Merkur má poštovní známku, stavebnice by mohla pomáhat ve školách

  • 2
Legendární dětskou stavebnici Merkur připomíná nová příležitostná známka České pošty. V Polici nad Metují ji pokřtili u příležitosti 90 let známé hračky. Tamní výrobce prosazuje větší rozšíření Merkuru do škol, protože by to pomohlo technickému vzdělávání, ale snadné to nemá.

Poštovní známka vyšla v nákladu kolem 180 tisíc kusů a v hodnotě 25 korun. Ocení ji sběratelé i lidé, kteří korespondují se zahraničím. Známku pokřtil její autor Pavel Sivko pramenitou vodou Julinka čerpanou na polickém náměstí.

„Dostal jsem od našeho největšího sběratele Merkurů Jiřího Mládka množství starých katalogů. Nakreslil jsem podle nich jeřáb na čtyřech kolech a pan Mládek mi stejný dokonce smontoval jako dárek. Jako dítě jsem Merkur také měl a býval jsem usilovný montér, ohromně mě to bavilo,“ usmívá se ilustrátor a grafik Sivko, který vytvořil kolem deseti známek. 

Sběratel Mládek usiloval řadu let, aby se Merkur objevil na známce. To se podařilo až teď v mimořádné edici s označením Evropa, v níž vyšly už třeba hudební nástroje typické pro jednotlivé země Unie nebo nyní právě hračky.

Výrobci Merkuru si letos připomínají několik výročí. Zakladatel polické hračkářské tradice Jaroslav Vancl založil před 95 lety firmu Inventor, od níž přešel roku 1925 k Merkuru spojovanému šroubky a matičkami. Před 80 lety také v Polici začala výroba vláčků velikosti 0. K této příležitosti rozšířili muzeum a nabídnou novou mechatronickou učebnu i celý výukový systém Merkur Education, který by mohly využít všechny stupně škol pro technický rozvoj dětí.

Už několik let se totiž opakují nářky firem, že jim chybějí technicky zdatní pracovníci. „Zatím jsme přetahovali lidi druhým, protože lépe platíme, ale za chvíli už nebude od koho přetahovat. Proto jsme si řekli, že trochu této věci přispějeme. Je také na rodičích, aby svým dětem říkali, běž na technika, je to zajímavé povolání a vyděláš si víc než právník. K tomu však asi máme ještě daleko,“ míní Jan Tichý, který vede továrnu Saar Gummi Czech v Červeném Kostelci, kde z 800 zaměstnanců potřebují 150 techniků.

Svaz průmyslu a obchodu České republiky proto vyhlásil s podporou státu letošní rok Rokem průmyslu a technického vzdělání.

„Generace úspěšných a progresivních lidí mezi padesáti a sedmdesáti lety, kteří měli vztah k technice, s technickou nadaností a zlatýma českýma ručičkama, pomalu odchází. Rozhodli jsme se ve spolupráci s vládou, Jaromírem Křížem a dalšími, že zkusíme minimálně deset let cesty pro podporu technického vzdělávání a zručnosti,“ říká prezident svazu Jaroslav Hanák.

Mekur může proměnit školu ve hru

Také lidé z ministerstva průmyslu a obchodu vidí v Merkuru vhodný prostředek, jak dětem proměnit školu ve hru. Stavebnice se už dostala do některých českých škol, protože školy se v programu Laboratoře do škol vybavily v řádu miliard z evropských a národních fondů. 

„S Merkurem se počítá i do budoucna. Důležité však je, aby učitelé věděli, jak mají s Merkurem zacházet. Kraj Vysočina vymyslel ve spolupráci s firmami metodiku a už příští měsíc dostanou další kraje zdarma možnost tuto metodiku získat,“ vysvětluje náměstek ministra průmyslu Eduard Muřický.

V nové učebně je k vidění, jak funguje kladkostroj, výrobní linka nebo dokonce roboti řízení telefonem, což vše spadá do takzvané mechatroniky. „Máme tu například CNC stroj s naším vlastním ovládacím systémem. Každý student ví, že CNC stroj má až pět os. Jak se ovládají, tady přímo vidí,“ popisuje Jaromír Kříž, který v devadesátých letech převzal výrobu Merkuru, jež se tehdy ocitla v konkurzu.

Školní systém vyvíjený firmou Merkur Toys už získal ocenění Inovace roku 2012 a 2013 a titul Vizionář roku 2013.