Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V Pacifiku se probudilo El Niňo, filipínští farmáři jedí krysy

  • 40
Filipíny trápí tajfuny i vlny sucha a zoufalí farmáři loví krysy, aby mohli nakrmit své rodiny. Vláda jim navíc za deset chycených krys dá kilo rýže. Neúroda je podle vědcům jedním z prvních projevů klimatického jevu El Niňo, jehož příchod meteorologové předpovídali

Farmář Chuanito Masangkay míří každou noc s baterkou, lukem a šípy na pole u své vesnice. Loví krysy, aby jimi mohl nakrmit svých sedm dětí a manželku. Filipínští farmáři jsou prvními oběťmi vlivu meteorologického jevu El Niňo. Ostrovy poslední měsíce sužují sucha, která zničila úrodu na polích a donutila farmáře hledat alternativní zdroje jídla.

El Niňo

Klimatický jev, jehož základním rysem je výskyt nadnormálně teplé vody podél rovníku ve východní polovině Pacifiku. Obvykle nastává kolem Vánoc, proto se mezi jihoamerickými rybáři vžil název El Niňo Jesus, česky Ježíšek. Dnes se zpravidla používá zkrácená verze, která doslova znamená „chlapeček“.

El Niňo přichází obvykle jednou za tři až sedm let a trvá jeden až dva roky. Zatím poslední „chlapeček“ se objevil v roce 2010. Austrálie se tehdy potýkala s ničivými záplavami, zatímco Evropu zasáhly mrazy a Spojené státy i sněhová kalamita.

Nejsilnější byl El Niňo podle zprávy vědců v letech 1997 - 1998, kdy podle nich zavinil smrt 24 tisíc lidí a způsobil škodu ve výši 34 miliard dolarů (asi 576 miliard korun).

Lov krys má však pro farmáře ještě jednu výhodu. Za uřezané ocásky hlodavců dostávají příděly rýže v rámci vládního programu vyhubení škůdců. „Ocasy uřežeme, usušíme a vyměníme za rýži,“ řekl Masangkay agentuře Bloomberg.

Na přípravu krysího masa znají Filipínci několik receptů. „Někdy je pečeme, někdy vaříme jako adobo (pomalu vařené maso v kořeněné marinádě pozn. red.). Chutnají jako kuře,“ řekl Masangkay reportérům zatímco čekal na svůj příděl. Tentokrát mu uřezané ocásky vynesly celých 30 kilo rýže.

Do programu „rýže za ocásky“ se s příchodem sucha zapojil rekordní počet filipínských farmářů a vláda si akci pochvaluje. „Je to velmi důmyslné: mají maso, ale také získají rýži,“ řekla agronomka Justina Navarretteová. Lovec krys dostane za deset ocáskům kilo rýže, od začátku jich farmáři odevzdali už 37 tisíc.

Poslední EL Niňo přinesl kalamity i horka

Klimatologové návrat El Niňa předpovídali už před několika měsíci. Podle nich se měly první dopady tohoto jevu projevit na začátku druhého čtvrtletí letošního roku.

„Názory expertů a predikce modelů naznačují, že lehce zvýšené známky El Niňa budou pokračovat během dubna a května 2015,“ uvedla v březnovém posudku Světová meteorologická organizace (WMO). Podle meteorologů značí příchod El Niňa zvýšená teplota oceánů, která se v Pacifickém oceánu zvedla od loňského října místy až o jeden stupeň Celsia.

Kromě Filipín hlásí první projevy El Niňa i Spojené státy, Japonsko, Austrálie a jihovýchodní Asie. Podle nejmenovaného představitele Organizace OSN pro výživu a zemědělství jde zatím o první projevy a není jasné, jak silné nakonec El Niňo bude. „Pokud se zhorší sucho, ovlivní to produkci rýže v Indonésii, stejně budou zasaženy pravděpodobně i Filipíny, Indie a Bangladéš,“ varuje.

Podívejte se na animaci jevu El Niňo:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue