Proč maďarský gripen nezastavila síť? Je na revizi, piloti to věděli

  • 218
Na letišti v Čáslavi při nehodě maďarského gripenu nebyly v provozu záchranné sítě, jež by letadlo zastavily. Byly v odstávce, piloti o tom věděli, uvedla mluvčí generálního štábu Magdaléna Dvořáková. Maďaři se při přistání katapultovali, okamžik poté jejich letoun sjel do pole a rozlomil se.

Čáslavské letiště je vybaveno takzvaným záchytným zařízením, které může zastavit letadlo, jež z nějakého důvodu nemůže samo zabrzdit. Právě tomu, že se toto zařízení neaktivovalo, když dosedající maďarský gripen nebrzdil podle plánu, se podivil bývalý maďarský pilot gripenu Gusztáv Murguly (více o úklidu trosek a o tom, co o nehodě píšou maďarská média, čtěte zde).

Jenže Murguly to řekl pro maďarská média a zřejmě nebyl obeznámen se všemi informacemi týkajícími se cvičení - což mu jako penzionovanému pilotovi nelze vyčítat.

Podle české strany totiž záchytné sítě nebyly v provozu plánovaně. „Síťové systémy jsou na revizi. Všichni účastníci cvičení Lion Effort byli předem informováni, že tento bezpečnostní systém bude mimo provoz, všichni tuto nótu potvrdili,“ řekla iDNES.cz mluvčí generálního štábu Magdaléna Dvořáková s tím, že účastníci cvičení souhlasili s jeho konáním i za těchto podmínek.

Dvořáková dodala, že podle jejích informací nebyl pilot, který s dvoumístným maďarským gripenem v Čáslavi přistával, účastníkem cvičení. I tak jsou podle ní letci povinni se během letu informovat ohledně situace na cílovém letišti včetně stavu bezpečnostních systémů. „Podle informací, které máme, piloti sami potvrdili, že o tom věděli,“ řekla Dvořáková.

Je možné, že se pilot gripenu rozhodl pro katapultáž v momentě, kdy zjistil, že mu nefungují brzdy a kdy si uvědomil, že nemůže čekat záchranu od sítě na konci dráhy. Jasno v tom však udělá až vyšetřování.

Mluvčí ministerstva obrany Petr Medek pro ČTK doplnil, že obecně bývá síť zdvižena poté, co k tomu dá pilot pokyn prostřednictvím vysílačky. Automatická aktivace sítě podle něj není možná, protože se pilot může rozhodnout stroj znovu „zvednout“ a pokusit se o opakované přistání. Hrozilo by tak, že se při průletu zachytí do sítě a manévr skončí tragédií.

Záchytné systémy má Čáslav i Náměšť

Záchytná zařízení se v principu dělí na dva typy: lanová a síťová. Lanová dokážou zastavit jen letouny se záchytným hákem, například palubní stíhačky, schopné odstartovat z letadlových lodí. Síťová pak i ostatní letadla.

Podle informací armádního magazínu A-Report jsou záchytnými systémy vybavena letiště u Čáslavi a Náměšti nad Oslavou, a to v souladu s požadavky NATO. Důvodem je schopnost přijímat letouny aliančních spojenců (více čtěte v tomto A-Reportu, strana 45).

Lanovým systémem byla Čáslav vybavena v roce 1998. O rok později přibyl záchytný síťový systém, v obou případech od francouzského výrobce Aerazur.

Záchranná síť může být dálkovým ovládáním vztyčena do jedné sekundy, dokáže zastavit letoun do hmotnosti 50 tun při maximální rychlosti 305 kilometrů za hodinu, případně letoun do 38 tun při rychlosti do 352 kilometrů za hodinu. Gripen s maximální vzletovou hmotností 14 tun by tak síť mohla zastavit bezpečně v rámci limitů.

Maďarská stíhačka JAS-39 Gripen, tedy typ, jímž je vybaveno i české letectvo, havarovala na čáslavském letišti při příletu na cvičení Lion Effort. To navzdory nehodě pokračuje. Katapultáž z letounu, při níž byli vystaveni až dvacetinásobnému přetížení, podle dostupných informací letci přečkali ve zdraví.

Armáda ve čtvrtek odpoledne přemístila havarovaný letoun z pole do areálu letecké základny. Podle mluvčího základy Tomáše Maruščáka ho převezla do střežených prostor uvnitř areálu.  Převoz vraku povolila česká a maďarská vyšetřovací komise, která rozhodne i o jeho dalším osudu, uvedla mluvčí Dvořáková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video