Američané setřásli nervozitu, otočili během minuty a jsou v semifinále

• 39
Hokejisté USA jsou prvním semifinalistou mistrovství světa. Vítěz základní skupiny B ve čtvrtečním čtvrtfinálovém utkání v Ostravě porazil Švýcarsko 3:1, když ve druhé polovině zápasu třemi trefami zareagoval na vedoucí gól Josiho. Američané postoupili do boje o medaile na světovém šampionátu po dvou letech, jejich příštím soupeřem bude lepší z duelu Švédsko - Rusko. Švýcarsku patří osmé místo.

USA - Švýcarsko 3:1

„Opět jsem spokojen s tím, jak jsem zápas zvládli. Dlouho jsme prohrávali, přesto jsme i tehdy měli ve hře řadu dobrých věcí. Velice důležitý byl gól na 1:1, ten nám vrátil život. Během krátké chvilky jsme přidali druhý gól, to byla důležitá pasáž zápasu,“ řekl trenér Spojených států Todd Richards.

ON-LINE

Souběžně hrané utkání Kanady s Běloruskem sledujte zde.

Navzdory stěhování z Prahy do Ostravy měli rychlejší rozjezd Švýcaři. Jejich úvodní aktivitu korunoval ve 14. minutě překrásným sólem obránce Josi, který z rohu vlastního pásma projel celým hřištěm a zápěstím s milimetrovou přesností trefil růžek Hellebuyckovy branky.

Teprve od druhé části začali Američané praktikovat hokej, který jim přinášel úspěchy v základní skupině. V polovině utkání jejich nápor kulminoval. Smith vyrovnal z mezikruží ranou bez přípravy a za 57 sekund Coyle na brankovišti tečoval za Berru Jonesovu střelu. „Tohle pro nás byla důlěžitá minuta, velká vzpruha. Odehráli jsme druhou třetinu tak, jak jsme potřebovali. Snažili jsme se hrát co nejjednodušeji a přineslo to efekt,“ řekl americký útočník Dylan Larkin.

Švýcaři nebyli s to nalézt žádnou protizbraň. Jen díky slabé produktivitě soupeře zůstávali ve hře, protože Coyle, Vesey, Nelson či Bonino spálili během amerického tlaku stoprocentní šance. Postup stvrdil až devět minut před koncem Gardiner. Jeho švih od modré čáry opět dokonale před gólmanem zastínil Lee, a tak Berra zaregistroval kotouč až v síti.

„Je těžké vyhrát zápas, když dáte jen jednu branku. Myslím si ale, a s tím to souvisí, že celý zápas jsme je nemohli dostat příliš pod tlak. Začalo se nám to dařit až na konci, když už jsme museli. Ale bylo pozdě. Sami jsme všechny tři góly dostali po vlastních chybách,“ řekl švýcarský útočník Andres Ambühl.

Branky a nahrávky: 31. Smith (Vesey, Arcobello), 32. Coyle (Jones, Lee), 51. Gardiner (Coyle, Lee) - 14. Josi. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Ronn (Fin.) - Dahmen (Švéd.), Mills (Kan.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Třetiny: 0:1, 2:0, 1:0. Diváci: 6495.

USA: Hellebuyck - Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner - Coyle, Bonino, Lee - Nelson, Eichel, Lewis - Smith, Arcobello, Vesey - Moses, Larkin, Hendricks - Morin. Trenér: Todd Richards.

Švýcarsko: Berra - Josi, Blum, Geering, Streit, Helbling, Grossmann, Loeffel - Hollenstein, Almond, Brunner - Bodenmann, Ambühl, Bieber - Fiala, Trachsler, Schäppi - Walker, Romy, Suri - Wieser. Trenér: Glen Hanlon.