Nad Palmýrou vztyčili vlajku islamisté, podle Damašku tam zabili 400 lidí

  • 194
Nad starobylou citadelou v syrské Palmýře, kterou tento týden ovládli radikálové z Islámského státu, zavlála jejich černá vlajka. Snímky umístili na internet sami islamisté. Syrská státní televize mezitím informovala o tom, že radikálové ve městě již údajně zavraždili 400 civilistů. Nezávisle však tuto zprávu ověřit nelze.

Radikálové z Islámského státu umístili v pátek na internet sérii snímků zachycujících kromě černé vlajky nad citadelou v Palmýře i dobyté armádní posty v okolí a její zničenou techniku. Zveřejnili také video, na němž ozbrojenci prohledávají vládní budovy ve městě a strhávají v nich portréty syrského prezidenta Bašára Asada a jeho otce, po jehož smrti v roce 2000 převzal nejvyšší úřad.

Na internetu se po dobytí Palmýry, dnes v arabštině známé jako Tadmur, objevila i jiná série fotografií, dokumentující zbraně a výbušniny, které si islamisté přisvojili po obsazení tamní věznice.

23.května 2015 v 15:55, příspěvek archivován: 24.května 2015 v 16:17

#ISIS releases pictures of war spoils seized in #Palmyra's notorious Tadmor prison. pic.twitter.com/qsmJJA1ILH

Syrská státní televize nyní informovala o tom, že islamisté ve městě od jeho středečního dobytí zavraždili na 400 civilistů, prý hlavně žen a dětí. Stovky těl jsou údajně pohozené v ulicích města. Nezávisle však tyto zprávy není možné ověřit.

Stanice tvrdí, že oběťmi jsou lidé loajální Asadově vládě a jejich rodinní příslušníci, mezi nimi i státní zaměstnanci jako například vrchní sestra v místní nemocnici a společně s ní i všichni její příbuzní.

„Teroristé zabili více než čtyři sta lidí... a zohavili jejich těla pod záminkou toho, že, že spolupracovali s vládou a neuposlechli jejich příkazy,“ zaznělo ve vysílání v Damašku sídlící televize.

Islamisté už zničili sochu v předsálí muzea

Po dobytí města panují také obavy, že radikálové, stejně jako v případě dalších starobylých měst v Iráku, začnou ničit tamní památky zařazené na seznam kulturního dědictví UNESCO. 

Než se syrská vládní vojska stáhla z Palmýry i jejího okolí, stihli ještě archeologové odvézt z města stovky cenných historických artefaktů. Ruiny tamní citadely, zdobená sloupořadí či hrobky jim však zůstaly vydány napospas. Podle britské stanice Sky News již bojovníci IS vtrhli do tamního muzea a rozbili sochu v předsálí. 

Některé hlasy naznačují, že rozsáhlému řadění tamní sbírky neujdou a že radikálové zatím jen sbírají síly po bitvě o město. To dobyli poměrně rychle - přesně po týdnu. 

Už minulý týden ovládli také irácké Ramádí. Americký ministr obrany Ashton Carter kvůli tomu v neděli ostře kritizoval iráckou armádu v rozhovoru pro stanici CNN. Prohlásil, že irácké síly měly v Ramádí oproti islamistům přesilu. Přesto nedokázaly bojovat, stáhly se z města a zanechaly za sebou velké množství bojové a dopravní techniky dodané Washingtonem, včetně několika tanků.

Bojovníci Islámského státu v uplynulých dnech obsadili také poslední hraniční přechod mezi Sýrií a Irákem, který ještě kontroloval Asadův režim, al-Tanf. To podle BBC umožní islamistům propojit dobytá území ve východní Sýrii s iráckou provincií Anbár a jejím hlavním městem Ramádí.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue