P. K. Subban (vlevo) a Tomáš Plekanec (vpravo) děkují svému brankáři Careymu...

P. K. Subban (vlevo) a Tomáš Plekanec (vpravo) děkují svému brankáři Careymu Priceovi, že vychytal Montrealu výhru. | foto: AP

Montreal odvrátil druhou hrozbu a dál živí naději na obrat proti Tampě

• 3
Hokejisté Montrealu navázali na čtvrteční šestigólový venkovní triumf výhrou 2:1 před vlastním publikem a odvrátili tak již druhý mečbol Tampy Bay, která v sérii stále vede 3:2 na zápasy. O udržení Canadiens ve hře o postup do dalších bojů play-off NHL rozhodl v 56. minutě útočník P. A. Parenteau.

V bohaté historii Montrealu se do letošní sezony ještě nikdy nepodařilo vynutit si šestý zápas série, ve které již prohrával 0:3 na zápasy. Vše je však jednou poprvé. Díky sobotní výhře 2:1 Canadiens odvrátili již druhý mečbol a v šesté partii si tak zahrají o vyrovnání v úterý na ledě Tampy Bay.

Stejně jako v předešlých konfrontacích z play-off měli opět, i když tentokrát jen mírně, střelecky navrch hráči kanadského celku v poměru 29:25. Skóre doznalo první změny v 10. minutě, kdy za záda brankáře Bena Bishopa proletěla dělovka z hole útočníka Canadiens Devante Smith-Pellyho. Puk se bleskově odrazil ven z branky a chvíli se tak ještě pokračovalo ve hře, než jí rozhodčí přerušil a potvrdil vedení domácích.

Ve druhé třetině měl Montreal smůlu, když rány P. K. Subbana, P. A. Parenteaua a Jeffa Petryho skončily jen na brankové konstrukci Tampy Bay.

Stav utkání tak při vstupu do třetí hrací části zůstal těsný 1:0 a hosté stupňovali svou snahu o vyrovnání. Obrovskou šanci finského reprezentanta Valtteriho Filppuly ještě brankář Carey Price dokázal zákrokem lapačkou vytěsnit, v 50. minutě ale při další šanci již nedokázal zastavit dorážku Stevena Stamkose.

Kapitán Tampy pohotově uklidil do sítě předchozí vyraženou střelu od obránce Antona Strälmana. Stav 1:1 nicméně neměl dlouhého trvání, když v čase 55:53 našel Subban mezi kruhy volného Parenteaua. Jeho tvrdá střela sice nejprve opět zazvonila o horní tyč, tentokrát se ale odrazila do sítě - 2:1.

„Konečně nám to tam padlo po odrazu od tyče. Znova jsme jich nastříleli hodně. Pocit máme ze hry dobrý, šance si vytváříme. Musíme v tom dále pokračovat,“ nabádá spoluhráče gólman Price, jenž byl v sobotu s 24 zákroky proti 25 střelám Lightning vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Přednost dostal jen střelec vítězné branky Parenteau.

Český centr vítězů Tomáš Plekanec (19:38, +/-: 0, 3 střely) vyzkoušel pozornost Bishopa ve třech případech, do statistik se ale nezapsal. Mezi nejvytíženější hráče hostí patřil Ondřej Palát (21:50, +/-: 0, 2 střely), jenž měl suverénně nejvyšší čas na ledě ze všech útočníků Tampy. Více toho odehráli jen elitní obránci Strälman (22:11) a Victor Hedman (22:20). Andrej Šustr (12:52, +/-: -1) během 22 střídání odehrál necelých třináct minut.

Druhé kolo play-off NHL

Východní konference - 5. zápas:

Montreal - Tampa Bay 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
10. Smith-Pelly, 56. Parenteau - 50. Stamkos. Střely na branku: 29:25. Diváci: 21 287. Hvězdy zápasu: 1. Parenteau, 2. Price (oba Montreal), 3. Bishop (Tampa Bay). Stav série: 2:3.