RYCHLÁ OTOČKA. Jaromír Jágr se v akrobatické pozici snaží překvapit brankáře Starkbauma. | foto: Michal Šula, MAFRA

„Chemik“ Růžička opět míchal útoky. K Jágrovi dal osvědčeného Červenku

  • 11
Trenér českého hokejového týmu na domácím mistrovství světa je jako chemik, který stále hledá vhodnou kombinaci k nejvzácnějšímu prvku. V pátek proti Rakousku (4:0) nastoupil s Jaromírem Jágrem na levém křídle Roman Červenka. Tahle sloučenina už fungovala.

Jágr s Červenkou hrál už v ruském Omsku, také v reprezentaci se ti dva potkali na vrcholných akcích. Třeba na mistrovství světa v Bratislavě před čtyřmi lety dopnil 29letý útočník hvězdnou dvojici Jágr, Tomáš Plekanec na levém křídle.

Ačkoliv nezařil, odváděl nenápadnou robotu. A střeleckou mizérii ukončil v uktání o bronz hattrickem proti Rusům.

Navíc se na šampionátu v roce 2011 dařilo i veteránu Jágrovi, který zase třemi góly sestřelil USA.

O rok dříve se na zlatém mistrovství světa i předtím na olympiádě ve Vancouveru spekulovalo, zda je Červenka vhodný centr pro Jágra.
„Nastupovat vedle Jágra ho evidentně svazuje. Pořád ho hledá, bojí se udělat něco navíc - věci, které ho za normálních okolností zdobí. Klička navíc, pohyb navíc, střela... to mu hodně schází,“ hodnotil tehdy Vladimír Vůjtek, dnešní kouč Slovenska.

Teď v Praze je Červenka opět v roli méně viditelného „levasa“. V první třetině si na spolupráci čeští útočníci zvykali. Ale bylo vidět, že si ti dva rozumí. Jágr daleko méně klepal hokejkou o led, tolik se nerozčiloval po zkažených přihrávkách. Dostával se do šancí.

„Já bych byl nejradši, kdybych měl stálou pětku, ale ono to není jednoduchý, trenér musí zkoušet určitý varianty, protože klíčový zápas přijde za čtyři dny a těžko můžeš z voleje říct, takhle ty pětky budou a vydrží celý turnaj. To prostě nejde. To si mohli dovolit Rusáci v 80. letech, ale to bylo celý CSKA a hráli celý rok spolu, nebo deset let. Tady trenér do poslední chvíle neví, kteří hráči projedou a nemůžes i je vyzkoušet, je půlka hráčů z NHL, půlka z Evropy, je těžký si vyzkoušet nějaké kombinace a musíš to dělat během turnaje,“ komentoval časté změny v českém útoku 43letý Jágr.

A kdo mu tedy na levé straně sedí nejvíc?

„Těžko říct, protože každý soupeř je jiný, na nějakýho bude vyhovovat tady ten, proti jinému zase někdo jiný. Růža je takový kuchař, ten to nějakým způsobem vždycky zamíchá.“

Kouč Růžička nebyl se svými „chemickými“ - nebo chcete-li Jágrovou terminologií gastronomické - pokusy spokojený. Dlouho se nedostavoval kýžený efekt ani proti outsiderovi z Rakouska. Až obránce Ondřej Němec ve druhé třetině vyvolal gólovou reakci.

Od poloviny zápasu vypadala dobře i hra útoků. Páteční zamíchání pomohlo hlavně čtvrté lajně, která opět hrála „postaru“ ve složení Simon, Koukal, Zaťovič. Tahle spolupráce se líbila i Jágrovi.

Dva góly si připsali členové elitní řady (Vladimír Sobotka ovšem skóroval, když byl na ledě právě s Červenkou a Jágrem).

Je tedy tohle ideální hokejová sloučenina, z níž má vzniknout zlato? „Uvidíme, ještě zkoušíme. Záleží, jestli se uzdraví Jakub Klepiš,“ řekl kouč Růžička.

Fanoušci se tak možná mohou v neděli těšit na další lekci chemie.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.