Češi v epicentru zemětřesení: Viděli jsme, jak se trhají kopce

  • 38
Úterní zemětřesení v Nepálu na vlastní kůži pocítili i humanitární pracovníci z Česka. Viděli padající domy i to, jak otřesy trhaly kopce na kusy. Po otřesech přišla panika. „Přinášeli k nám děti s krvavýma rukama a obličejem,“ popsala dramatické chvilky pro iDNES.cz Tereza Hronová z Člověka v tísni.

V úterý odpoledne Nepál zasáhlo zemětřesení o síle 7,3 stupně. Vyžádalo si 65 mrtvých a na dva tisíce zraněných. Dalších 17 lidí zemřelo v Indii (více o úterních otřesech zde). Jen několik kilometrů od epicentra zemětřesení se v tu chvíli nacházeli i Češi z organizace Člověk v tísni.

Zkáza v Nepálu

„Kolem poledne jsme dorazili do vesnice Hagam v oblasti Sindhupalchok nedaleko epicentra, jeli jsme sem s kolegyní z Polska a čtyřmi nepálskými kolegy,“ uvedla pro iDNES.cz Tereza Hronová z z humanitární organizace Člověk v tísni, která v distribuuje plachty, tablety na čištění vody, matrace a deky.

Zemětřesení přišlo náhle. „Když přišlo zemětřesení, stála jsem venku. Byl to tak silný otřes, že jsem se nemohla udržet na nohách, jeden místní muž mě podepřel. Zvedla se vlna prachu z domů, které se začaly bortit, už tak byly hodně zničené. Na protějších svazích jsme viděli, jak se trhají kusy kopců, sesuvy půdy,“ popsala sekundy po prvním a nejmohutnějším otřesu Hronová.

Když otřes odezněl, vesnici zachvátila panika a začali se objevovat zakrvácení lidé. „Nejtěžší zranění měl 65letý muž, zrovna opravoval domek a spadl mu kámen na hlavu. Měl silné krvácení do mozku. Pak přinášeli děti s krvavýma rukama a obličejem. Jedna paní měla těžkou zlomeninu,“ vzpomíná na ošetřování zraněných Hronová. Při prvním zemětřesení zde přitom zemřelo 50 lidí.

Dlouhá cesta do Káthmándú

Humanitární pracovníci přivolali helikoptéru, která dorazila za hodinu a půl, naložila zraněné a pak se ještě několikrát vrátila. Muž s krvácením do mozku náročný transport nepřežil.

Zranění měli podle Hronové velké štěstí. Na místě totiž byla také britská doktorka, která v oblasti působí jako dobrovolnice ve vládním zdravotnickém centru. Po otřesech poskytovala zraněným první pomoc.

Dramatické momenty však s odletem armádního vrtulníku neskončily, protože sesuté svahy vesnici odřízly od světa . „Přespali jsme pod plachtou - s nazutými botami a rozepnutým spacákem, aby se případně dalo rychle utéct. Skoro každou hodinu jsme cítili následné slabší otřesy, ráno se vše uklidnilo,“ popisuje neklidnou noc Hronová.

Ve středu pak s kolegy vyrazila pěšky do údolí. Po šesti hodinách chůze dorazili na hlavní silnici, kde na ně čekal odvoz. „Cestou jsme museli překonávat sesuvy, které se pořád hýbaly, to bylo nebezpečnější než samotné zemětřesení,“ popisuje Hronová. Odpoledne bezpečně dorazila do Káthmándú.

Češi budou pomáhat dál

V Nepálu i přes hrozící nebezpečí humanitární pracovníci z Česka zůstávají. „V následujících dnech se budeme pokoušet do vesnice Hagam dovézt pomoc, ale naše traktory neprojedou a jsou zaseknuté v městečku pod horami. Armáda bude odklízet cesty, ale může to trvat i několik dní,“ dodává Hronová.

Nepál se stále vzpamatovává z prvního zemětřesení, které himálajskou zemi postihlo 25. dubna a zabilo podle nejnovější bilance nejméně bezmála osm tisíc lidí. Materiální škody budou mnohem vyšší, než se původně předpokládalo. Zcela zničeno je kolem 256 tisíc domů, 213 tisíc je jich vážně poškozeno. OSN odhaduje, že živel nějakým způsobem postihl čtvrtinu z přibližně 30 milionů obyvatel Nepálu (vše o ničivém zemětřesení v Nepálu se dočtete zde).

Úterní otřesy přerušily schůzi nepálského parlamentu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video