Díky zeleni si na balkoně můžete vytvořit vlastní a ryze soukromou zelenou oázu...

Díky zeleni si na balkoně můžete vytvořit vlastní a ryze soukromou zelenou oázu i uprostřed města. | foto: ikea.cz

Zahrada na metru čtverečním? Jak na zelenou soukromou oázu na balkoně

  • 3
Začíná být krásně, tak proč během sezony nerozšířit svoje bydlení i na balkon. Na nástup tohoto trendu už zareagoval i trh, takže sehnat vhodné nádoby na pěstování, atypické závěsné truhlíky či prostorově nenáročný sedací nábytek není žádný problém.

I z dosud nevábného malého zaprášeného balkonu byste měli s minimálním úsilím vytvořit zelenou oázu, kde si s chutí vypijete šálek kávy nebo přečtete knížku. Pár minut péče denně o živé zelené společníky vás nezabije. A pokud nezvolíte zeleň jen pro okrasu, obohatíte i svoji kuchyni. I kdyby to mělo být jen o čerstvé bylinky.

Že to jde i na městském balkoně, dokazuje naše video z loňského podzimu (článek k němu najdete zde):

29. září 2014

Záleží na vás a prostoru, který máte k dispozici, zda si můžete dovolit pouze přenosné květináče s rostlinami, nebo dokonce i vyvýšené záhonky. 

I jednotlivé květináče či rozumně vypadající kontejnery se zeminou a rostlinami balkon krásně oživí. Dokonce mohou pomoci zakrýt i některé jeho nedostatky. Šikovné jsou květináče s háčky, které snadno zavěsíte na zábradlí, případně na stěnu, a stejně snadno je můžete přemisťovat nebo sundat.

Podle interiérového designéra Ladislava Takácse ze společnosti IKEA Česká republika limitem množství zeleně není omezený prostor. „V tomto ohledu úplně neplatí, že méně znamená více. Nebojte se umístit na balkon i větší množství zeleně, pracujte s mřížemi na popínavé rostliny, závěsnými květináči i stojany,“ radí poohlédnout se v aktuální nabídce trhu.

Inspirativní fotogalerie

Mezi okrasné květiny snadno zamícháte i bylinky, takže budete mít kdykoliv doslova na dosah ruky čerstvé a chutné přísady do jídel i nápojů (rady, jak na to, například zde). Koupit se dají i ucelené sady, které obsahují nejen nádobu na pěstování, ale i zeminu a semínka bylinek.

„Nespornou výhodou vlastních balkonových bylinek je to, že přesně víte, co pěstujete. Nemusíte se bát případných pesticidů či jiných postřiků a umělých hnojiv, utrhnete si přesně tolik, kolik potřebujete. Nedochází tak k plýtvání a vyhazování nespotřebovaných nakoupených zásob,“ popisuje výhody vlastního pěstování bylinek Vladimír Víšek, manažer pro udržitelný rozvoj v IKEA s tím, že pro pěstitele vytvořili i návody, které rostlinky kdy zasadit a jak o ně pečovat.

Stejně jako u letniček i u bylinek samozřejmě záleží na orientaci balkonu (rady k výběru letniček podle stanoviště zde). Například máta ani bazalka by neměly přeschnout, u bazalky navíc pozor na polední slunce. „Pokud máte balkon na jih, schovejte je za vyšší rostliny nebo zakryjte květináč. Ale i pod lavičkou dokážou růst jako divé,“ radí Radka Pokorná z obecně prospěšné společnosti Kokoza. U máty i bazalky sklízejte ideálně mladé listy a bazalku zaštipujte, rozkošatí se.

Vyzkoušet si vypěstovat „něco k jídlu“? Také to jde

Komu nejde tak úplně o čistě dekorativní vzhled „balkonové zahrady“, ale hlavně o užitek z ní, má také možnost. Nejen pěstování zmíněných bylinek, ale i rajčat, paprik či jahod na městském balkoně už řada lidí vyzkoušela a funguje to. Nelze čekat, že se z vás stane zásobitel ovocem a zeleninou přilehlého okolí, budete rádi za každý dozrálý kousek, ale za ten pocit a plnou chuť výpěstků to stojí.

Jak na rajčata a zeleninu radíme v tomto článku, jak na pálivé papričky v tomto, jak na zeleninu v samozavlažovacích truhlících zde (inspiraci, jak si takový truhlík vyrobit sami, najdete zde). Je po zmrzlých, takže vám nic nebrání pustit se do výsadby, hnojení a zalévání. Pár praktických rad od zahradníka přijde vhod:

17. července 2014

O zahradních jahodách z balkonu pak Radka Pokorná tvrdí, že jakmile je jednou vyzkoušíte, již se k nim budete vracet každý rok. „Jahody můžete vysévat už od února, ale mnohem jednodušší je si koupit sazenice měsíčních nebo stáleplodících. Pak budete mít úrodu až do prvních mrazíků,“ radí. 

Jak na zahradu na balkoně?

Knihu si můžete objednat v našem online knihkupectví za 305 Kč.

obálka zahrada na jednom metru čverečním

K dozrání plodů potřebují slunce, takže jižní nebo západní balkon je ideální, stejně jako zamulčování kamínky nebo slámou. U rostlin pak zůstane teplo, půda nevysychá a dozrávající jahody neleží na vlhké půdě a neplesniví. Zálivky chtějí jahody dost, nejlepší je mimo listy a plody. A hnojte je každých 14 dní ideálně speciálním hnojivem na jahody,“ doporučuje odbornice z Kokozy.

Praktické rady nasávejte ze všech stran, nejen na internetu, ale i od dalších „balkonových“ pěstitelů, předhání se i knižní nabídka v oboru. Docela dobrým rádcem pro začátečníky se v tomto směru může stát i nedávno vydaná Zahrada na jednom metru čtverečním. Vedle polopatických návodů, jak získat bohatou sklizeň na mini záhoncích, najdete i přehled rostlin a zeleniny včetně jejich nároků na prostor i péči. 

Ochutnávka z knihy Zahrada na jednom metru čtverečním
Ochutnávka z knihy Zahrada na jednom metru čtverečním
Ochutnávka z knihy Zahrada na jednom metru čtverečním

Ukázky z knihy Zahrada na jednom metru čtverečním

Autor knihy Mel Bartholomew slibuje, že díky jeho metodě stačí k získání zajímavé úrody plocha 1 m² a 10 minut péče denně. Ale i kdyby to bylo o pár minut víc - protože v létě jsou rostliny náročné na pravidelnou každodenní zálivku - koho pěstování baví, tomu to za to stojí. Koneckonců i vědci již prokázali, že kontakt s rostlinami dlouhodobě zlepšuje náladu.