Odjel Nepohoda a pak i Darwin, hlásili špioni o sledování Radky Nečasové

  • 193
U soudu v kauze Nagyová zazněly zprávy ze sledování Radky Nečasové a dvojice pracovníků Úřadu vlády. V případě premiérovy bývalé manželky, kterou zpravodajci pojmenovali Darwin, sledování zachytilo především, kdy odešla z domu a vedla dceru do školy, kdy šla nakupovat, cvičit či odjela do servisu s autem.

Ze zprávy je patrné, že zpravodajci přijížděli ráno k domu v Darwinově ulici, kde rodina Nečasových bydlela. Obvykle zachytili odchod tehdejšího premiéra Petra Nečase, označovaného jako Nepohoda. Chvíli po něm zapsali i pohyb jeho tehdejší ženy Radky, která vedla dceru do školy. 

Operativci pak uvedli, kdy se vrátila, zda se cestou zastavila na nákup v Albertu, jestli byla cvičit, odpoledne pak, kdy se vrátila dcera ze školy, jestli ji někdo přivezl, nebo přišla s kamarádkou. Zaznamenali i schůzku Radky Nečasové s kamarádkou v cukrárně. Vždy jen čas a velmi krátký popis situace.

Kdo je kdo v kauze Nagyová

Ze zprávy je patrné, že vojenští zpravodajci měli se sledováním trochu problémy. Už dříve zpravodajec Jan Pohůnek mluvil o tom, že se v místě pohybovala žena, která byla Radce Nečasové velmi podobná. (celý rozhovor zde) Nyní zpráva o sledování ukázala, že operativce přistihl zvídavý soused, nebo si je fotila žena na mobil. I proto museli na jeden den sledování přerušit.

Jan Pohůnek k přečtené zprávě řekl, že není úplná. Operativci prý podávali větší počet hlášení, ale soud si je nevyžádal. Opět také odmítl, že se jednalo o sledování, ačkoliv o tom zpráva vojenského zpravodajství mluví. Tvrdí, že se vše odehrávalo na veřejném prostranství, a postupovat by takto mohl každý, včetně novinářů.

V závěrečném hodnocení akce zpravodajci uvedli, že osoba Darwin „dodržovala předem oznámený scénář a nevykazovala žádné závadové skutečnosti ani žádnou činnost, která by se vymykala zvyklostem“.

Soukromí detektivové byli důkladnější

Na sledování řidiče a pracovnice Úřadu vlády najali zpravodajci soukromou detektivní společnost. Ta byla mnohem důkladnější. Ve zprávě nechyběl přepis několika rozhovorů, nebo informace o tom, kdy sledovaní vstávali a že to bylo ze stejné postele.

Na žádost obhajoby byla přečtena listina, kde obžalovaný a tehdejší šéf vojenského zpravodajství Milan Kovanda píše o sledování za 125 tisíc korun jako o prověrce soukromé agentury. Zpráva řeší možné využití agentury pro účely zpravodajství. Kovanda hodnotí její práci jako velmi kvalitní.

U soudu zaznělo i několik odposlechů, které se týkají obou sledovaných. Jana Nečasová (dříve Nagyová) mluvila vulgárně především o Aleně Hegerové, nazvala ji mimo jiné šlápotou. Řada nadávek zazněla u soudu už v pondělí, kdy byly přehrávány odposlechy telefonátů mezi Janou Nečasovou a Petrem Nečasem. (více o odposleších zde)

Vedle Kovandy, Pohůnka a Nagyové, kterou si Nečas později vzal za manželku, čelí obžalobě ze zneužití pravomoci i bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník.

,

Video