Od zemětřesení do nevěstince v Indii. Nepálské ženy čelí útokům pašeráků.

Od zemětřesení do nevěstince v Indii. Nepálské ženy čelí útokům pašeráků. | foto: Profimedia.cz

Na troskách Nepálu rejdí kuplíři, dívky končí v hanbincích a bídě

  • 37
Už před zničujícím zemětřesením byly nepálské ženy terčem kuplířských gangů a každý rok jich tisíce končily v indických a afrických nevěstincích. Přírodní katastrofa problém podle nevládních organizací ještě prohloubí. Mnoho Nepálek se nechá zlákat vidinou velkých peněz, v cizině je však čeká život v absolutní bídě.

Zemětřesení z 25. dubna zdevastovalo velkou část Nepálu a zanechalo jeho obyvatele v zoufalství a strachu o budoucnost. Opravy poničených domů a návrat k normálnímu životu potrvají roky. Tragédie navíc přiživuje problémy, se kterými se Nepál potýkal už před zemětřesením. Jedním z nich je řádění kuplířských gangů, které se zaměřují na mladé ženy a dívky. Nejčastěji končí v Indii, Jižní Koreji a Africe, kde se z donucení stávají prostitutkami.

Zkáza v Nepálu

Podle údajů OSN a místních neziskových organizací ročně skončí ve veřejných domech za hranicemi asi 12 až 15 tisíc mladých Nepálek. Nedávné zemětřesení vytvořilo pro práci pašeráků ideální prostředí. V zemi panuje chaos a ziskuchtiví překupníci se tak mohou pod zástěrkou pomoci jednoduše dostat do odlehlých vesnic.

Dívkám nabídnou velký výdělek v zahraničí a s tím i sen, že dokážou svým blízkým pomoci při rekonstrukci poničených domů.„Přesně v takových chvílích se pašeráci a překupníci vydávají unášet ženy. Už pracujeme na tom, aby o tom místní věděli,“ uvedla pro server The Guardian Sunita Danuwarová z neziskové organizace Šaktí Samuha s centrem v Káthmándú.

Jednou z obětí kuplířů se ještě před zemětřesením stala dvacetiletá Sita, kterou k cestě do zahraničí přiměl strýc a jejím rodičům tvrdil, že si vydělá slušné peníze. Po příjezdu do Indie Situ odvedli do nevěstince, kde měla každý den nechráněný sex s dvaceti až třiceti muži. Sedm dní v týdnu, po celý rok.

Vysvobození přišlo až loni při zásahu policie, která ji osvobodila a Sita se mohla vrátit do Nepálu. Happy end se ovšem nekoná - v Indii se nakazila virem HIV. „Mám obavy o ostatní ženy, které by mohli odvést. Potřebují peníze a budou v pokušení, když jim nabídnou práci. Pak se jim stane to samé, jako mně,“ myslí si Sita.

Oběti pašeráků žijí na okraji společnosti

Nepál je jednou z nejchudších zemí Asie, zároveň je rájem pašeráků všeho druhu. Pod Himálajem se pašují tygří kůže, narkotika i lidi. Danuwarová vysvětluje, že většina zločineckých sítí má kořeny v Indii, což boj proti pašerákům v podstatě znemožňuje. Gangy mají v Nepálu desítky agentů, kteří pašerákům dávají tipy na konkrétní ženy, zejména z venkovských oblastí.

Ženy však nemusí skončit v zahraničí. V Káthmándú se totiž nachází stovky „masážních salónů“, kde ženy pracují v nuzných podmínkách za minimální mzdu a často jsou nuceny k sexu.

Pokud se ženě ze spárů kuplířů podaří utéct, je poznamenána na celý život. Oběti sexuálního násilí jsou v Nepálu ostrakizovány. Sitini bratři nechtějí mít se svojí zneuctěnou sestrou nic společného a když se s nimi spojila, odmítli se s ní bavit.

„Řekli mi, že nemají žádnou sestru a že mám určitě špatné číslo,“ smutní mladá Nepálka, která nyní žije v táboře provozovaném organizací Šaktí Samuha. S rodiči není v kontaktu a netuší, zda nezemřeli při zemětřesení. Doufá, že vidina velkých peněz v současné zoufalé situaci nezláká na scestí další ženy z Nepálu.

Nepál v úterý zasáhlo další silné zemětřesení:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video