Rusové ztratili tříbrankový náskok, drama ale odmítli a Švédy porazili

• 109
Hokejisté Ruska jsou o krok blíže obhajobě titulu mistrů světa. Přestože ve čtvrtfinálovém utkání se Švédskem v Ostravě přišli o třígólové vedení, nakonec zásluhou vítězné trefy Jevgenije Malkina z 56. minuty slavili výhru 5:3. Útočník Pittsburghu byl v repríze loňského semifinále hlavním hrdinou, připsal si dva góly a jednu asistenci. Sborná se v sobotním semifinále v Praze utká se Spojenými státy.

„Jsme nadšení, že to vyšlo zrovna takhle. Američanům máme ze základní skupiny co vracet, přáli jsme si to tak a doufám, že jim tu porážku oplatíme,“ řekl útočník Viktor Tichonov.

Švédsko - Rusko 3:5

Rusko po sedmi zápasech ve skupině vypadalo na známém kluzišti proti soupeři, který přijel z Prahy, jako opravdový domácí tým. Logickým vyústěním byla vedoucí branka Mozjakina v přesilovce pět na tři. Švédové ji Rusům darovali hodně lacino: za špatné střídání a nic neřešící faul v útočném pásmu.

ON-LINE

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Obhájci titulu ukázali, že kromě hokejových kudrlinek jim je vlastní i důraz. Širokov do závaru před Enrothem vletěl po hlavě a jeho dorážku musel potvrdit viderozhodčí. Švédsku scházel zápal i po návratu ze šatny. Kuljomin s Malkinem prošli jeho obranou jako nůž máslem a bylo to už 0:3. „První část zápasu nám nevyšla, byli jsme málo agresivní. Trenér nám říkal, ať hrajeme více s pukem. Zlepšilo se to až po tom třetím ruském gólu, ale i když jsme to pak dotáhli, ono se vám to v takovém utkání proti tak silnému soupeři vždycky nějak vrátí,“ řekl švédský útočník Loui Eriksson.

Až pak hokejisté Tre Kronor dali do hry úsilí korespondující s bojem o semifinále. Pohodu soupeře nahlodali několika potyčkami v ruském brankovišti a v 32. minutě se po ráně Klingberga v přesilovce dočkali prvního gólu. Ruský kouč Znarok neváhal v závěru druhé části ztlumit rostoucí tlak i oddechovým časem, ale ve 44. minutě se prosadil Lander a mohutný finiš korunoval vyrovnávací brankou pět minut před koncem Eriksson.

„Trvalo nám asi třicet minut, než jsme se dostali do zápasu a začali hrát hokej, který umíme. Pak jsme se vrátili do hry, povedlo se nám vyrovnat. Byli jsme nakonec blízko úspěchu, ale ne dostatečně blízko. Jestli chcete porazit takový tým, jako je dnes Rusko, musíte odehrát naplno víc než půl zápasu,“ řekl švédský trenér Pär Marts.

I když Seveřané byli psychicky na koni, přišel drtivý úder. Jen 26 sekund po vyrovnání si Malkinovu střelu smolně do vlastní branky nohou srazil Ekman-Larsson. Postup Rusů v power play zpečetil Tarasenko. „Půlku utkání jsme si věřili, ale oni pak dali jeden gól v přesilovce a my tak trochu šlápli na brzdu. Přestali jsme hrát agresivně. Dokud jsme hráli s pukem u nich v pásmu, byli jsme úspěšní, ale když jsme se s ním dostali do našeho pásma, měli jsme problémy a to je třeba v semifinále zlepšit,“ řekl útočník Tichonov.

Branky a nahrávky: 32. Klinberg (Lander), 44. Lander (Ekman-Larsson, Klingberg), 55. Eriksson (Lander, Ekholm) - 11. Mozjakin (Malkin, Tarasenko), 17. Širokov (Tichonov, Tarasenko), 21. Malkin (Kuljomin, Bělov), 56. Malkin (Mozjakin, Kuljomin), 59. Tarasenko. Rozhodčí: Šindler (ČR), Wehrli (Švýc.) - Carnathan (Kan.), Lederer (ČR). Vyloučení: 8:7. Využití: 1:1. Diváci: 7248. Třetiny: 0:2, 1:1, 2:2.

Švédsko: Enroth (23. Nilsson) - Klefbom, Ekman-Larsson, Klingberg, Ekholm, Granberg, Rahimi - F. Forsberg, Lander, Eriksson - Lindström, Sjögren, Möller - Lindholm, Rask, Ericsson - Hjalmarsson, J. Lundqvist, Josefson - Danielsson. Trenér: Pär Marts.

Rusko: Bobrovskij - Bělov, Jakovlev, Antipin, Kulikov, Mironov, Čudinov - Dadonov, Šipačov, Panarin - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Anisimov, Kovalčuk, Tarasenko - Plotnikov, Tichonov, Širokov. Trenér: Oleg Znarok.