Prožijte znovu záchranu slavného českého trosečníka na ledové kře

  • 10
Je to už 87 let, co se český vědec František Běhounek znovu narodil. Spolu se světoznámým vzduchoplavcem a objevitelem Umbertem Nobilem ztroskotal při cestě vzducholodí ze severního pólu. Na památku této události vznikla aplikace Red Tent od českého vývojáře Michala Bárty.

Přesně v 11 hodin a 25 minut středoevropského času dne 25. května 1928 se třicetiletý český vědec František Běhounek v gondole vzducholodi Italia podíval na své kapesní hodinky. V okamžiku, kdy je opět vsunul do kalhot, uslyšel poplašný výkřik výškového kormidelníka Cecioniho: „Jsme těžcí!“

Co prožilo devět mužů včetně Františka Běhounka na pomalu se potápějící ledové kře, si můžete přečíst v obsáhlém článku od Jiřího Macouna z roku 2013 k 85. výročí katastrofy: Vzducholoď Italia: český trosečník musel na kře jíst odporné italské jídlo.

Právě zmíněný článek, respektive ilustrace k němu, se stal inspirací pro vznik aplikace Red Tent. K článku jsme potřebovali ilustrace a video. Žádný autentický obrazový záznam ztroskotání pochopitelně neexistuje, ale řešení jsme přesto nalezli. Vzducholoď Italia pro nás do krátkého videa věrně zrekonstruoval vývojář a animátor Michal Bárta (více o něm viz boxík). 

Hindenburg i Stratocaching

Vývojář a animátor Michal Bárta už pro nás v minulosti vytvořil několik animací, které se vyznačovaly dokonolou věrností. Naší první spoluprací bylo fotorealistické video k projektu Stratocaching. Michal vytvořil krátký film, který nám pomohl projekt představit i těm, kteří si let do stratosféry představit neuměli. Od té doby jste se mohli s Bártovými animacemi a aplikacemi setkat na Technetu ještě několikrát. Projděte si Hindenburg těsně před katastrofou nebo znovu prožijte ztroskotání křižníku Zenta s českou posádkou.

Kompletní přehled aplikací Michala Bárty najdete na stránkách 3DAnimator.cz.

Tehdy jsme se bavili, že když už Michal musel pracně podle nemnoha dochovaných fotografií rekonstruovat celou vzducholoď, použije hotový materiál pro aplikaci, která se bude věnovat celému příběhu trosečníků.

Jak vznikla aplikace Červený stan

„Vzpomněl jsem si, jak jsem ten příběh prožíval v dětství a jak mi ho táta vyprávěl. Proto jsem si po vytvoření animace vzducholodě Italie řekl, že když už ji mám, udělám ji detailně, stejně jako Hindenburg,“ vzpomíná Bárta.

Nikde však nenašel dostatek obrazových materiálů a technických detailů, které jsou pro takovou rekonstrukci nezbytné. Nakonec tedy vznikla podle Běhounkovi knihy Trosečníci polárního moře „pouze“ scenérie okamžiku příjezdu ledoborce Krasin ke stanu trosečníků. V aplikaci se tedy můžete procházet po 3D modelu paluby Krasinu, zblízka si prohlédnout havarované Lundborgovo letadlo Fokker nebo stan trosečníků včetně interiéru. V kraťoučké animované sekvenci uvidíte i samotnou katastrofu Italie.

Aplikace vznikla technikou Mental Photogrammetry. Anglický výraz photogrammetry znamená rekonstrukci objektu z fotografií, slůvko Mental by se dalo vysvětlit větou: Co není, musí se domyslet.

Stáhněte si aplikaci Red Tent zdarma

Pro prvních deset čtenářů, kteří nám dnes 11 hodin a 25 minut správně odpoví na následující otázku, máme aplikaci Red Tent v ceně 6,99 eura (190 korun) zdarma.

Soutěž byla ukončena. Výherci kontaktujeme e-mailem.

Aplikace je pouze pro zařízení s iOS a pouze v angličtině.

Otázka:

Kam se poděla spodní křídla z Lundborgova Fokkera?

a) Ulomila se při havárii při pokusu o druhé přistání a zničila se.
b) Byla oddělitelná, po havárii sloužila jako mosty mezi krami.
c) Trosečníci je odsekali sekerou a použili jako základnu pod stan

Odpovědi posílejte na adresu jan.kuznik@idnes.cz

Scéna z aplikace Red Tent (Červený stan). Fáze ztroskotání vzducholodi.
Scéna z aplikace Red Tent (Červený stan).
Scéna z aplikace Red Tent (Červený stan). Ledoborec Krasin přijíždí na pomoc...

Screenshoty z aplikace Red Tent (Červený stan).

Všem ostatním nabízí Michal Bárta aplikaci Red Tent za speciální cenu 2,99 eura. Cena platí pouze jeden den (pondělí 25. 5. 2015).

„Red Tent není hra. Je to vlastně okno do minulosti, jak aplikaci nazval jeden fanoušek,“ vysvětluje Bárta. Aplikace je určena především pro obdivovatele Františka Běhounka potažmo celé polární výpravy vzducholodí Italia. „Kdo je spíše hráč a očekává akci, ať aplikaci raději nestahuje,“ doplňuje autor.

O Červený stan projevilo zájem i muzeum v Petrohradě, kde je dodnes ledoborec Krasin zakotven a slouží jako muzeum.

Průběh havárie vzducholodi Italia

Práce pro virtuální realitu

Michal Bárta byl v roce 2013 společností Samsung vybrán do týmu, který vyvíjel aplikace na helmu pro virtuální realitu Gear VR. Pracoval jako Gear VR MoonLight Developer. Obsah nejen sám vytvářel, ale i testoval. I Red Tent se měl objevit na Samsung Gear VR. „Oculus však bohužel přestal podporovat chodící aplikace, protože se některým lidem při pohybu ve virtuální realitě dělalo nevolno,“ vysvětluje Bárta. Spolupráce tedy byla na začátku roku 2015 dočasně přerušena. 

„Cyklus vývoje pro zařízení jako je Gear VR je velmi rychlý a finančně náročný. Pro vývojáře mimo Spojené státy je to hodně komplikované. Když sem například dorazí samotné zařízení na otestování, ve skutečnosti už je staré a podporováno je jen to nejnovější. Velmi těžko se na tom dá založit nějaký projekt,“ popisuje své zkušenosti s vývojem aplikací pro helmu Gear VR Bárta.

Zajímá vás virtuální realita a Gear VR

Zeptejte se vývojáře Michala Bárty.

Pošlete nám otázky na adresu jan.kuznik@idnes.cz. Ty relevantní předáme a odpovědi najdete ve své schránce nebo přímo na stránkách Technetu.

Hlavní nabídka aplikací pro Samsung Gear VR, jak ji zobrazuje displej telefonu pro každé oko zvlášť.

Samsung Gear VR vypadají velice profesionálně.

Náhlavní souprava Samsung Gear VR s dvěma čočkami. které upravují obraz z vloženého telefonu pro každé oko, aby byl dosažen správný stereoskopický vjem.