Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath obžalovaný z korupce před začátkem jednání Krajského soudu v Praze. (13. května 2015) | foto: Yan Renelt, MAFRA

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Proč soud neobstavil Rathovi všechen majetek

  • 154
Exhejtmanovi Davidu Rathovi, který čelí obžalobě z korupce a hrozí mu propadnutí majetku, soud předběžně zajistil peníze a nemovitosti v celkové výši 22 milionů korun. Je to moc, nebo málo? Proč mu neobstavili i další nemovitosti? Server iDNES.cz přináší odpovědi na několik otázek, které se Rathova majetku týkají.

1 Jaký majetek soud Rathovi zablokoval?

Vyšetřovatelé obviněnému exhejtmanovi zajistili peníze v hotovosti (přesnou částku nikdo neřekl, jde ale třeba i o 7 milionu, které měl u sebe Rath v krabici při zadržení - čtěte zde), z malé části též peníze na účtu, a především vlastnické podíly ve třech nemovitostech v Hostivici. Je to dům na ulici Československé armády, kde sídlí restaurace Citadela, vila v Letní ulici, kde žije Rathova manželka Eva, a konečně rodinný dům v Sadové ulici. Tam má bývalý hejtman psané trvalé bydliště a žije tam jeho přítelkyně Renata Horká (o Rathových nemovitostech čtěte zde). Všechen zajištěný majetek vyčíslil žalobce Petr Jirát na 22 milionů korun.

2 Proč žalobci nenavrhli zablokování celého Rathova majetku?

Státní zastupitelství v této souvislosti vycházelo ze sumy, kterou podle vyšetřovatelů Rath získal trestnou činností. Proto policisté a žalobci navrhli zablokování majetku jen do určité výše. Soud by měl zároveň rozhodovat primárně o zabavení majetku, který mohl exministr získat, případně zhodnotit díky úplatkům. Jiný majetek (například byty z dědictví) by mohl nechat propadnout jen ve chvíli, kdy by ostatní majetek neměl patřičnou hodnotu.

Například byt na pražských Petřinách, který letos v lednu prodal velmi levně firmě, kde působí jeho manželka (více o prodeji čtěte zde), získal Rath převodem z družstva do soukromého vlastnictví už v roce 1998. S trestnou činností, za jakou je stíhán, tedy nemůže mít nic společného.

3 Může někdo rozhodnout o zablokování dalšího majetku?

Takovou pravomoc má nyní už jen soud. Státní zástupci to v této fázi navrhovat nemohou. Takové kroky může státní zastupitelství dělat pouze před podáním obžaloby. 

4 Může Rath převádět své domy a byty na někoho jiného?

Nemovitosti, které nejsou zajištěné, může bývalý hejtman klidně prodávat, případně darovat jiným osobám nebo firmám. Minimálně ve dvou případech to skutečně udělal. V lednu a únoru letošního roku, tedy v době, kdy již probíhalo řízení u soudu, prodal garsonku v Hostivici a byt v Praze na Petřinách dvěma firmám. Jednu vlastní jeho přítelkyně, ve druhé působí jako předsedkyně představenstva jeho manželka (více zde). 

5 Co se stane, když vše převede před verdiktem soudu?

Nemovitosti, které jsou blokovány, převést na jiného vlastníka nemůže. U těch ostatních to možné je. Rath ale tvrdí, že nemá v úmyslu v nejbližší době převádět majetek. „Skutečně necítím potřebu, abych v nejbližších dnech, minimálně do rozsudku, něco nakupoval nebo prodával,“ řekl iDNES.cz. Pokud by trestní senát vyhověl návrhu státního zástupce o propadnutí majetku, přišel by Rath samozřejmě jen o to, co by v té době vlastnil.

6 Jaký trest Rathovi vlastně hrozí?

Obžaloba ho viní z braní úplatků, ovlivňování soutěží na veřejné zakázky ve Středočeském kraji, a k tomu všemu ještě z poškozování finančních zájmů Evropské unie. Za to mu hrozí trest ve výši pět až dvanáct let. Žalobce mu navrhl trest v horní třetině sazby, minimálně 9 let (podrobnosti o návrhu zde). Kromě toho Rathovi hrozí, že jeho majetek propadne státu. Soudce může využít i ustanovení o zákazu činnosti, který by Rathovi například znemožnil vykonávat funkci statutárního orgánu až na 10 let. Líčení bude pokračovat 2. června. 

Rathovi spoluobžalovaní Petr Kott a Kateřina Kottová si už vyslechli verdikt v délce sedm a půl roku vězení. Další obžalovaní, zástupci firem, které poskytly úplatky, vyvázli s nižšími tresty - od podmínečných až po pět let vězení (více zde). Téměř všichni avizovali, že budou proti rozsudku podávat odvolání. Zatím podaná nejsou. „Stále jsme neobdrželi písemné vyhotovení rozsudku,“ řekl redakci iDNES.cz advokát Tomáš Sokol, který u soudu první instance hájil manžele Kottovy. 

7 Kdo bude Ratha zastupovat u soudu?

Obžalovaný, kterému hrozí takový trest jako Rathovi, musí mít u soudu obhájce. Rath se kvůli výpovědím plných mocí ocitl bez advokáta. Soudce Robert Pacovský mu proto přidělil obhájce ex offo podle seznamu, který má soud k dispozici. Tento člověk bude Ratha zastupovat až do vynesení verdiktu nebo do doby, než si Rath sám zvolí jiného advokáta. Kromě toho má obžalovaný také teoretickou možnost obhájce ex offo odmítnout. K tomu by ale musel mít přiměřený důvod. Kdyby ho odmítl a jiného si nezvolil sám, soud mu přidělí dalšího advokáta ex offo podle závazného pořadníku. 

, ,
Článek se mi líbí

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video