Steven Stamkos (vpravo) a Ondřej Palát z Tampy slaví branku, vlevo je Carl...

Steven Stamkos (vpravo) a Ondřej Palát z Tampy slaví branku, vlevo je Carl Hagelin z NY Rangers. | foto: AP

Tampa rozstřílela Rangers a srovnala sérii, Palát jednou asistoval

• 18
Hokejisté Tampy Bay odpověděli na otevírací těsnou prohru 1:2 jednoznačným triumfem 6:2 a srovnali tak stav finálové série Východní konference proti Rangers na 1:1 na zápasy. Hrdinou byl autor hattricku Tyler Johnson, český útočník Ondřej Palát si v dresu vítězů připsal jednu asistenci.

Více než jeden gól vstřelil Tyler Johnson v letošním play-off už ve čtyřech případech. Z hattricku se však v pondělní odvetě finále Východní konference na ledě Rangers radoval vůbec poprvé a dokonce jako první hráč v historii Tampy Bay ve vyřazovacích bojích.

S průběžnými jedenácti góly ze čtrnácti startů vévodí Johnson tabulce střelců play-off (na druhé příčce Corey Perry z Anaheimu a Patrick Kane z Chicaga mají na kontě shodně 7 branek). První je už také v bodech, když se součtem 16 zápisů přeskočil 15bodového Perryho.

Na střelecké pokusy byli aktivnější domácí Rangers v poměru 37:26. Góly ovšem padaly hlavně do sítě Henrika Lundqvista, jenž byl pokořen v šesti případech. Poprvé inkasoval v 6. minutě, kdy jej z brejku při hře v oslabení překonal dorážející Johnson.

Netrvalo to ovšem dlouho a gólových oslav se dočkali i fanoušci New Yorku. V 9. minutě hráli Rangers další přesilovku a útočník Chris Kreider snadno dorážel z prostoru před brankou Bena Bishopa vyražený puk - 1:1. Do kabin ale nakonec odcházeli s náskokem hosté poté, co ve 12. minutě rovněž v přesilovce udeřil aktivní Johnson.

Stejný hráč slavil a završil tak hattrick v 29. minutě. Ondřej Palát z rychlého protiútoku zakončoval jen do tyče a Johnson poslal za Lundqvista vyražený puk. Naději domácím na zvrat dodala druhá využitá početní převaha v utkání. V čase 34:17 se prosadil útočník Derek Stepan.

Nejtěsnější náskok si ale Tampa ve třetí třetině dokázala uhlídat a navíc přidala ještě tři pojistky. V 44. minutě se po skvělém pasu od obránce Victora Hedmana do odkryté klece trefil Alex Killorn, v 47. minutě potrestal faul soupeře kapitán Lightning Steven Stamkos a v 58. minutě uzavřel na 6:2 pro hosty podruhé skórující Killorn.

České duo Ondřej Palát (19:01, +/-: +1) - Andrej Šustr (14:16, +/-: 0, 2 střely) opět vyjede na led ve středu, tentokrát v domácím prostředí arény Tampy Bay.

Výsledek:

Finále Východní konference:

NY Rangers - Tampa Bay 2:6 (1:2, 1:1, 0:3)
9. Kreider, 35. Stepan - 6., 12. a 29. Johnson (na třetí Palát), 44. a 58. Killorn, 47. Stamkos. Střely na branku: 37:26. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Killorn, 3. Kučerov (všichni Tampa Bay). Stav série: 1:1.