Hráči Chicaga Jonathan Toews, Niklas Hjalmarsson (vlevo) a Duncan Keith...

Hráči Chicaga Jonathan Toews, Niklas Hjalmarsson (vlevo) a Duncan Keith (vpravo) slaví se svým brankářem Coreyem Crawfordem rozhodující výhru nad Minnesotou. | foto: AP

Palát s Plekancem bodovali v přestřelce, Chicago je prvním finalistou

• 15
Jednoznačným triumfem 6:2 odmítli ve čtvrtek hokejisté Montrealu vyřazení z play-off. Útočník Tomáš Plekanec (0+1) byl vyhlášen třetí hvězdou večera. Za Tampu Bay, která vede v sérii 3:1 na zápasy, se pro změnu bilancí (1+1) prezentoval Ondřej Palát. Po výsledku 4:3 naopak dotáhli postup do finále konference hokejisté Chicaga, kteří vyřadili Minnesotu hladce 4:0 na zápasy.

Po pěti porážkách ze základní části a třech ve druhém kole play-off hokejisté Montrealu konečně ukončili nadvládu Tampy Bay. V případě devátého nezdaru v řadě by pro ně sezona již skončila. Canadiens to však nechtěli dopustit, což dokládá vysoký triumf 6:2.

Kanadský celek svého soupeře přestřílel počtvrté v řadě, tentokrát v poměru 40:24 a do vedení odskočil už v úvodu střetnutí díky rychlým gólům z 3. a 9. minuty. Prolomení střelecké mizérie proti Lightning nastartovali obránce Andrej Markov a kanonýr Max Pacioretty, jenž byl s konečnou bilancí (1+2) vyhlášen první hvězdou.

V úvodu druhé dvacetiminutovky nejprve vyhnal na střídačku domácího brankáře Bena Bishopa útočník David Desharnais a proti střídajícímu Andreji Vasilevskijovi se záhy na to prosadili i zadák Jeff Petry a mladý forvard Brendan Gallagher.

U trefy na 5:0 pro Montreal si asistenci připsal i Tomáš Plekanec (17:55, +/-: +1, 2 střely), pro kterého to byl první bodový zápis v sérii a celkově třetí bod (1+2) z desátého startu v letošním play-off.

Tampa umazala nulu na svém kontě až v 33. minutě, kdy v přesilovce u trefy Nikity Kučerova asistoval Ondřej Palát (13:40, +/-: -1, 2 střely). Český útočník pak udeřil i sám, když po 17 vteřinách hry ve třetí třetině využil další početní převahu po skvělém pasu před odkrytou branku od Tylera Johnsona. Poslední slovo ale patřilo Montrealu. Na konečných 6:2 pro hosty zvýšil v 45. minutě sváteční střelec Brandon Prust.

Za stavu 3:1 na zápasy pro Tampu Bay série pokračuje pátým zápasem v sobotu na ledě Montrealu.

Už popáté za posledních sedm let se ve finále Západní konference představí hokejisté Chicaga. Na úspěch 4:2 na zápasy z úvodního kola proti Nashvillu totiž Blackhawks navázali hladkým triumfem 4:0 na zápasy proti Minnesotě. Mezi čtyři nejlepší týmy play-off se naposledy alespoň pětkrát během navazujících sedmi let dostalo Colorado (šest účastí ve finále konference v letech 1996 až 2002).

Od angažování elitních útočníků Jonathana Toewse a Patricka Kana (od ročníku 2007/08) Chicago v zápasech play-off, které mohly ukončit jednotlivé série drží úchvatnou bilanci 14:4. Zmiňovaná dvojice se výrazně činila i v zatím posledním takovém startu Blackhawks v play-off, který skončil venkovní výhrou 4:3 nad Minnesotou.

Kane si odnesl bilanci (1+1) a kapitán Toews měl rovněž dva body (0+2). Favority poslal do vedení v 11. minutě obránce Brent Seabrook a v 24. minutě při přesilovce zvyšoval Andrew Shaw. Zásluhou Erika Hauly následně Wild snížili skóre, ve třetí třetině ale udeřili v 54. minutě Kane a v 57. minutě při hře v oslabení zamířil do prázdné klece Marián Hossa.

I přes třígólovou ztrátu přibližující konec sezony se ovšem Minnesota nevzdávala a v posledních vteřinách řádné hrací doby dokázala alespoň zkorigovat stav. V čase 57:42 využil přesilovku Jason Pominville a v čase 58:33 se jako poslední v zápase prosadil domácí Nino Niederreiter.

Kaňkou na postupové radosti Chicaga bylo zranění obránce Michala Rozsívala, jenž odstoupil v průběhu druhé třetiny kvůli poranění levé nohy. (Více ZDE).

Výsledky 2. kola play-off:

Východní konference - 4. zápas:
Tampa Bay - Montreal 2:6 (0:2, 1:3, 1:1)
33. Kučerov (Palát), 41. Palát - 3. Markov, 9. Pacioretty, 26. Desharnais, 30. Petry, 30. Gallagher (Plekanec), 45. Prust. Střely na branku: 24:40. Diváci: 19.204. Hvězdy utkání: 1. Pacioretty, 2. Subban, 3. Plekanec (všichni Montreal). Stav série: 3:1.

Západní konference - 4. zápas:
Minnesota - Chicago 3:4 (0:1, 1:1, 2:2)
27. Haula, 58. Pominville, 59. Niederreiter - 11. Seabrook, 24. Shaw, 54. P. Kane, 57. Hossa. Střely na branku: 37:25. Diváci: 19.163. Hvězdy utkání: 1. Crawford, 2. Shaw (oba Chicago), 3. Haula (Minnesota). Konečný stav série: 0:4.