Z knihoven jsou nebezpečná místa. I kvůli bezplatnému internetu

  • 311
Z veřejných knihoven, kde dříve vládlo ticho a soustředění, se v poslední době stala nebezpečná místa. Může za to bezplatný internet, který patří k základním knihovnickým službám už i v menších obcích. Na problém upozornilo pondělní neštěstí v Horní Bříze, kde psychicky nemocný návštěvník ubodal v čítárně knihovnici.

Bezplatný internet láká do knihoven problémové návštěvníky, kteří by se jinak na síť nedostali. „Problémy jsou letité a vlastně se čeká, kdy se něco stane,“ uvedl knihovník Zbyněk Topinka, který pracuje v čítárně v Plzni-Slovanech.

Pracovníci plzeňských knihoven mají už nějakou dobu k dispozici pepřové spreje, prošli také policejním a psychologickým školením, aby věděli, jak se mají v nebezpečných situacích chovat.

„Už jsme se setkali s případem, kdy návštěvník říkal, že je ozbrojen,“ vzpomíná Helena Šlesingerová, ředitelka městské knihovny v Plzni. Nejnebezpečnější jsou malé pobočky, kde je knihovnice sama.

Podle Šlesingerové je dobře, že jsou v knihovně informace přístupné i sociálně slabým. „Ale bohužel tam přibývá lidí, kteří jsou duševně nemocní, často nás navštěvují a stupňují agresivitu,“ říká ředitelka.

Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky chce podle svého předsedy Romana Giebische nyní otevřít debatu s veřejností a zřizovateli knihoven o bezpečnosti v čítárnách.

Muže, který je podezřelý z pondělní vraždy 28leté knihovnice v Horní Bříze na Plzeňsku, policisté dopadli krátce po útěku (více o útoku čtěte zde).

Útočník podstoupil na začátku roku nedobrovolné psychiatrické léčení v Dobřanech. Lékaři jej ale propustili ještě dřív, než soud rozhodl o jeho dalším pobytu v léčebně. Případem se zabývá i ministerstvo zdravotnictví (více čtěte zde).