Kandidát na polského prezidenta Andrzej Duda odevzdává v Krakowě svůj hlas po boku manželky Agaty a dcery Kingy (24. května 2015). | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Komorowski byl dobrý, ale nudný. Vyhrálo polské „béčko“

  • 82
V polských volbách prohrál jeden z nejúspěšnějších prezidentů, které kdy Polsko mělo. Bronislawa Komorowského ale poslala do předčasného prezidentského důchodu touha po změně. Jeho soupeře Andrzeje Dudu volila chudší část země i mladí lidé, píše ve svém komentáři redaktor MF DNES Luboš Palata.

Žádná česká vláda nedokázala tolik, kolik toho v Polsku zvládla vláda Občanské platformy. Zatímco u nás se velká část obrovských prostředků z unijních fondů rozkradla, v Polsku se za to v posledních deseti letech postavily stovky a stovky kilometrů dálnic a železnic.

Duda získal 51,5 procenta hlasů

Andrzej Duda má podle konečných výsledků 51,5 procenta hlasů, zatímco Bronislaw Komorowski 48,5. Podle polských médií již v pondělí ráno Duda prohlásil, že vystoupí z opoziční strany Právo a spravedlnost. Volební účast dosáhla 55 procent.

Zdroj: Reuters

Polsko jako jediná země Evropské unie dokázalo projít hospodářskou a finanční krizí bez toho, aniž by jeho hospodářství pokleslo. Jako jediná země kontinentu vykázalo růst.

Pokud se podíváme na porovnání stavu, v němž před skoro osmi lety přebírala Občanská platforma vládu nad zemí a porovnáme ji s dneškem, tak vidíme jasný civilizační skok, který nedokázala udělat žádná jiná země v Evropě.

Přesto v neděli vláda Občanské platformy v Polsku skončila. Ne, zcela, ne úplně, do parlamentních voleb jsou ještě více než čtyři měsíce, ale Bronislaw Komorowski, který prostě byl dobrým prezidentem, už hlavou státu nebude.

I když všichni pracujeme pouze s výsledky exitpollů a ty upravené ukazují daleko menší rozdíl, než ty zveřejněné před nedělní půlnocí, všichni nejen v Polsku, ale i za jeho hranicemi počítají s tím, že konečný výsledek udělá z Komorowského už jen bývalého prezidenta.

Polsko B přehlasovalo Polsko A

Pád Komorowského tak trochu připomíná hořký konec bývalých disidentů a první české polistopadové reprezentace kolem Petra Pitharta, Jiřího Dienstbiera a Václava Havla.

Ti si také jako Komorowski mysleli, že za ně mluví výsledky jejich práce, před volbami na přelomu léta a jara 1992 nedělali žádnou velkou volební kampaň a pak se jen divili, že místo nich se moci ujali Václav Klaus a Vladimír Mečiar. A oni skončili dokonce za branami parlamentu, Havel nebyl znovu potvrzen ve funkci federálního prezidenta a Klaus s Mečiarem si rozdělili společný stát na dva takříkajíc svoje státy.

Polským prezidentem bude euroskeptik Duda, Komorowski uznal porážku

V Polsku roku 2015 nic takového naštěstí nehrozí. Přesto je však návrat Dudova Práva a spravedlnosti k moci, protože post prezidenta v Polsku mocný je, obratem z jistých vod do vod nejistých.

Jenomže polští voliči volili raději toto než setrvávání vlády Občanské platformy v čele s prezidentem, který byl sice slušný, poctivý, rozumný, ale přiznejme si to prostě nudný.

Andrzeje Dudu a s ním jeho Právo a spravedlnost zvolili do čela státu ti Poláci, kteří mají z civilizačního skoku, jež země udělala, ze všech nejméně. Lidé z vesnic, malých měst, kam se po nových dálnicích a železnicích nedostanete. Z míst, odkud se pořád odchází za prací do měst, ale často také do zahraničí.

Vyhrálo Polsko B, východní část země, která sousedí s Běloruskem, Ukrajinou, Ruskem v podobě Kaliningradské enklávy. Polsko, kam si stále rozmýšlí investovat zahraniční investoři a kam se dálnice staví až poté, co se postavily do Německa. Polsko, které je „koncem“ Evropské unie, se všemi minusy, které to přináší. Polsko, které nerozumí „varšavské kavárně“, lidem žijícím v Gdaňsku, ani těm z Wroclawi.

Dudu zvolili také lidé, kteří i po víc než pěti letech věří, že předchozího prezidenta Lecha Kaczynského nechal kdosi, Vladimir Putin, nebo možná i Donald Tusk, zavraždit ve Smolensku. A tomu, že neúspěšné přistání prezidentského speciálu bylo souhrou mizerného počasí, starého letadla, záložního ruského vojenského letiště a přecenění schopností pilotů, tomu neuvěří už asi nikdy. Částečně také kvůli chybám ve vyšetřování, kterých se garnitura Občanské platformy dopustila, částečně i kvůli arogantnímu postupu Ruska, jež dodnes záměrně nevydalo Varšavě vrak letounu a podporuje tak mýty kolem havárie.

Mladý prezident mladých Poláků

Pro Dudu, představitele mladé polské politické generace, mimochodem nejmladšího prezidenta v Evropě, hlasovali ale také mladí Poláci. Poláci, kteří sice změnu Polska kolem sebe vidí, ale pro které je tato změna málo. Tak málo, že velká část z nich se chce sebrat, a odstěhovat do Velké Británie, Německa, nebo Irska, jak to udělali už miliony nejschopnějších Poláků před nimi.

Pokud by vítězství Dudy vedlo k tomu, že by v Polsku tito lidé zůstali, bude to vítězství nejen nového polského prezidenta, ale i celé země.

Země, jejíž úspěch je důležitý i pro nás. Protože málo platné, Polsko je a zůstane ještě dlouho symbolem „nové Evropy“, v níž je Česko dnes pouze o něco málo bohatším a civilizovanějším jihozápadním sousedem Polska.

Je samozřejmě otázkou, zda naděje Poláků, kteří Dudu volili, nebudou zklamány. Síla polského prezidenta je spíše v tom, že vládu a parlament může blokovat, než by mohl sám něco prosadit. A k tomu, aby skutečně vládl, potřebuje spřízněný kabinet. A k tomu, aby takový kabinet v Polsku vládl, je pořád daleko. Zřejmě dál, než čtyři měsíce, které zbývají do parlamentních voleb.

Andrzej Duda slaví vítězství v prezidentských volbách:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video