Smuteční jízdou uctili taxikáři v centru Prahy památku dvou svých zavražděných kolegů (23.4.2014) | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Taxikářů rychle ubývá. Uživit se je čím dál těžší, říkají řidiči

  • 378
Taxikářský byznys prochází v Česku velkým útlumem. Za rok a půl zmizela z trhu čtvrtina taxíků, ubývá i lidí, kteří se taxikařením živí. Důvodem jsou především nízké ceny, zejména pak v Praze. Pokles ukazují statistiky ministerstva dopravy i pražského magistrátu. Právě v české metropoli jezdí nejvíc taxikářů v zemi.

Ministerstvo dopravy eviduje ve svých statistikách celkem 11 596 vozidel taxislužby. Ještě na konci roku 2013 jich bylo 15 831, o rok dříve 16 964. „Ubývá hlavně lidí, kteří se tím živili. Taxikaření už začínají brát spíše jako přivýdělek,“ říká Tomáš Horčička, ředitel pražského City Taxi.

Podle pražských taxikářů je sice práce stále přibližně stejně, problémem jsou však nízké ceny i další náklady související s legislativou. „Část řidičů toho nechala, když si museli instalovat nový taxametr, šlo o investici za dvacet tisíc, na kterou neměli,“ říká Michal Straka, jeden z pražských taxikářů.

Podle něj se navíc mění situace, kdy ještě před rokem bylo na trhu víc řidičů než samotných taxíků. „Situace se zcela otočila, velké dispečinky teď naopak řidiče shání a zejména ve špičkách se potýkají s nedostatkem aut,“ dodal.

Čísla ministerstva ovlivnila i změna zákona

Resort dopravy ovšem upozorňuje, že pokles mohl být ve skutečnosti menší, protože úřad měl dříve problémy se zadáváním dat do centrálního registru dopravců. „V posledních letech se permanentně věnujeme čištění dat. Zejména díky poslední novele zákona o silniční dopravě v roce 2013 došlo k výraznému poklesu vozidel taxislužby,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Podle něj řada podnikatelů vozidla neodhlásila, a ministerstvo je proto vymazalo samo. Úbytek taxikářů však ukazují i čísla pražského magistrátu, podle nichž klesl počet taxikářů se živnostenským oprávněním za loňský rok na 1 946 z 2 621.

Většina taxikářů jezdí v Česku právě na živnostenský list, zaměstnanecký poměr je v oboru spíše výjimkou. Přibylo naopak řidičů, kteří prošli místopisnými zkouškami v Praze, které jsou potřebné pro taxikářský byznys v hlavním městě.

Za nezájmem stojí regulace i špatná pověst řemesla

Nárůst může být způsoben hlavně rozšířením Tick Tack taxi patřící pod Student Agency, který se potýkal s velkou fluktuací řidičů a začal nejprve lidi zaměstnávat. Firmou tak prošlo několikrát víc lidí, než kolik má nakonec řidičů. „Přibývá také taxíků, kteří se sjíždějí do Prahy jen na velké akce,“ podotkl Ondřej Krátký z firmy Liftago, jejíž aplikace spojuje zákazníky a volné taxikáře.

Velký konkurenční boj vede ke snižování cen taxislužeb, navíc regulovaná cena se drží na stejné úrovni od roku 2006. „Cena je příliš nízká, jsou případy, kdy se jezdí za ceny jako před dvaceti lety. Uživit se tím je čím dál těžší,“ říká Horčička. Podle něj zůstali taxikáři, kteří musí jezdit už sedm dní v týdnu. „Doufají, že se situace zlepší a změní,“ dodal. 

Problémem pražské taxislužby je dlouhodobě i podvodné chování některých řidičů. Oproti roku 2013 stoupl objem pokut za předražení o dva miliony na 7,6 milionu korun. I tak je objem pokut výrazně nižší, než bylo běžné před pěti až deseti lety. Úředníci našli při 1 346 kontrolách celkem 59 případů, kdy jim taxikář naúčtoval víc. Jeden takový případ natočil v roce 2013 švédský turista (více zde).

14. prosince 2013