, mohly vzniknout netěsnosti potrubí," doplnil.

V místě spojení slepého ramene s vodovodem se ve čtvrtek dělníci dostali čtyři metry hluboko. Potrubí ale podle starších map leží ještě asi o metr a půl hlouběji, zakreslené je ale asi o deset metrů dál. K tak hlubokému výkopu potřebuje PVK povolení báňského úřadu. "Očekáváme, že ho dostaneme během dne až dvou," řekl Kruk. Potrubí pak bude zaslepeno.

ZDROJ: ČTK