Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Islamisté pronikají do Evropy. Plují na uprchlických lodích, tvrdí Libye

  11:18
Libye opět varovala Evropu před závažným problémem spojeným se současnou uprchlickou vlnou. Tvrdí, že přes moře mezi uprchlíky proudí i stoupenci islamistů. Islámský stát z pašeráckého byznysu také přímo profituje. Od kapitánů lodí vybírá až padesát procent zisků.

Evropa v posledních týdnech zažívá masivní příliv uprchlíků ze severu Afriky. Za jeho nárůstem bezpochyby stojí zejména pokračující chaos a bezvládí v Libyi. I kvůli němu by mělo nebezpečnou cestu přes Středozemní moře v letošním roce absolvovat na 200 tisíc migrantů (vše o uprchlické krizi zde). Většina z nich v Evropě hledá lepší život a utíká před válečnými konflikty v Africe a Blízkém východě.

Na lodích pašeráků však cestují i mnohem nebezpečnější pasažéři. Libye na tento problém upozorňovala už v minulosti a nyní se podle zákulisních informací stává skutečností. Na migrantských plavidlech totiž do Evropy cestují i stoupenci radikálního Islámského státu. V rozhovoru pro BBC to potvrdil libyjský vládní poradce Abdul Basit Harún.

Uprchlická krize

Nejedná se podle něj o žádné bláznivé teorie, které mají v Evropě vzbudit paniku. Informace má prý přímo od kapitánů pašeráckých lodí. „Islámský stát využívá pašeráky k vysílání svých lidí do Evropy, protože tamní policie nedokáže rozlišit, kdo je normální uprchlík a kdo bojovník islamistů,“ uvedl v rozhovoru.

Na lodích se prý islamisté drží dál od obyčejných uprchlíků. Mají v rámci možností nejlepší podmínky. Nemusí být zavřeni hluboko v podpalubí a nehrozí jim tak utonutí v případě, když jde plavidlo ke dnu. V takových případech většinou umírají lidé z chudých afrických zemí (více o podmínkách na plavidlech migrantů se dočtete zde). 

Islamisté se mezi obyčejné uprchlíky promíchají až ve chvíli, kdy se loď dostane k italským břehů nebo započne záchranná operace pobřežní stráže, uvádí agentura Reuters.

Proti této taktice se italské úřady v podstatě nemohou bránit. Neexistuje totiž žádná celosvětová databáze řadových stoupenců Islámského státu. V hledáčcích tajných služeb jsou zpravidla vysoce postavení velitelé, kteří však do Evropy ve většině případů necestují.

Podíl na ziscích z pašování

Islámský stát využívá pašování migrantů i jiným způsobem. V Libyi totiž ovládá některé oblasti na pobřeží. Pašerákům dovoluje pokračovat v činnosti, pochopitelně však ne zadarmo. Ze zisků každého plavidla si podle Harúna Islámský stát bere až padesát procent. Jednoho uprchlíka přitom cesta do Evropy stojí kolem tři tisíc dolarů. Na jednom plavidle běžně cestují stovky lidí.

Podívejte se, jak příliv uprchlíků dusí Itálii:

20. dubna 2015

Už začátkem roku unijní agentura pro ostrahu hranic Frontex varovala před možností, že se bojovníci z ciziny pokusí využít migračních tras k cestě do Evropy. O tomto nebezpečí opakovaně hovoří i egyptští představitelé. 

Experti však upozorňují, že Libye i Egypt mají zájem na tom, aby ovlivnily mezinárodní reakci na krizi v regionu a že je obtížné ověřit jejich tvrzení. „Egypt velice rád zveličuje hrozbu Islámského státu v Libyi, protože se zoufale snaží dosáhnout mezinárodní intervence v této zemi,“ uvádí analytička Alison Pargeterová. 

Expert na terorismus a uprchlíky Christian Kaunert zase tvrdí, že riziko infiltrace radikálů na lodě s uprchlíky „je věrohodné - ale zda je to skutečně pravda je těžké posoudit“.

Příliv uprchlíků zažívá i Rakousko

Otázka uprchlíků se stala jedním z hlavních témat v Evropě kvůli nekončícímu přílivu migrantů, kteří směřují přes Středozemní moře. Jen během minulého víkendu pobřežní stráž zachránila na tisíce uprchlíků. Tisíce imigrantů míří k břehům Evropy na přeplněných pašeráckých lodí, které se často potopí.

Evropská komise před pár dny představila plán, jak se vypořádat s přílivem migrantů. Jeho pilířem by mělo být přerozdělování uprchlíků v rámci zemí EU. Komise také navrhuje EU přijmout 20 tisíc lidí z uprchlických táborů mimo Evropu (více zde). Kvóty v sobotu překvapivě odmítla Francie, která je v otázce uprchlíků jednou z nejexponovanějších zemí (více o odmítnutí kvót zde).

Téma migrantů se v posledních týdnech začíná týkat i sousedů České republiky. V Rakousku od počátku letošního roku požádalo o azyl 14 200 lidí. Oproti stejnému období loňského roku je to nárůst téměř o 160 procent. Úřady začínají mít problém s ubytováním pro žadatele o azyl. Ve spolkových zemích Salcbursko a Horní Rakousy by měly vzniknout tři stanové tábory pro celkem až 300 běženců.

Kromě stavby stanových táborů se Rakousko snaží pro běžence hledat ubytování také u obyčejných lidí. Znovu se otevře i dlouho uzavřený velkokapacitní uprchlický tábor ve vídeňské čtvrti Erdberg, který pojme až 300 lidí. Pomoci by úřadům svými zařízeními mohly podle ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové také církve a armáda. Uprchlíci se tak možná brzy nastěhují i na rakouské fary, do klášterů či kasáren.

INFOGRAFIKA: Kolik žádostí o azyl by jednotlivé země musely řešit, pokud by...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Dostával jsem balíčky, ne peníze, řekl Bystroň ke kauze úplatků od Rusů

26. dubna 2024  16:37,  aktualizováno  16:50

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň v kauze možných úplatků od proruské sítě řekl v...

Wau, skvělé, úžasné. Podvodníci imitují známé weby, falešné jsou i komentáře

26. dubna 2024  16:39

Internetoví podvodníci zneužívají zavedené značky a snaží se tak z lidí vylákat peníze. Podvrhnuté...

Kontrast v odvodech v Kyjevě a venku je neskutečný, říkají reportéři iDNES.cz

26. dubna 2024  16:04

Podcast Únava vojáků i civilistů na Ukrajině je vysoká, ale stejně tak i morálka. Redaktor Michal Voska a...

Žena nedbala varování své banky, falešným makléřům poslala přes milion

26. dubna 2024  15:57

Podvodníkům naletěla dvaašedesátiletá žena z Jičínska, která nedbala ani upozornění ze své banky,...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...