VIDEO: Žádné klišé. Nová technologie boří hranice mezi skutečností a hrou

  • 18
Snahu o stále větší míru realismu ve hrách může završit americký projekt The Void. Skutečný a virtuální svět totiž plánuje propojit na dosud nevídané úrovni.

The Void herní světy zkombinuje s pohybem po reálných prostorách vymodelovaných na míru danému hernímu zážitku. Navštěvovat se proto budou speciální herní centra, kde na hlavě budete nosit přilbu pro virtuální realitu a pohybovat se po skutečném prostoru. Uvidíte tedy fantaskní i futuristické světy. Ale zeď ve virtuálním světě bude i zdí ve světě skutečném.

Prostředí navíc bude díky rukavicím pro virtuální realitu reagovat na váš pohyb. Půjde se například dotýkat rozličných panelů, kterými otevřete dveře. Realističnost zážitku navíc doplní reálné „efekty“ v prostředí. Když ve hře uvidíte výpary chladného vzduchu, bude tryskat i ve skutečném prostoru. Pohlcení hrou se tak posune na zcela novou úroveň.

Návštěvník bude na zádech nosit batoh s notebookem, na rukou bude mít rukavice pro virtuální realitu a zásahy i dotyky z herního světa bude zprostředkovávat speciální vesta, která má velmi přesně určovat místa zásahů.

Tvůrci projektu navíc vyvíjejí vlastní typ helmy pro virtuální realitu. Ta se jmenuje Rapture HMD a bere méně ohledů na výrobní cenu, pro masový trh totiž nebude vůbec dostupná. Cílem je především velkolepost zážitku.

Využívat má například zakřivené OLED panely, které mohou zvětšit maximální zorné pole. Technologii však může provázet sada potenciálně unikátních problémů. Úspěšné využití tak pro tvůrce znamená citelné investice do vývoje a výzkumu.

Díky rukavicím pro virtuální realitu pak bude možné zvedat ve skutečném světě předměty, které využijete i v rámci simulaci. Těmi mohou být například různé zbraně nebo třeba i svítilna. Rukavice také poslouží k interakci s tlačítky.

Efekty ve virtuálním světě budou i součástí skutečného prostředí.

Kromě prostředí vytvořených na míru virtuálním světům budou k dispozici i pohybové simulátory. Těmi budou kabiny, které reagují například na pohyb hráčem ovládané stíhačky. Jejich pojetí bude blíže klasickým simulátorům, které lze někdy objevit například na poutích. Zážitek by však měl být realističtější.

Koncept vytváří americká společnost The Void, která sídlí v Salt Lake City a první herní centrum se objeví v létě 2016 ve městě Pleasant Grove ve státě Utah. Někteří američtí novináři již měli technologii možnost vyzkoušet, a na internetu by se tak v následujících týdnech měly objevit první reportáže.


Témata: virtuální