MS 1992: Češi a Slováci naposledy společně. Loučili se bronzem

  • 1
Naposledy v jednom dresu. Naposledy za Československo. Na domácím šampionátu v roce 1992 vybojovali čeští a slovenští hokejisté společně bronzové medaile, ale pak se jejich cesty rozešly.

Novým trenérem národního mužstva se v roce 1991 stal Ivan Hlinka. Na Kanadském poháru v témže roce sice Československo skončilo poslední, ale na zimní olympiádě v Albertville hokejisté vybojovali bronzové medaile.

Trenérem československých reprezentantů byl v roce 1992 Ivan Hlinka.

Minimálně medailový úspěch tedy čekali fanoušci také na přelomu dubna a května 1992. Na domácím mistrovství světa v Praze a Bratislavě se hrála vůbec poprvé v historii šampionátů vyřazovací část, tedy play-off. „Zavedli to hlavně kvůli lidem,“ řekl útočník Otakar Janecký, který na tehdejším mistrovství startoval. „Turnaje dostaly jiný náboj.“

Z mezinárodních akcí se do té doby tímto systémem hrál jen Kanadský pohár, jehož tradice započala v roce 1976. Mezinárodní federaci IIHF dotlačilo k zavedení systému play-off několik skutečností. Například na šampionátu ve Vídni 1987 sovětští hokejisté neprohráli ani zápas, přesto brali jen stříbro.

Zlato získali Švédové díky většímu počtu nastřílených branek, když v posledním utkání zdolali 9:0 demoralizovanou Kanadu, které již o nic nešlo. Na olympiádě v Calgary 1988 a mistrovství světa o rok později bylo zase o vítězi rozhodnuto už v předposledním kole, takže závěrečné zápasy postrádaly smysl.

Fakta

MS 1992

Československá soupiska: Petr Bříza, Oldřich Svoboda, Milan Hnilička – Drahomír Kadlec, Leo Gudas, Róbert Švehla, František Musil, Bedřich Ščerban, Richard Šmehlík, František Procházka, Jiří Jonák – Petr Rosol, Robert Lang, Kamil Kašťák, Tomáš Jelínek, Otakar Janecký, Ladislav Lubina, Patrik Augusta, Petr Hrbek, Richard Žemlička, Igor Liba, Peter Veselovský, Robert Reichel. Trenéři Ivan Hlinka a Jaroslav Walter

Finálové pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Československo, 4. Švýcarsko, 5. Rusko, 6. Německo, 7. USA, 8. Kanada, 9. Itálie, 10. Norsko, 11. Francie, 12. Polsko

Do turnaje vstoupili českoslovenští hokejisté v Bratislavě zápasem proti Norsku a vyhráli s přehledem 6:1. Následně si poradili také s Francouzi (3:0), Kanaďany (5:2) a Švýcary (2:0).

Národní mužstvo nestačilo ze šestičlenné skupiny pouze na Rusko (2:4), které se po rozpadu Sovětského svazu vrátilo ke svému tradičnímu názvu.

Ve čtvrtfinále v Praze čekaly Hlinkovy svěřence Spojené státy. Díky novému modelu by pro hokejisty případná prohra mohla znamenat konec v turnaji, ale fanoušci v holešovické Sportovní hale zhlédli parádní výkon Československa.

Hlinkova družina sestřelila Američany vysoko 8:1. V semifinále půjde národní tým na Finsko, ale fanoušci už myslí na kov nejcennější.

„Jít s takovým předznamenáním už do semifinále, to je po čertech nevděčná role,“ píše Miloslav Jenšík ve své knize Devatero hokejových zastavení a předznamenává blížící se vystřízlivění. A má pravdu.

Finové jsou od začátku zápasu těžký oříšek, výborně bruslí a domácí útočníci nemohou najít recept na soupeřova brankáře. „Chtěli jsme do finále, ale vychytal nás Markus Ketterer,“ vybavuje si Janecký. „Chyběla asi minuta čtyřicet do konce. Měli buly v našem pásmu, dostali puk na beka Laukkanena a ten vyrovnal,“ popsal krůček, který dělil národní tým od postupu do finále, tehdejší kanonýr týmu Petr Hrbek.

Československo prohrálo v dobře rozehraném zápase 2:3 na penalty. „Tady je vidět, jak bývá play-off ošemetné, ale pro lidi je určitě zajímavé,“ myslí si Janecký.

Stejně jako na olympiádě v Albertville budou Čechoslováci bojovat o bronz, a to proti houževnatým Švýcarům.

Už ve 3. minutě otevře skóre Liba, ale po druhé třetině je to nerozhodně 2:2. Začíná jít pomalu do tuhého.

Naštěstí se ve třetí části střelecky probudí centři Janecký, Reichel a Hrbek a svými góly zajistí Čechům a Slovákům bronzové medaile. Švýcary poráží 5:2.

„Když to člověk vidí zpětně, jak je play-off nevyzpytatelné, tak jsem rád, že se nám povedlo bronz udělat. Třetí jsme skončili předtím i na olympiádě v Albertville, takže medaile z obou akcí jsme v tom roce měli jen my,“ shrnuje Hrbek.

Semifinálové utkání proti Finům jsme prohráli 3:2. Na snímku jsou (zleva) Erik Hämäläinen, František Procházka, Jarkko Varvio a brankář Markus Ketterer. (9. května 1992)

V utkání o bronz porazili reprezentanti Československa výběr ze Švýcarska 5:2. Na snímku je radující se hokejista Igor Liba po vstřelené brance. (10. května 1992)

Domácí mistrovství světa 1992 bylo zajímavé v mnoha ohledech. Nejenže se jednalo o první šampionát v Československu po listopadové revoluci a poprvé se hrálo play-off, ale zároveň šlo o poslední společné vystoupení dvou národů v jednom mužstvu na mezinárodní scéně.

Následující rok dochází k rozdělení federace a historii dvou dříve spojených národů začínají psát čeští a slovenští hokejisté odděleně. Češi dál v elitní skupině, zatímco Slováci si musí návrat do elity jako nový stát vybojovat přes dvě nižší divize.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.