Hokejisté Chicaga slaví vítězný gól, který padl ve třetím prodloužení.

Hokejisté Chicaga slaví vítězný gól, který padl ve třetím prodloužení. | foto: Reuters

Chicago v nejdelším duelu letošního play-off srovnalo s Anaheimem krok

• 10
Až 117. minuta druhého střetnutí mezi Anaheimem a Chicagem přinesla vítěznou branku. Hokejový maraton rozhodl útočník Blackhawks Marcus Krüger, jenž tečoval střelu obránce Brenta Seabrooka a zařídil hostům výhru 3:2PP a srovnání finále Západní konference na 1:1 na zápasy.

Druhé finále Západní konference 2015 se zapsalo do historie jako nejdelší zápas v klubových statistikách Chicaga a druhý nejdelší pro Anaheim, který měl mírnou střeleckou převahu 62:56. S časem na ledě 49:51 byl nejvytěžovanějším hráčem bek Blackhawks Duncan Keith. Za domácí byl nejčastěji na ledě zadák Francois Beauchemin s odehraným časem 46:29.

Chicagu pomohly k vydařenému vstupu dvě přesilovky z úvodu zápasu. Anaheim postupně oslabili Patrick Maroon a Clayton Stoner. Faul prvně jmenovaného už ve 3. minutě potrestal Andrew Shaw, když tečoval střelu od modré čáry z hole Keitha. Podruhé se skóre měnilo v 7. minutě poté, co vyražený puk po střele Brada Richardse z pravého kruhu dopravil za záda bezmocného Frederika Andersena z brankoviště dorážející slovenský reprezentant Marián Hossa.

Anaheim však vrátila do hry vybojovaná trefa z 10. minuty. Nate Thomspon z rychlého protiútoku poslal puk na bránu a v bezprostřední blízkosti Corey Crawforda změnil směr puku Andrew Cogliano. Blízko vyrovnání byli domácí těsně před prvním odchodem do kabin, střelu kapitána Ryana Getzlafa zastavila až pravá tyč Crawfordovy brány.

Ve druhé dvacetiminutovce na sebe několikrát upozornil jediný český zástupce v utkání, útočník Ducks Jiří Sekáč (další forvard Tomáš Fleischmann figuruje jen mezi nehrajícími náhradníky a chicagského obránce Michala Rozsívala staví mimo hru zranění kotníku). Člen aktivní čtvrté formace domácích se dostal k nebezpečnému zakončení a v 32. minutě jej fauloval Patrick Sharp a nabídl tak Anaheimu přesilovku. Z ní ale gól nepadl. Vyrovnání se domácí, kteří v dané herní fázi soupeře přestříleli 19:7, dočkali až v 38. minutě. Prosadila se úderná první formace. Pálil Getzlaf a před Crawfordem ideálně tečoval Corey Perry.

Od třetí třetiny ovšem začali dominovat oba gólmani a za smírného stavu 2:2 utkání přešlo do prodloužení. V jeho první části měl velkou šanci hostující Patrick Sharp, z přečíslení 2 na 1 ale Andersena nedokázal překonat. Jen o pár vteřin hry později na druhé straně zazvonila branková konstrukce Chicaga po ráně z ostrého úhlu od kanonýra Perryho.

Stejně skončil i následný přesilovkový pokus obránce Sami Vatanena. Chicagu tak opět pomohla tyč a šlo se do druhého prodloužení. V něm domácí Vatanen znova zazvonil na tyč Crawfordovy brány, blízko rozhodnutí byli ovšem i hosté. Domácí špatně střídali a hokejisté Chicaga již v přesilovce chvíli dokonce slavili gól, kvůli úmyslné hlavičce Andrew Shawa z prostoru před brankou jej ale rozhodčí neuznal. Z pravé strany střílel na Andersena útočník Patrick Kane a plachtící vyražený puk Shaw poslal do sítě nepovoleným „fotbalovým“ způsobem.

Ve třetím prodloužení Ryan Kesler nedokázal využít brejk 2 na 1 a brankář Crawford se blýskl i krátce na to proti střele z otočky od Kyla Palmieriho. Stejný hráč měl velkou příležitost i pár minut později. Jeho zakončení do odkryté klece ale vyrazil skvěle postavený bek Brent Seabrook. Klíčová postava defenzivy Chicaga následně sehrála podstatnou roli i u rozhodující akce. Běžela 117. minuta, když právě Seabrookovu střelu tečoval za záda Andersena Marcus Krüger - 2:3 pro Chicago.

Výsledek:

Finále Západní konference:

Anaheim - Chicago 2:3 ve třetím prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:0, 0:1)
10. Cogliano, 38. Perry - 3. Shaw, 7. Marián Hossa, 117. Krüger. Střely na branku: 62:56. Diváci: 17.234. Hvězdy zápasu: 1. Krüger, 2. Crawford (oba Chicago), 3. Andersen (Anaheim). Stav série: 1:1.