Při startech i přistáních potřebuje Airbus A380 větší rozestupy. | foto: AP

Problémový Airbus A380: největší letadlo zpomaluje nejrušnější letiště

  • 77
Dubajské letiště má problém. Velmi častým hostem na něm jsou obří Airbusy A380, které při přistání i odletech způsobují ve vzduchu „malou bouři“, a tudíž vyžadují větší odstupy. Tím ale zpomalují provoz a omezují ostatní, zejména menší letadla.

Aerolinky Emirates jsou největším majitelem Airbusů A380, tedy největších osobních dopravních letadel. V současnosti jich mají ve flotile 60 a plánují přikoupit dalších 80.

I díky rozvoji těchto aerolinek se jejich domovské letiště v Dubaji stalo během krátké doby nejrušnějším na světě. A zdejší ranveje tak přestávají stačit. V plánu už je sice stěhování na nové pouštní letiště, ale několik let do té doby bude asi dost krušných.

Jak totiž upozorňuje agentura Bloomberg, velké airbusy dělají letiště už teď velmi těsné a pokud jich přibude, stane se ještě těsnějším. Vzhledem k tomu, že Dubaj je pro Emirates přestupovým bodem, zalétává sem pravidelně velká část A380.

Airbus A380 vyžaduje větší odstup

Toto letadlo totiž za sebou kvůli svým rozměrům ve vzduchu zanechávají silnější a nebezpečnější turbulence než klasická letadla. Kvůli tomu pro něj platí i přísnější pravidla. Povolený odstup menších letadel přistávajících či vzlétajících bezprostředně po A380 nečiní klasické 4 námořní míle (7,4 kilometru).

I jinak velká letadla (například Boeing 747) musí mít za A380 odstup šest mílí (11,1 kilometru), menší letadla dokonce sedm (12,9 kilometru). To potom samozřejmě způsobuje zpomalení provozu na letišti. Ačkoli jeho zástupci ani Emirates nechtěli uvést, do jaké míry se tím provoz letiště brzdí, Bloomberg přišel alespoň se svou vlastní ilustrační simulací.

Podle ní na čas připadající na 18 odletů pouze letadel velikosti Boeingu 777 připadá 15 odletů, pokud se skupina napůl skládá z Airbusů A380 a Boeingů 777. A to i přesto, že naopak odstup A380 za běžným letadlem je jen tři míle.

Letiště: Snažíme se řadit letadla chytře

Společnost Airbus na podobné výtky reaguje tím, že jejich největší letadlo pojme více cestujících než ta klasická. A tím pádem denní kapacitu letiště neomezí. To sice řeší problémy letiště z pohledu souhrnných statistik, ale už to nepomáhá nutnosti co nejlépe vtěsnat do odletového a příletového schématu i jiné aerolinky. Zvláště v době, kdy se rozšiřuje odbavovací kapacita dubajského letiště otevřením nové haly. Počet ranvejí se ale nezmění.

Letiště se tak zatím snaží vypořádat se s obtížnou situací, jak se dá. „Děláme všechna možná citlivá a chytrá opatření, abychom letadla řadili do správných pořadí rozestupů,“ vysvětluje Chris Garton, viceprezident pro letištní provoz společnosti Dubai Airports.

Loni přistál obří airbus také v Praze:

14. března 2014