Budova se svítící skleněnou fasádou se stala nejlepší stavbou Evropy

  • 64
Vítězem architektonické Ceny Miese van der Roheho, kterou každé dva roky uděluje Evropská unie, se stala budova filharmonie v polském Štětíně. O ocenění se ucházela pětice finalistů, kteří vzešli z celkem 420 nominovaných staveb.

Autorem projektu štětínské koncertní budovy je španělský ateliér Barozzi Veiga. Porotce zaujal ideou velmi strohé stavby, která díky bílé barvě a prosvětlené skleněné fasádě nepůsobí ani přes značný objem hmotně, a svým členěním podobným řadě sedlových střech zapadá do charakteru města.

„Je to historický okamžik a velká pocta pro Štětín a Polsko,“ komentoval ocenění stavby starosta přístavního města Piotr Krzystek. Budova filharmonie je první stavbou z nových členských zemí Evropské unie, která se probojovala do finále a která cenu získala.

Do finále se kromě polského zástupce dostalo ještě Muzeum umění v Řezně, dánské námořní muzeum v Helsingöru, italské vinné sklepy Antinori u Florencie a studentské centrum Saw Swee Hock v Londýně.

Koncertním budovám se v soutěži daří I předloni získala Cenu Miese van der Roheho, která se uděluje jednou za dva roky, koncertní síň Harpa v Reykjavíku od dánské architektonické kanceláře Henning Larsen spolu s islandským ateliérem Batteríiö a umělcem Olafurem Elíassonem (více zde).

V roce 2009 cenu získal norský ateliér Snohetta za novou operní budovu v Oslu. Oceněná stavba má podobu bílé kry, která se potápí do fjordu (více zde).

Cena Miese van der Roheho, kterou vyhlašuje Evropská kulturní komise, je dotovaná částkou 60 tisíc eur (asi 1,5 milionu korun). Pro evropské architekty představuje jedno z nejvyšších ocenění. Letos byla udělena již po čtrnácté.

Žádná z deseti nominovaných realizací z Česka (o nich více zde) se do užšího výběru neprobojovala.

Budoucí chlouba Štětína

Moderní koncertní budova od architektonického dua Fabrizio Barozzi (*1976, Itálie) a Alberto Veiga (*1973, Španělsko) stojí v blízkosti historického centra Štětína na místě původní koncertní síně, která byla zničena během druhé světové války.

Koncertní sál pojme až 1 000 diváků.

Projekt studia Barozzi/Veiga byl vybrán za základě mezinárodní architektonické soutěže, což bývá u podobných zakázek osvědčený a kvalitní způsob výběru projektanta.

Koncertní sál pojme až 1 000 diváků, menší sál pro komorní hudbu má kapacitu 200 diváků. Štětínská filharmonie dále nabízí multifunkční prostor pro výstavy a konference. Stavba přitom působí odlehčeně až subtilně, a to především díky skleněné fasádě, kterou lze různě osvětlit, což zajišťuje její variabilní a nevšední vzhled.

Cenu pro začínající architekty získalo za rodinný dům Luz House katalánské studio ARQUITECTURA-G.

Reprezentativně vzhlížející stavba přitom v souladu s moderními technologiemi nabízí úsporná řešení a efektivní provoz.

Přejímá pasivní systémy energetické kontroly a další atributy udržitelnosti, jako jsou například zdvojená fasáda, přirozené větrání, osvětlení pomocí LED systému s minimální spotřebou energie, mnohovrstevný střešní plášť optimalizující nejen akustiku, ale i tepelnou izolaci apod.

Kromě hlavní ceny byla udělena Cena pro začínající architekty, kterou za rodinný dům Luz House získalo katalánské studio ARQUITECTURA-G. Porota ocenila konstrukční i ekonomické řešení projektu, který se vyznačuje jednoduchou a srozumitelnou architekturou navazující na venkovskou tradici.

Do finále ocenění stavby roku se dostalo i studentské centrum v Londýně:

,