Jágr přidal ke geniální přihrávce gól a Češi jsou ve čtvrtfinále

• 1142
Znovu se nadřeli, ale znovu čeští hokejisté utkání s papírově slabším týmem zvládli. Německo po vlastních hrubkách dvakrát pustili do vedení a vývoj zvrátili až v polovině utkání. Při vítězství 4:2 na ledě opět zářil Jaromír Jágr, který gólem a geniální asistencí pomohl národnímu týmu do čtvrtfinále domácího šampionátu.

Ke čtvrtfinále tak čeští hokejisté nastoupí ve čtvrtek ve 20:15 v pražské O2 aréně.

Opět to nebyla žádná vzorová jízda od úvodní sekundy. První nešvar vynikl už po šesti minutách: chyby tolik proklínané obrany. Hejda kroutil hlavou, aby se podíval, komu rozehrát, načež poslal puk do jízdy překvapenému Hagerovi. Pavelec zachránil situaci, když zneškodnil střelu z nájezdu lapačkou.

Německo - Česko 2:4

Nové střídání přineslo novou hrubku. A tentokrát se už nepovedlo vyhnout trestu. Krejčíkovi pláchl za záda Pietta a Čáslava jen marně blokoval blafák, kterým německý střelec protlačil puk přes beton Pavelce.

ON-LINE

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Němci nasáli sebevědomí a troufali si v útoku na víc a víc. Čeští hokejisté herně mlčeli, z napěchovaných tribun to nervózně hvízdalo. Jedinými okamžiky, kdy mohli fanoušci zatleskat, se opět staly akce dravého Jágra. Ani jeho výkon však nebyl dlouho nic platný.

Vyrovnání dosedlo na matné Čechy trochu náhodou. Ve 14. minutě Nakládal pálil od modré a puk si labyrintem bruslí našel cestu až do sítě. Nejprve narazil do Vondrky, pak do beka Köppchena. A gól. Pro Vondrku to byl raketový start do duelu i celého turnaje. První střídání a hned první úspěch.

Obrat k lepšímu to přineslo jen na chvíli. Národní tým spálil pár šancí a šel do šaten. Ani na šestý pokus nevyhrál první třetinu.

Zkraje druhé části bylo hned hůř. Souboj kapitánů ve 23. minutě zvládl lépe ten německý, když nejprve Voráček neproměnil svou šanci, pak chyboval a z následného brejku vymetl horní růžek Wolf.

Voráček se na střídačce jen mrzutě zakřenil.

Tato branka však český výběr spíš vyburcovala, během čtyř minut se nálada úplně otočila z „blbé“ na „euforickou“. Koukal se přes obránce trefil podobně jako před chvíli Wolf do pravého růžku.

Pokračující nápor domácích museli Němci zastavit faulem a přesilovky, ty Češi umí.

15:15, 16:15, 19:15, 20:15 hod.

Pozn.: Čeští hokejisté ke svému čtvrtfinále nastoupí ve 20:15 v O2 aréně.

Ačkoliv tentokrát neplatil žádný nacvičený vzorec, nýbrž Jágrova šikovnost. Překvapivou, prudkou zadovkou od mantinelu poslal tři spoluhráče do brejku a Voráček s klidným zápěstím trefil mezeru mezi betony Pielmeiera.

Nabitá aréna hopsala nadšením.

Vyburcovaní Češi plní adrenalinu se rvali do branky. Stříleli, doráželi, byli nepříjemní. Jágr se zase jednou pustil do šarvátky a soupeř mu shodil z čela helmu. Němci nestačili tempu a museli faulovat. Kovář ovšem tentokrát v přesilovce narazil na tyčku.

Průběh třetí třetiny si čeští hokejisté zkušeně zkontrolovali. Pavelec byl téměř bez práce, ale ani v útoku se nekonaly žádné manévry. Domácí neriskovali, útočili, jen když měli jistotu.

Až čtyři minuty před koncem přidali gól, který jim přinesl čtvrtfinálové razítko. Jágr vystřelil zápěstím a puk propadl Pielmeierovi mezi betony. Nejlepší muž večera se zaslouženě dočkal čtvrté branky na letošním mistrovství.

Základní skupinu uzavře národním tým v úterý od 20:15 soubojem proti Švýcarsku.

Branky a nahrávky: 14. Vondrka, 26. Koukal (Kolář, Simon), 28. Voráček (Jágr, Nakládal), 56. Jágr (Červenka) - 8. Pietta (Müller, Krueger), 24. Wolf (Rieder). Rozhodčí: Nord, Björk (oba Švéd.) - Suominen (Fin.), McIntyre (USA). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 17.383 (vyprodáno). Třetiny: 1:1, 2:1, 1:0.

ČR: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Hertl - Jágr, Jan Kovář, Červenka - Smoleňák (13. Vondrka), Novotný, Erat - Simon, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Německo: Pielmeier - Krueger, Müller, Kohl, Baxmann, Koppchen, Krupp, Daschner - Plachta, Hospelt, Kink - Wolf, Pietta, Rieder - Reimer, Hager, Seidenberg - Oppenheimer, Raedeke, Krämmer - Ullmann. Trenér: Pat Cortina.