Po úterním zemětřesení úřady v Nepálu hlásí dva tisíce zraněných (13. května...

Po úterním zemětřesení úřady v Nepálu hlásí dva tisíce zraněných (13. května 2015) | foto: AP

Ať si mě Bůh vezme k sobě, zoufají Nepálci po dalším zemětřesení

  • 3
Nepál dostal v úterý další ránu v podobě druhého silného zemětřesení. Úřady evidují desítky mrtvých. Otřesy zabíjely i v Indii a Číně. Nepálci ve strachu přenocovali pod širým nebem. Mnozí přišli o střechu nad hlavou i zbytek majetku, který se jim podařilo zachránit při prvním zemětřesení.

V úterý ráno SELČ Nepál zasáhlo zemětřesení o síle 7,3 stupně. Vyžádalo si 65 mrtvých a na dva tisíce zraněných. Dalších 17 lidí zemřelo v Indii (více o úterních otřesech zde). Následné záchvěvy jsou podle místních cítit i ve středu. Tisíce Nepálců noc na středu raději strávily pod širým nebem nebo v improvizovaných přístřešcích na volných prostranství.

Zkáza v Nepálu

Druhé zemětřesení podle všeho nebylo tak ničivé,  přesto do mysli Nepálců opět zaselo strach. Sulav Singh z Káthmándú agentuře AP řekl: „Myslel jsem si, že tentokrát už určitě umřu. Věci se pomalu začínaly vracet do normálu a teď se stane tohle.“

Jogita Limajeová podle svých slov nikdy nezapomene na moment, kdy se pod ní začala vlnit země. „Země se třásla a třásla se opravdu dlouho. Chápu paniku místních. Je to už dva a půl týdne od prvního otřesu. Tenhle ale vypadal, že bude trvat dlouho. Lidé byli zděšeni,“ popsala pro server BBC.

Nepálský premiér Sušil Koirála v úterý vyzval občany, aby se nevzdávali. „Přírodním katastrofám jako je tato musíme čelit s kuráží a trpělivostí,“ prohlásil na tiskové konferenci. Místním úřadům však dochází nejnutnější humanitární potřeby a lidé začínají propadat zoufalství.

Domy v troskách

Jedním z nich je i Šiam Balámí, který poslední hodiny strávil v nemocnici v Káthmándú usazen do kolečkového křesla. Jeho dům ve vesničce Nuwakot nedaleko nepálské metropole skončil v troskách už během první katastrofy, které místní média přezdívají „Velké zemětřesení“.

Balámí si myslel, že už nemá co ztratit. Mýlil se. Po úterních otřesech se na něj sesypal i provizorní přístřešek, který postavil pro svou ženu a dvě děti. Ty naštěstí v době katastrofy nebyly uvnitř. Balámí vyvázl s rozdrcenou pravou nohou. Nyní je z něj odevzdaný člověk. „Už se nebojím. Už nemám co ztratit,“ svěřil se reportérům, serveru The Guardian.

Zemětřesení připravilo o střechu nad hlavou také 43letou matku Situ Basnyetovou z Káthmándú. Úterní otřesy ji zastihly při vaření. Okamžitě vyběhla na ulici a viděla, jak se kousek od ní sesouvá k zemi čtyřpodlažní dům. V troskách skončilo i její obydlí. Humanitární pracovníci ji v úterý večer našli, jak společně se svými dvěma dětmi posedává před hromadou trosek. „Nemám tušení, kde budu dneska spát,“ řekla jim.

Její rodiče, podobně jako většiny obyvatel Káthmándú, žijí v malých vesnicích daleko od hlavního města. Rodiče Sity zastihlo zemětřesení ve vesnici Dolakha. Po prvních otřesech přišli o dům a přespávali v přístřešku pro zvířata. Ten však při úterním zemětřesení skončil v troskách.

Beznaděj Nepálců

Situace je pro mnoho lidí beznadějná. Nemají peníze na rekonstrukci pobořených příbytků. Budoucnost neplánují. „Jak bychom mohli, bez peněz?“ ptá se Sita a dodává, že teď už může spoléhat jen na pomoc boží. „Abych byla upřímná, když přijde další zemětřesení, byla bych radši, aby si měl Bůh vzal k sobě, než aby mě nechával v tomhle,“ dodala.

Česká pomoc se prodlouží

Čeští zdravotníci a hasiči zůstanou v Nepálu dalších 15 dnů. O prodloužení činnosti traumatýmu ve středu rozhodla vláda, kterou o to požádaly nepálské úřady. V noci z pátku na sobotu do zemětřesením poničené země odletí z Česka další letadlo s humanitární pomocí. Informovala o tom mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Tým 36 lékařů zdravotních sester a hasičů je v Nepálu od konce dubna, část jeho členů se vystřídá.

Nevěří ani peněžní pomoci ze Západu. Podle ní peníze nikdy nedojdou k potřebným lidem, ale skončí v kapsách zkorumpovaných politiků. „Opraví si svoje domy a pošlou děti na soukromé školy. Tak to prostě je,“ zlobí se. Jediná aktuální pomoc, která má smysl, je tak podle ní čistě materiální.

Nepál se stále vzpamatovává ze zemětřesení, které tuto zemi postihlo 25. dubna a zabilo podle nejnovější bilance nejméně 7 750 lidí, dalších více než 16 tisíc utrpělo zranění.

Materiální škody budou mnohem vyšší, než se původně předpokládalo. Zcela zničeno je kolem 256 tisíc domů, 213 tisíc je jich vážně poškozeno. OSN odhaduje, že přírživel nějakým způsobem postihl čtvrtinu z přibližně 30 milionů obyvatel Nepálu (vše o ničivém zemětřesení v Nepálu se dočtete zde).

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) reálně hrozí, že v Nepálu budou v roce 2016 lidé kvůli úrodě zničené zemětřesením a uhynulým hospodářským zvířatům trpět hladem, připomíná CNN. Nepál přitom podle představitele FAO Jeffa Tschirleye měl „chronický nedostatek jídla“ už před zemětřesením.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video