V karlovarské sklárně Moser se začaly rodit jubilejní festivalové glóby

  • 0
Devatenáct sošek žen třímajících křišťálový glóbus začíná v těchto dnech vznikat pod rukama karlovarských sklářů. Devět zlatých a deset stříbrných cen si v červenci z Karlových Varů odvezou laureáti jubilejního 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu.

Málokdo z nich si ale uvědomí, jak velký kus práce na nich nechaly ruce mistrů sklářů. Už jenom vyfouknout skleněnou část sošky je kus umění.

„Z deseti se jich povede pět, někdy ale jenom dvě,“ tvrdí sklář Radek Vachoušek. Vždy záleží na sklovině. „Aby koule opravdu křišťálově zářila, musím nabrat maximálně čistou sklovinu,“ vysvětluje sklář. 

Od pece po vychladnutí putují koule o průměru 11,5 centimetru do dílny mistra kuliče, tedy brusiče Jiřího Kháse. Ten dává festivalovým cenám konečnou podobu už od samého počátku výroby sošek v Moseru, tedy 11 let.

„Práce na jedné sošce mi zabere tak tři hodiny,“ říká brusič. Každou kouli musí, jak sám tvrdí, doladit tak, aby přesně zapadla do kovové části festivalové ceny. Každý výrobek, který opustí jeho dílnu, je tedy neopakovatelný originál.

Výsledky jeho práce se kochá spousta hvězd stříbrného plátna. Mel Gibson, Robert de Niro, John Malkovich, Susan Sarandon, Judi Dench... Ti všichni si už křišťálový glóbus z Karlových Varů odvezli.

„Je to bez diskusí hezký a zvláštní pocit,“ tvrdí Jiří Khás. Osobně se ale se žádnou z hvězd karlovarské přehlídky nesetkal. „Nejsem až tak zapálený návštěvník festivalu. Mně stačí vyrobit ceny a pak vše z povzdálí pozorovat,“ doplňuje brusič.

Kdo si letos odveze některou ze sošek z dílny sklářů Moseru, zatím není jasné. Jedno jméno už ale pořadatelé festivalu odtajnili. Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii převezme herečka Iva Janžurová.

Jubilejní 50. ročník festivalu začíná 3. a končí 11. července. Křišťálový glóbus k přehlídce patří už od roku 1948, současnou podobu má cena ale až od 35. ročníku festivalu. 

Základní tvar navrhli Aleš Najbrt společně se Šimonem a Michalem Cabanovými. Konečnou podobu dal sošce fotograf Tono Stano, jemuž stála modelem Ema Černáková, druhá vicemiss České republiky 2001. Sochařské práce jsou dílem Martina Krejzlíka.