David Rath na chodbě Krajského soudu v Praze 11. května 2015. | foto: iDNES.cz

Účelový krok, říká soudce Pacovský. Jeho strýce chtěl Rath za obhájce

  • 343
David Rath tvrdí, že mu obhajobu nabídl advokát Michal Pacovský, strýc soudce Roberta Pacovského. Rath kvůli tomu vypověděl smlouvu stávajícím advokátům, ale Michal Pacovský ho pak nechal na holičkách. Podle soudu jde o účelový krok. Případ musel odročit.

Pražský advokát Michal Pacovský s Rathem skutečně sepsal plnou moc k obhajobě. Jenže kromě ní sepsal i další dokument. Dopis Krajskému soudu v Praze, který rozhoduje o Rathově vině v korupční kauze. V něm stojí, že plnou moc bývalému hejtmanovi vzápětí vypověděl.

Nejnovější změny v obhajobě považuje soud za účelové. „Aniž by soud jakkoliv zpochybňoval právo kteréhokoliv z obžalovaných volit si v průběhu řízení obhájce, současný postup obhajoby po více než dvouletém hlavním líčení na samém počátku závěrečných řečí vykazuje nepřehlédnutelné znaky účelovosti vedené snahou za každou cenu řízení dostat zpět na samý počátek soudního projednávání obžaloby,“ stojí ve vyjádření Krajského soudu publikovaném po pondělním jednání.

VIDEO: Vily i restaurace. Podívejte se, o co všechno může Rath přijít

Dosud Ratha obhajovali dva lidé - Adam Černý a Roman Jelínek. Ještě minulý týden ve středu se líčení oba účastnili a nic nenasvědčovalo tomu, že by mezi nimi a jejich klientem měl přijít nějaký rozkol. Černého s Rathem bylo vidět pospolu i během vyhlášených přestávek, diskutovali a smáli se. Dva dny nato se ale Rathův postoj k obhájcům radikálně proměnil.

Schůzka ve čtyřech

Okolnosti změny advokáta předestřel soudu přímo David Rath. Uvedl, že ho sám od sebe oslovil Michal Pacovský. Nabídl mu prý, že ho bude hájit. Koncem minulého týdne si domluvili schůzku ve čtyřech. Kromě exhejtmana a Pacovského se jí účastnili i oba Rathovi obhájci.

Sešli se podle Ratha kvůli strategii obhajoby. Michal Pacovský ji údajně kritizoval. „Říkal, že je vedená příliš konfrontačně, že on by volil jiný postup,“ uvedl Rath.

Michal Pacovský se prý opakovaně vyjádřil v tom smyslu, že svého synovce dobře zná. „Říkal mi, že se synovcem mají dobré vztahy, že ho zná od dětství, a to je podle mě jako podle laika dobře,“ uvedl Rath.

Advokát Pacovský Ratha údajně přesvědčil, aby vypověděl smlouvu Adamu Černému a Romanu Jelínkovi, kteří ho hájili dosud, a podepsal novou plnou moc s ním. To Rath skutečně udělal, ovšem Michal Pacovský ji následně, den na to, vypověděl. V e-mailu adresovaném soudu pak vysvětlil, že se domníval, že půjde o zastupování v nové věci. Když zjistil svůj omyl, plnou moc vypověděl.

Pacovský se od celé kauzy distancuje, Rathovu verzi schůzky popřel. „Je to nesmysl, ale nemám mu to za zlé. Dělá, co může,“ uvedl na Rathovu adresu pro server Lidovky.cz.

Naopak průběh schůzky potvrdil bývalý advokát exhejtmana Adam Černý. Michal Pacovský podle něj přišel na schůzce s celou řadou argumentů, jak vést závěrečnou řeč.

Soudce Robert Pacovský v tiskovém prohlášení soudu vydaném po pondělním jednání popřel, že by byl se svým strýcem v kontaktu. „Stejně tomu bylo i uplynulý víkend,“ uvedl o době, kdy mělo dojít k jednání mezi jeho strýcem a obžalovaným.

Rath naznačil, že k soudci unikla citlivá data

Exhejtman zdůraznil, že advokát Pacovský od něj získal citlivé informace pro obhajobu. Naznačil, že by je mohl předat soudci. Prý na něj Pacovští sehráli „habaďůru“.

Co se může stát?

Obžalovaný exhejtman David Rath je bez obhájce. Soud má pokračovat v úterý. Možné jsou tři scénáře.

1. Rath si zvolí nového obhájce. Senát případ odročí, aby se obhájce seznámil se spisem a průběhem řízení.

2. Obžalovaný přijde bez advokáta. Soud mu nějakého přidělí podle seznamu. Nový obhájce poté dostane čas na prostudování spisu.

3. Rath naváže spolupráci s advokáty Černým a Jelínkem. Začne přednes závěrečných řečí. 

„Obsah jakékoliv komunikace mezi obžalovaným a kterýmkoliv z jeho obhájců není předsedovi senátu znám a nikterak se o něj nezajímá ani nezajímal,“ uvedl v tiskovém prohlášení soud.

Protože se kvůli změnám advokátů Rath nakonec ocitl bez obhajoby, musel soudce jednání o den odročit. Rath si má zatím sehnat obhájce. Novinářům exhejtman sdělil, že s Michalem Pacovským už nepočítá a že bude jednat s Černým a Jelínkem. „Byl jsem s prací pánů Černého a Jelínka spokojen,“ řekl.

Rath v minulosti několikrát napadal soudce Pacovského kvůli údajné podjatosti. Nyní se mu k tomu otevírá další možnost. „Teoreticky by to mohlo být chápáno jako podjatost soudce, pokud by obhájcem byl jeho rodinný příslušník,“ sdělil redakci pražský advokát, který si nepřál být jmenován. 

Sám Rath se nechtěl vyjadřovat k tomu, zda se od obhajoby dá takový krok nyní očekávat. „Já neočekávám nic. Já jsem z toho šokován,“ řekl. 

Právo změnit advokáta má obžalovaný v celém průběhu řízení. Změna na poslední chvíli, až po skončení dokazování, ale není příliš obvyklá. „Standardní to určitě není,“ potvrdil redakci právník. 

Zákonné právo, nebo obstrukce?

Žalobce Petr Jirát považuje Rathův nejnovější krok za obstrukci. „Zcela jednoznačně to obstrukce je. Ze zákona má ale na změnu advokáta právo,“ uvedl Jirát.

Pokud by si Rath zvolil zcela nového advokáta, dostal by dobu potřebnou k tomu, aby se seznámil se spisem a s dosavadním průběhem řízení. Žádnou lhůtu zákon nestanoví.

„Je to složitá kauza s hospodářským rozměrem, takže se dá očekávat, že by na to advokát potřeboval opravdu hodně času,“ uvedl právník oslovený iDNES.cz a dodal, že si netroufá měřit tento čas v týdnech či měsících.

Rath může mít ale ještě jeden důvod, proč vynesení verdiktu co nejvíce oddalovat. „Je evidentní, že se doktor Rath snaží získat čas. Můžeme se jen domnívat, na co,“ naznačil žalobce Petr Jirát a poukázal na to, že ve své závěrečné řeči navrhl pro obžalovaného propadnutí veškerého majetku.

Exhejtman spoluvlastní několik nemovitostí, ovšem jen tři z nich již soud zajistil. Se zbylými může volně nakládat a převádět je na jiné osoby. Tak to před třemi měsíci udělal s bytem v ulici B. Němcové v Hostivici, který převedl na svou partnerku Renatu Horkou, respektive na její firmu Citadela.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue