Nosná raketa Proton M | foto: Khrunichev Space Center

Ruská raketa Proton s družicí od Boeingu havarovala

  • 143
Ruská nákladní raketa Proton-M, která dnes ráno odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur s mexickou spojovací družicí na palubě, havarovala. Oznámila to ruská média s odvoláním na kosmickou agenturu Roskosmos.

Trosky údajně dopadly v okolí sibiřského města Čita, ale úřady tuto informaci dosud nepotvrdily. Raketa odstartovala v 07:47 našeho času a zhruba o devět minut později podle agentury TASS nastala „nestandardní situace“. Bylo to asi minutu před oddělením třetího stupně rakety od části s mexickou družicí MexSat-1.

Po startu z Bajkonuru se zřítila ruská raketa Proton s drahou družicí

Krátce po startu z kazašského kosmodromu Bajkonur se zřítila ruská raketa Proton, která měla vynést na oběžnou dráhu nejvýkonnější ruskou spojovací družici. Oznámila to agentura ITAR-TASS. Selhaly motory třetího stupně.

 „Nastala nestandardní situace, reportáž skončila,“ uvedl na stránce Roskosmosu komentátor letu. První anomálie se však podle odborných serverů objevily už dříve při startu. Agentura Interfax sdělila, že ve 498. vteřině letu se nouzově vypnul motor třetího stupně.

„Zatím nevíme, co se přesně stalo, ale je jisté, že třetí stupeň nefungoval tak, jak měl,“ uvedl zástupce kosmické agentury pro kanál RIA Novosti.

Havárie přesně po roce

Předchozí start rakety Proton-M se uskutečnil 19. března 2015 a raketa vynesla na oběžnou dráhu ruskou spojovací družici. O rok dříve, shodou okolostí také 15.5. Proton-M a také se spojovací družicí, shořel v atmosféře. Tehdy selhaly motory třetího stupně. I aktuální nehoda se točí kolem třetího stupně. 

V červenci 2013 se několik sekund po startu zřítil Proton-M se třemi navigačními satelity ruského systému Glonass. Při explozi rakety uniklo do ovzduší nejméně 170 tun jedovatých plynů. Zamoření hrozí i tentokrát. Ve chvíli, kdy došlo k havárii, zbývalo v nádržích stále několik tun vysoce toxického paliva.

2. července 2013

Při nehodě Protonu-M v prosinci 2010 dospělo vyšetřování ruských orgánů k závěru, že za nehodu mohl špatný výpočet množství paliva potřebného pro vynesení tří satelitů na oběžnou dráhu. Kvůli tomu byla údajně raketa přetížena, vychýlila se z kurzu a skončila v Tichém oceánu asi 1 500 km od Honolulu na Havaji.

Nyní měl Proton-M vynést na oběžnou dráhu mexickou družici o váze 5,4 tuny vyrobenou společností Boeing. Měla sloužit potřebám národní bezpečnosti i civilním a humanitárním programům. Na oběžné dráze měla setrvat 15 let.

Další lety raket Proton byly pozastaveny do vyšetření příčin dnešní havárie, což podle agentury Interfax může trvat několik týdnů až měsíců. Start rakety s britskou družicí, plánovaný na počátek června, bude odložen.

,