Prezident Edvard Beneš a velvyslanec Ernst Eisenlohr. | foto: ČTK

Peroutkův gentleman byl německý velvyslanec, psal Jan Drda v roce 1958

  • 480
Ústav pro českou literaturu přišel s novým podnětem pro mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Ten již měsíce pátrá po článku Hitler je gentleman od Ferdinanda Peroutky. Akademici upozornili na článek spisovatele Jana Drdy, který je namířen proti Peroutkovi. Obsahuje i údajný Peroutkův výrok o Němci, který je gentleman. Naneštěstí pro Ovčáčka se jedná o velvyslance Ernsta Eisenlohra.

Ústav pro českou literaturu zveřejnil kopii Drdova článku, který vyšel v literárních novinách číslo sedm z roku 1958, na svém Facebooku. Akademici na něj narazili při zpracovávání hesla Ferdinand Peroutka pro slovník české literatury.

Server Novinky.cz, který na to upozornil, připomíná, že další text namířený proti Peroutkovi vyšel i v následujícím čísle. „Drda zmiňuje často ty Peroutkovy texty, které v posledních týdnech začal coby „morální lapsy“ zveřejňovat mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček,“ píše server.

Drda cituje Peroutku v souvislosti se schůzkami, kterých se mimo jiné účastnil i spisovatel Karel Čapek. Konkrétně hovoří o schůzkách z roku 1937 na statku Osov Václava Palivce. Velvyslanec Ernst Eisenlohr je tehdy žádal, aby tlumočili prezidentovi Benešovi varování před Německem vedeným Adolfem Hitlerem. To Peroutka skutečně udělal.

„Eisenlohr byl gentleman, který to myslel dobře, ale nic nemohl zmoci,“ cituje komunistický spisovatel Jan Drda údajná Peroutkova slova.

Ředitel Ústavu pro českou literaturu Pavel Janáček připomněl, že Drda se s Peroutkou dobře znal ze společného působení v Lidových novinách. K textu z roku 1958 pak mohly přispět osobní, ale i ideologické a politické důvody.

„Vidím dvě skupiny příčin. Zaprvé Drda patřil k protagonistům převratu v české kultuře v roce 1948 a konec konců i v redakci Lidových novin, kterou sdílel s Ferdinandem Peroutkou. Poté si spolu vyměňovali podobné polemiky v rámci sporů, které mezi sebou vedl exil a řekněme oficiální česká kultura,“ řekl iDNES.cz Janáček.

Druhým důvodem jsou podle něj vztahy, které panovaly v Lidových novinách, kam Jan Drda patřil od konce 30. letech. „Jednalo se o spoustu konfliktů o tom, že někdo působil v redakci i za okupace. Že někdo odešel dříve a někdo později. Peroutka, jak víme, byl téměř po celou dobu okupace v koncentrační táboře,“ uvedl Janáček. Další konflikty byly o vedení listu v roce 1945 a rozbroje propukly i v roce 1947.

Textu Jana Drdy se nyní dostává pozornosti kvůli zvýšené vlně zájmu o Ferdinanda Peroutku. Tu rozpoutal v lednu prezident Miloš Zeman, když uvedl, že byl autorem textu Hitler je gentleman. (text projevu najdete zde) Od té doby však Hrad článek marně hledá.

Zemanova slova odsoudili historici i Peroutkovi příznivci. Spisovatelova vnučka kvůli tomu podala žalobu na stát. (více zde)

Peroutky si vážím, přesto podlehl tlaku doby, trvá na svém Miloš Zeman:

20. dubna 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue