Jana Nečasová před jednáním Obvodního soudu pro Prahu 1, který projednává kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství. (12. ledna 2015) | foto: Dan Materna, MAFRA

Státní zástupce navrhl Nagyové a zpravodajcům tři až čtyři roky vězení

  • 592
V kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové, a zpravodajců začaly v pondělí závěrečné řeči. Jako první ji za zavřenými dveřmi přednesl státní zástupce Rostislav Bajger. Po jejím ukončení uvedl, že obžalovaným navrhl nepodmíněné tresty vězení od tří do čtyř let za zneužití vojenského zpravodajství.

„Závěrečná řeč byla náročná a myslím, že spravedlivá,“ řekl Bajger v krátké přestávce, kterou soudkyně vyhlásila po ukončení jeho více než hodinového projevu. Podle něj je proti obžalovaným, kterým hrozí trest od jednoho do pěti let vězení, dostatek důkazů. Líčení jsou přítomni všichni tři obžalovaní zpravodajci. Nečasová nepřišla, podle jejího advokáta je za tím její špatný zdravotní stav.

Nejvyšší trest, tři roky a deset měsíců, si podle Bajgera zaslouží bývalý šéf zpravodajství Milan Kovanda. „Asi jsem největší lump,“ komentoval to exšéf rozvědky. Nečasové pak státní zástupce navrhl tři a půl roku.

Kdo je kdo v kauze Nagyová

Podle obžalovaného Ondreje Páleníka mluvil státní zástupce dlouze, ale žádný důkaz nepředložil. „Já jsem někde uprostřed,“ řekl o výši trestu, která mu byla navržena. „Nepřekvapuje mě to, já jsem čekal doživotí,“ dodal v nadsázce.

Obhájci žádali zproštění obžaloby

Po státním zástupci mluvil obhájce Jany Nečasové Eduard Bruna. Navrhl jí zproštění trestu, popřípadě alternativní trest. Jeho podobu však nespecifikoval.

Zproštění pro klienta navrhl také Tomáš Sokol, který hájí Ondreje Páleníka. Advokát se rozhodl svou závěrečnou řeč zveřejnit na webu České justice. Mimo jiné v ní uvádí, že to nebylo sledování. „Víme, že nešlo o systematické pozorovávání paní Radky Nečasové, ale o prověřování či monitoring, jehož byla, nikoliv jediným, pozorovaným objektem. Jednoznačně to potvrzují výslechy všech příslušníků Vojenského zpravodajství, kteří k tomu byli vyslechnuti,“ napsal.

Advokát Milana Kovandy Jiří Matzner uvedl, že se nepodařilo prokázat tvrzení obžaloby, a proto žádal pro klienta zproštění. Uvedl, že ho výše trestů pro Nečasovou a zpravodajce překvapila. Připomněl, že jeho klient je v armádě od 14 let a od té doby získal vysoká vyznamenání nejen u nás, ale i v zahraničí. 

Jako poslední pronesl závěrečnou řeč obhájce Jana Pohůnka Michal Hráský. Stejně jako ostatní advokáti žádal pro klienta zproštění. Navržené tři roky a čtyři měsíce pro klienta ho překvapily už proto, že podle něj otázka není o výši trestu, ale vůbec o vině či nevině obžalovaných.

Obžalování dostanou slovo v úterý

Obžalovaní dostanou možnost závěrečného slova v úterý. Téměř jisté přitom je, že mluvit nebude Jana Nečasová, která místo závěrečné řeči chtěla soudu zaslat písemné prohlášení, ale soudkyně nakonec nechtěla čekat na jeho doručení a ukončila dokazování.

Celé jednání probíhá vzhledem ke znění utajovaných informací za zavřenými dveřmi. Závěrečným řečem předcházelo seznámení s dokumentem vojenského zpravodajství, který kromě utajovaných informací obsahoval odpovědi na dotazy soudkyně. Neveřejné byly i závěrečné řeči. Rozhodnutí soudu, plánované na pátek, ale bude veřejné.

U soudu zazněly také zprávy ze sledování. Agenty při práci rušili například všímaví sousedé:


Video