Kolonáda v syrské Palmýře. Archivní snímek.

Kolonáda v syrské Palmýře. Archivní snímek. | foto: Barbora Sedlářová, iDNES.cz

Islámský stát ovládl antickou Palmýru, ve městě už stíná civilisty

  • 365
Radikálové z Islámského státu dobyli syrskou Palmýru, provládní síly se stáhly. Jen ve středu při bitvě o antické město, které je zapsáno na seznamu UNESCO, zemřelo nejméně sto vojáků prezidenta Bašára Asada.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že Asadovy jednotky se stáhly z Palmýry i jejího okolí. Vojáci nejsou už ani na vojenském letišti ani ve věznici, do níž islamisté vstoupili v noci. Stažení vojska a jeho spojenců potvrdily také oficiální syrské sdělovací prostředky. Zprávy z místa zatím nehovoří o ničení historických artefaktů.

Benátky pouště

Palmýra byla klíčovým bodem hedvábné stezky, říká archeolog

Islámský stát (IS) o Palmýru začal bojovat 13. května. V boji o město padlo dosud přes 460 lidí, islamisté podle SOHR několik desítek civilistů sťali.

Palmýra leží v poušti, která přiléhá na východě k irácké provincii Anbár, jež je v rukou islamistů. Její výhodnou polohu už za starověku využívaly karavany cestující se zbožím, píše server BBC.  Zříceniny staré 2 000 let se nacházejí na jihozápadě města, jež má v arabštině název Tadmur.

Šéf syrského památkového úřadu Maamún Abdal Karím ve středu agentuře Reuters řekl, že kvůli islamistům už byly z města odvezeny stovky historicky cenných soch. Vyzval také syrskou armádu, opozici a mezinárodní společenství k záchraně tohoto historického místa, které je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Některé památky zachránit nejde

„Stovky a stovky soch, o něž jsme se báli, že budou zničeny a prodány, jsou nyní na bezpečném místě. Strach máme o muzeum a o velké pamětihodnosti, které není možné přesunout. Jde o boj celého světa,“ citoval Reuters Abdal Karíma (více o osudu města zde).

„Palmýra je místo v poušti s mimořádným významem pro světové dědictví a jakékoli její ničení bude nejenom válečným zločinem, ale také nesmírnou ztrátou pro lidstvo,“ uvedla ředitelka UNESCO Irina Bokovová a vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby se případem zabývala.

„Je třeba, aby Rada bezpečnosti, všichni političtí představitelé stejně jako náboženští vůdci předešli tomuto ničení. Jde o kolébku lidské civilizace, která náleží celému lidstvu. Palmýra ukazuje, jak se jednotlivé kultury ovlivňují a navzájem obohacují,“ dodala Bokovová.

S dobytím Palmýry je nyní pod kontrolou IS přes 95 000 kilometrů čtverečních syrského území, což je polovina Sýrie. Jde ale spíš o řídce obydlené oblasti, větší a ekonomicky významnější města jsou na západě země. IS ale ovládá téměř všechny syrské zdroje ropy a plynu.

V Iráku se bojuje stále v okolí města Ramádí, které IS dobyl v neděli. Armáda dnes oznámila, že odrazila třetí pokus této skupiny probít se jejím obrannými liniemi východně od Ramádí.

Armáda si drží podle agentury Reuters pozice u města Husajba aš-Šarkíja, která leží mezi Ramádí a Fallúdžou, již IS kontroluje už přes rok. Všechna města jsou v provincii Anbár, kterou IS začal obsazovat začátkem loňského roku bez většího odporu tamního sunnitského obyvatelstva. Obranná linie armády se nachází ve vzdálenosti asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. Územní zisky islamistů z posledních dnů podle agentury Reuters ukazují na slabiny irácké armády, která ani se vzdušnou podporou Američanů nedokáže Islámský stát porazit.

Irácký premiér Hajdar Abádí se ve čtvrtek sešel v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a dohodli se na prohloubení vojenské spolupráce. Šéf ruské diplomacie už předtím oznámil, že Rusko je připraveno dodat Bagdádu zbraně pro boj s islamisty.

Podívejte se na památky v Palmýře:

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue