Ovečkin dal gól a Rusko je ve finále. USA budou hrát s Čechy o bronz

• 653
O zlato z mistrovství světa v Praze se poperou Kanada a Rusko. Sborná ve druhém semifinále přehrála Spojené státy 4:0 a v neděli se pokusí obhájit loňský titul. Zápas rozhodly čtyři ruské branky ve třetí třetině, z nichž jednu vstřelil Alexandr Ovečkin. Američané budou soupeřem českého týmu v utkání o bronz.

Zápas o bronzové medaile začíná v neděli v 16.15.

„Američané ukázali, že budou silným soupeřem,“ uvedl trenér Vladimír Růžička. „Je to mladé a agresivní mužstvo. Musíme se připravit především na to, že jsou rychlí a mají vynikající pohyb. Na celém turnaji výborně chytá brankář Hellebuyck“

USA - Rusko 0:4

V souboji týmů, které se po přestěhování z Ostravy představily v pražské O2 areně poprvé, měl první šanci ve druhé minutě Američan Vesey. Ocitl se sám před Bobrovským, ale neuspěl.

Sborná přečkala oslabení po špatném střídání a pak nevyužil další šanci USA nejlepší střelec uplynulého ročníku KHL Moses. Na druhé straně ztroskotal na Hellebuyckovi v závěru úvodní části Malkin, který vzápětí fauloval.

On-line reportáž

Znarokův tým i druhé oslabení zvládl, ale po něm musel ruský gólman likvidovat Smithovu šanci. Úřadující šampiony mohl dostat do vedení Kovalčuk, jenže zamířil do Hellebuyckovy hrudi.

V polovině utkání odolali Američané při Krugově trestu ruskému tlaku a mohli udeřit v 34. minutě. Bobrovského nepřekonal Eichel a z dorážky minul Lee, gól by pro postavení hráče v brankovišti neplatil. Aktivní Američané dělali Rusku problémy a další možnost měl znovu Eichel.

Proti Bobrovskému neuspěl ani ve 44. minutě Moses. Američané se následně sice ubránili při Larkinově vyloučení, ale v 48. minutě inkasovali.

Mozjakin po sólu vystřelil z mezikruží a trefil přesně levý horní roh. Za tři minuty pojistil náskok Ovečkin, který získal puk po Faulkově zaváhání, prosadil se před Kruga a zamířil americkému brankáři mezi betony.

Američanům se rozplýval sen o první účasti ve finále play off na mistrovství světa a největším úspěchu od roku 1960 ve Squaw Valley, kde se zlato z olympijských her započítávalo i do světového šampionátu.

Při Nelsonově vyloučení sice mohl snížit v oslabení Larkin, ale náskok sborné pojistil v 56. minutě Šipačov. Výsledek zpečetil 85 vteřin před koncem do prázdné branky Malkin, jemuž přenechal puk Ovečkin.

Branky a nahrávky: 48. Mozjakin (Bobrovskij), 51. Ovečkin, 56. Šipačov (Kuljomin, Mozjakin), 59. Malkin (Ovečkin). Rozhodčí: Wehrli (Švýc.), Rönn (Fin.) - Dahmén (Švéd.), Mills (Kan.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Třetiny: 0:0, 0:0, 0:4. Diváci: 14 938.

USA: Hellebuyck - Faulk, Krug, S. Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner - Coyle, Bonino, Lee - B. Smith, Arcobello, Vesey - Nelson, Eichel, Lewis - Moses, Larkin, Hendricks. Trenér: Todd Richards.

Rusko: Bobrovskij - Bělov, Jakovlev, Antipin, Kulikov, Mironov, Čudinov - Plotnikov, Tichonov, Ovečkin - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Tarasenko, Šipačov, Panarin - Dadonov, Anisimov, Kovalčuk. Trenér: Oleg Znarok.