VIDEO: Stovky nádherných tropických motýlů jsou k vidění v Karlových Varech

  • 1
Karlovy Vary mají novou turistickou atrakci. Motýlí dům v prostorách výletního areálu Diana. Podloubí historické restaurace ožívá pestrými barvami létajících krasavců.

Něco podobného lidé v celé republice nezažijí. Mezi návštěvníky totiž v letové zóně přes sto metrů čtverečních volně poletují tři stovky tropických motýlů. Žádné oddělovací sklo neexistuje.

„Motýl s rozpětím křídel až dvacet centimetrů může klidně lidem přistát na ruce nebo na rameni. Přitahují jej specifické barvy jako je třeba modrá a žlutá a také parfémy, vyhodnocené jako květiny,“ usmíval se provozovatel motýlího domu a nájemce areálu Diana Michael Kučera. 

Nic se ale podle něj neděje, protože motýl pozná, že nesedí na žádné květině a zase vzlétne.

A právě se zajištěním květin byl největší oříšek. Musely totiž být absolutně bez chemického ošetření. Nakonec jsou od dodavatelů z Anglie a Holandska. 

Podařilo se vyřešit i další velký problém. Jelikož takový rozměrný motýlí dům v České republice ještě nikdo nestavěl a neexistovaly studie, Michael Kučera tak netušil, kolik světla potřebují motýli, aby byli aktivní, nebo naopak letargičtí. Nakonec pomohly konzultace s experty z Anglie.

Celoročně otevřený motýlí dům by se klidně mohl jmenovat svatební. Pro lidi i pro motýly z různých konců světa - Malajsie, Afriky, Filipín i odjinud. Budou létat kolem ženicha a nevěsty v okamžiku, kdy si slavnostně řeknou ano v provoněné tropické zahradě. 

„Jediným úkolem motýla je páření, k čemuž je přizpůsobený celý jeho život. Vzlétá jen kvůli tomu, aby se nakrmil, nebo si našel samičku či samce. Na vše má jenom dva týdny,“ poznamenal k motýlím svatbám Michael Kučera.

Coby malý kluk měl k motýlům vztah jako ostatní lidé, kteří se rádi na krásně barevné motýly podívali, ale blíže se o ně nezajímali. A teď zasvěceně a s obdivem popisuje, jak se z dostatečně velké housenky, která se rozhodne, že by se měla zakuklit, vylíhne motýl. 

Housenka vypustí enzym, který rozežere její tkáně včetně vnitřních orgánů. Přežijí jen kmenové buňky budoucího motýla. A jeho první let lidé uvidí.

Nápadů, jak využít podloubí výletní restaurace Diana, existovalo během dvou let rozhodování nespočet. Ve hře byla solná jeskyně, ale také brouzdaliště na zahradě. 

Nakonec vyhrál motýlí dům. Jeho provozovatel totiž doufá, že přírodopisný a naučný areál neosloví jenom lázeňské zahraniční hosty, ale hlavně Karlovaráky a české výletníky obecně.