VIDEO: Nakoukněte do vodního mlýna. Spojí techniku s kulturou

  • 3
Nemele, ale jednoznačně patří mezi nejcennější technické památky. Vodní mlýn v Bartošovicích na Novojičínsku totiž jeho majitel Vladan Mácha už takřka dvacet let trpělivě vrací do původní podoby.

Zároveň si dává hodně záležet, aby každý stroj byl funkční.„Nejde mi o líbivost, naopak mlýn musí mít patinu. Rád bych ukázal, jak vše na sebe navazuje, jak funguje. Je to sice pracné a velmi nákladné, ale jinak by mě to snad ani nebavilo,“ usmál se Mácha.

Nečekejte bodrého mlynáře, jednapadesátiletý Mácha nezapře vystudovaného zemědělského technika. Připouští jistou dávku perfekcionismu, což se odráží i na mlýnu, který se o víkendu po desítkách let otevřel veřejnosti.

Vodní mlýn v Bartošovicích

Vladan Mácha a jeho synové vrací vodní mlýn v Bartošovicích do původní podoby.
Vladan Mácha a jeho synové vrací vodní mlýn v Bartošovicích do původní podoby.
Vladan Mácha a jeho synové vrací vodní mlýn v Bartošovicích do původní podoby.
Vladan Mácha a jeho synové vrací vodní mlýn v Bartošovicích do původní podoby.

Mlýn na břehu řeky Odry klapal nejméně od 17. století, ale na Silvestra roku 1929 vyhořel.

Při následné přestavbě mlýnská kola nahradila elektrická turbína. Mouka se zde mlela do roku 1956, poté se ve mlýně vyráběly jen krmné směsi. A už v roce 1973 utichl docela. Objekt chátral až do roku 1996, kdy zchátralý areál získal Mácha. Nejprve měl zájem jen o vodní elektrárnu, ale mlýn ho uchvátil.

Rok poté, co koupil mlýn, ho zalila voda

Jenže už rok poté Mácha na chvíli zalitoval. Katastrofální povodně roku 1997 se totiž nevyhnuly ani Bartošovicím. „V ještě velmi zchátralém mlýně stálo osmdesát centimetrů vody, následky byly hodně skličující,“ vzpomenul.

Svého snu se ale odmítl vzdát. Opravil střechu, stavbu podřezal a znovu izoloval, vyměnil okna.

Zásadní pak byla generální oprava původní Francisovy turbíny z roku 1930, srdce celého mlýna. „Hodně si uděláme sami, ale pomoc šikovných řemeslníků byla také zapotřebí.“ Do památky Mácha vložil statisíce korun, vydatně pomohly i státní a krajské dotace.

A odměnou mu byl obrovský zájem, když mlýn minulý víkend zpřístupnil. Návštěva asi osmi stovek lidí ho velmi překvapila. „Otevřeno ale nebudeme mít každý víkend. Jen příležitostně. Další možností bude skupinová objednávka předem,“ přiblížil novodobý mlynář. Dodal, že už nyní má mlýn facebookový profil a brzy přibudou webové stránky.

Cíl? Přiblížit techniku středoškolákům

Mouku však už mlít nebude. Jednak to nedovoluje ještě stále neúplná technologie a do mletí mouky se Mácha ani nehrne. Jeho i syny Jakuba a Tomáše i tak ještě čeká kupa práce. Základ mají sice hotový, ale pořád třeba musí rozpohybovat některá mlýnská zařízení.

Do Bartošovic by rádi přivábili hlavně středoškoláky. „Mlýn je plný zajímavé techniky. Rád bych studentům ukázal, jak co funguje, lze tady v praxi vyzkoušet mnoho fyzikálních zákonů,“ objasnil Mácha svou vizi. Nelíbí se mu totiž, že v mladé generaci se láska k technice vytrácí.

Mlýnské prostory rád využije i pro kulturní účely. Ostatně sám rád fotografuje, takže například pomýšlí na výstavy. „Mlýn by měl fungovat jako místo poznání i kultury,“ přeje si.