Kolonáda v syrské Palmýře je přes kilometr dlouhá. Archivní snímek.

Kolonáda v syrské Palmýře je přes kilometr dlouhá. Archivní snímek. | foto: Barbora Sedlářová, iDNES.cz

Džihádisté v Palmýře popravují v amfiteátru, místní musejí přihlížet

  • 95
Radikálové z Islámského státu uspořádali hromadnou popravu v historickém městě Palmýra v centru Sýrie. Ve starobylém římském amfiteátru zastřelili asi 20 mužů. V Iráku vládní jednotky podporované šíitskými milicemi uspěly v obnovených bojích o město Ramádí a obsadila dvě čtvrtě na jihu města.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci sleduje z Londýna, byli obyvatelé Palmýry donuceni zabíjení v amfiteátru přihlížet. Od dobytí města islamisté zabili již nejméně 200 lidí a dalších 600 uvěznili.

Fotogalerie

Kurdským oddílům na severu Sýrie se podařilo vybojovat zpět město Mabrúka v kurdské provincii Hasaká. Kurdové si tím podle agentury Reuters otevřeli cestu k postupu na západ do Rakky, která je baštou Islámského státu.

Právě ztráta pozic v Hasace, která leží na severovýchodě země, podle Reuters přiměla minulý týden IS obrátit se k jihu a postupovat do střední Sýrie. Kurdové už celý měsíc postupně přebírají kontrolu nad svou provincií; zatím se jim podařilo získat zpět 4000 kilometrů čtverečních, což představuje asi desetinu území.

Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna obyvatelé Sýrie v pátém roce občanské války již ztrácejí naději, že konflikt někdy skončí. Přitom počet obětí a rozsah škod je prý tak vysoký, že by měl „šokovat kolektivní svědomí světa“. Válka si podle OSN vyžádala už přes 220 000 mrtvých a zbavila domova třetinu místní populace.

Podívejte se na památky v Palmýře:

Islámský stát

Boje o Ramádí

Irácká armáda a šíitské milice v boji o Ramádí postoupily až k místní univerzitě. Vojsko tento týden ohlásilo protiofenzivu proti hnutí Islámský stát (IS), které má kontrolu nad velkou částí provincie Anbár a od 17. května i nad jejím střediskem Ramádí. IS mezitím pokračoval s vražděním v syrské Palmýře, kterou nedávno dobyl.

Podle plukovníka irácké armády pronikli vojáci do čtvrtí Humajra a Tíš. „Bojovníci z IS museli uprchnout a vojáci a šíitské milice obsadili dvě čtvrtě. Podařilo se jim také dostat se do univerzity, ale tu musejí ještě osvobodit,“ řekl plukovník. Obsazení dvou jižních čtvrtí prý Islámský stát odřízne od jeho zásobovacích tras.

Cílem nové ofenzivy je izolovat IS na menším území provincie Anbár a osvobodit Ramádí. Do operace bylo nasazeno několik tisíc mužů. Jednotky zaujaly pozice několik kilometrů východně od Ramádí a další postupují ze severu.

Bojovníci Islámského státu na novou ofenzivu v Anbáru odpověděli nasazením sebevražedných atentátníků. V blízkosti dalšího velkého provinčního města Fallúdže zabili v noci na dnešek 17 vojáků. Mluvčí irácké armády nebyl schopen říci, kolik atentátníků se na těchto útocích podílelo.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue