Rohingové z Barmy prchají po moři i po souši. Když se dostanou do Thajska,...

Rohingové z Barmy prchají po moři i po souši. Když se dostanou do Thajska, mohou skončit v táborech pašeráků, nebo v centrech pro uprchlíky. | foto: AP

V Malajsii našli u hranic s Thajskem 139 hrobů, zřejmě s ostatky běženců

  • 7
Malajsijská policie objevila na severu země zhruba půl kilometru od hranice s Thajskem 139 hrobů, které mohou obsahovat ostatky běženců. V některých hrobech se nacházelo více těl, oznámil v pondělí velitel malajsijské policie podle agentury Reuters. Hroby se našly na 28 místech, která mohla sloužit jako tábory převaděčů.

Policie podezřelá místa odhalila během operace, která začala 11. května a skončila v sobotu, prohlásil její šéf Khalid Abu Bakar. Jeden z těchto předpokládaných hrobů se prý nacházel několik desítek metrů od masového hrobu, který byl dříve v květnu objeven v Thajsku.

Podle Abu Bakara byla v blízkosti táborů, které byly zbudovány podél padesátikilometrového úseku thajsko-malajsijské hranice, nalezena také munice a v táborech byly patrné stopy po mučení obětí. Nedaleko některých hrobů se našly kovové řetězy a také klece, v nichž byli zřejmě uprchlíci vězněni. Na místo v pondělí dorazil první policejní tým, aby těla exhumoval, dodal Abu Bakar.

Útěk před terorem buddhistů

Rohingové z Barmy prchají po moři i po souši. Když se dostanou do Thajska, mohou skončit v táborech pašeráků, nebo v centrech pro uprchlíky.

Již o víkendu se objevily zprávy, že malajsijská policie objevila hromadné hroby s desítkami mrtvol. Údajně jde o uprchlíky z Barmy náležející k muslimské menšině Rohingů, kteří mohou být oběťmi převaděčů migrantů (více o nich čtěte zde). Malajsijský ministr vnitra Ahmad Zahid Hamidi označil v neděli tento nález za šokující.

Převaděči požadovali výkupné

Uprchlíci z Barmy a Bangladéše platí převaděčům tisíce dolarů za to, aby se dostali do bohatších zemí jihovýchodní Asie, především do Malajsie. 

Donedávna je pašeráci z bangladéšských a barmských přístavů převáželi na lodích na jih Thajska, odkud jim měli dál ukázat pěší cestu přes hranici do Malajsie.

Převaděči je ale místo toho drželi v izolovaných táborech v džungli, dokud za jejich osvobození příbuzní nezaplatili výkupné. To podle agentury Reuters dosahovalo 1 200 až 1 800 dolarů. Humanitární organizace uvedly, že někteří běženci byli v táborech ubiti. Podle vyšetřovatelů převaděčům pomáhaly celé místní komunity i někteří thajští a malajsijští policisté.

Dřívější objevy hrobů vyvolaly krizi

První objevy mělkých hrobů s předpokládanými těly běženců z počátku tohoto měsíce vyvolaly v regionu uprchlickou krizi. Thajské úřady totiž zahájily rozsáhlou razii namířenou proti pašerákům, kteří byli donuceni přepravovat uprchlíky místo po pevnině po moři. Tisíce uprchlíků následně pašeráci ponechali svému osudu na chatrných lodích v Bengálském zálivu a Andamanském moři.

Více než tři tisíce uprchlíků již přistály na svých plavidlech v Malajsii a Indonésii, které slíbily, že běžence na rok přijmou. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v pátek odhadl, že dalších asi 3500 vyhladovělých běženců na přeplněných lodích na moři nadále zůstává. Indonésie a Malajsie po migrantech na moři pátrají.

Zatímco uprchlíci z Bangladéše opouštějí svou zemi kvůli chudobě, z Barmy prchají příslušníci pronásledovaného muslimského menšinového etnika Rohingů, kteří jsou v této zemi považováni za nelegální přistěhovalce a jimž je upíráno občanství. Téměř 140 tisíc Rohingů z barmského Arakanského státu opustilo své domovy po krvavých střetech s většinovými buddhisty v roce 2012.

Podobné hroby objevili nedávno také v Thajsku:

14. května 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video