Proruští separatisté u vesnice Čornuchyne  (12. března 2015)

Proruští separatisté u vesnice Čornuchyne (12. března 2015) | foto: Reuters

Mučení je v Donbasu na denním pořádku, zajatce vraždí i mladé ženy

  • 969
Amnesty International zveřejnila nové informace o mučení zajatců v Donbasu. Dopouštějí se ho obě strany konfliktu. Bývalí zajatci vypovídají o lámání kostí a elektrických šocích, o odepírání spánku, bití, bodání nožem a předstíraných popravách. Válečné zločiny jsou podle obránců lidských práv na denním pořádku.

„Ve stínu stále doutnajícího konfliktu na východní Ukrajině náš terénní výzkum ukazuje, že výpovědi o mučení jsou stále běžné a stále šokující. Více než třicet bývalých vězňů zadržených oběma stranami nám poskytlo konzistentní a trýznivá svědectví o týrání, kterému čelili,“ uvedl podle listu Kyiv Post programový ředitel Amnesty International pro Evropu a Střední Asii John Dalhuisen. 

Zpráva Amnesty International (AI) dokumentuje případy zločinů spáchaných na Ukrajině mezi loňským červencem a letošním dubnem. Výpovědi svědků konfrontovala organizace s lékařskými zprávami a fotografickou dokumentací. 

Separatisté popravovali ukrajinské zajatce

Sedmnáct vyslechnutých svědků zadržovali separatisté, šestnáct ukrajinští dobrovolníci, armáda a tajná policie SBU.

AI obviňuje separatisty z hromadných poprav ukrajinských zajatců, o nichž informovala již v dubnu. Jeden z povstalců se tehdy přímo doznal k tomu, že zabil patnáct ukrajinských vojáků (více čtěte zde).

Amnesty International nově popsala i případy, kdy vražedkyněmi byly mladé ženy. K případům mučení docházelo hlavně v prvních dnech po zadržení a dopouštěli se jich převážně lidé operující na bojišti mimo oficiální branné struktury. Zvlášť chaotická je prý v tomto ohledu situace na straně separatistů. 

Zločiny Pravého sektoru

Mezi bojovníky operujícími na straně ukrajinské armády AI kritizuje zejména oddíly nacionalistického seskupení Pravý sektor. Jejich členové údajně zadržovali  v bývalém pionýrském táboře desítky civilních zajatců, které krutě mučili a jejichž příbuzné vydírali. AI vyzvala OSN, aby její zmocněnci na Ukrajině bezodkladně navštívili zajatecké tábory a zasáhli.

Mluvčí Pravého sektoru Arťom Skoropadkyj popřel, že by členové nacionalistické organizace vězně mučili. „Nedává to smysl, protože je předáváme SBU. Kdyby byli zmrzačení, ptali by se nás, proč to tak je,“ citoval jej Kyiv Post.

„Samozřejmě je možná uhodí při zatýkání a podobně, ale dostávají stejné jídlo, jaké jedí naši vojáci. Samozřejmě žijí v horších podmínkách, ale mají i postele,“ dodal mluvčí s tím, že Pravý sektor žádné zvláštní zařízení pro zajatce nemá a drží je v místnosti na vojenské základně.

Konflikt na Ukrajině začal loni v dubnu a zahynulo v něm dosud kolem 6 200 lidí, a to vojáků i civilistů. Počty zraněných se různí, ale dosahují desetitisíců. Své domovy opustily statisíce lidí, kteří uprchli do ukrajinského vnitrozemí nebo do Ruska.

Střelba u Avdijivky

Při čtvrtečním ostřelování města Avdijivka u Doněcku zahynul pracovník tamního závodu na výrobu koksu a dva další lidé byli zraněni, oznámila agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou společnost Metinvest. Avdijivku kontrolují vládní síly, město však leží hned u frontové linie s proruskými separatisty, kteří se bez ohledu na příměří podle armády často dopouštějí útoků.

„Bylo to nejtěžší ostřelování od vyhlášení příměří (v polovině února),“ uvedl o čtvrtečním ostřelování Metinvest. Vinou střelby nebylo z největšího koksárenského závodu v Evropě možné odvézt výrobky ani závod zásobovat. 

Pod silnou palbou povstalců se ve čtvrtek ocitly také ukrajinské pozice u města Ščasťa v Luhanské oblasti. Zničen byl nejméně jeden obrněný transportér vládních sil a jeden voják utrpěl těžká zranění, uvedla agentura Unian s odvoláním na gubernátora Hennadije Moskala. Dělostřelecká a minometná palba podle něj zničila i několik domů, poškodila také plynové potrubí a elektrické vedení, které se však do rána podařilo opravit.

Podle ukrajinské armády separatisté jen v tomto týdnu ostřelovali pozice vládních vojsk ve 406 případech, a to i z těžkých zbraní, které podle mírových dohod měly být z frontové linie už dávno staženy.

Mezi zajatce se dostali v půli ledna i ukrajinští vojáci ve městě Debalceve:

18. února 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue