Chybí nám klid. Kluci nechtějí fanoušky zklamat, řekl kouč Růžička

• 109
Po delší době si díky povedenému závěru užil trenér českého hokejového týmu na mistrovství světa klidnější zápas. Češi v pražské O2 areně porazili Francii 5:1. Vladimír Růžička přesto nebyl s výkonem mužstva spokojený. „Zatím to není dobrý,“ prohlásil na tiskové konferenci.

„První dvě třetiny jsme měli optický tlak, ale neměli jsme pořádnou šanci. Máme hodně střel od modré čáry, ale nemáme nikoho před brankou. Ve druhé třetině jsme si řekli, že se tam musíme víc tlačit. Bylo super, že Ondra Němec trefil golfákem pod horní tyčku. Ale uklidnilo se to, až když jsme dali gól na tři jedna, do té doby to bylo nervózní,“ hodnotil čtvrteční zápas trenér Růžička.

Z čeho pramenila ta nervozita? Byla způsobena tím, že Češi byli v pozici favorita a tři body se braly jako povinnost?
Nevím, je to pořád stejné. Přijde sedmnáct tisíc lidí, hráči fanoušky vidí v hale i všude po celém městě. Lidé to strašně prožívají a kluci je nechtějí zklamat. Bojovnost tam je, ale chybí trochu klidu.

Takže jste neměl pocit, že by se hra zlepšila?
Výsledek je docela dobrý, zaplaťpánbů jsme konečně vyhráli vyšším rozdílem. Minulý rok, když jsme vyhráli, tak to bylo o gól. Teď byl konec klidnější. V pátek nás čeká další těžký zápas, soupeři jen brání, když nedáte gól na začátku, tak je tam pořád nervozita.

A co tolik kritizovaná hra obrany?
Musíme se zaměřit na obranné pásmo, rozebrat si to. V trénincích to funguje dobře, přijde zápas a začínáme mít problémy. Myslím, že ve druhé třetině tam byly momenty, kdy jsme začali bláznit a propadali jsme.

Ale ve třetí třetině už to vypadalo lépe, že?
Třetí hráč se stále zapomíná vracet. Jakmile centr zůstal vzadu a beci perfektně chodili k mantinelům, tak s tím měl soupeř obrovské problémy. Takový aktivní hokej bychom chtěli hrát. Aby obránci neodstupovali od protihráče, protože v zápase s Kanadou měl soupeř velký prostor. Je to samozřejmě soupeř na jiné úrovni, ale chceme si to vyzkoušet. Obránci nesmí nechat útočníky příliš rozjet.

Jak jste byl spokojený s nově složenými útoky?
Moc se mi to nelíbilo, ale musím se na to ještě podívat. Útočným trojicím zatím něco chybí. V pátek asi útoky necháme, pak je kdyžtak přeházíme.

Když jste si bral na začátku třetí třetiny při francouzském tlaku oddechový čas, asi vám nebylo dobře po těle, že?
Určitě ne. Musíme si to rozebrat. Na videu to kluci vidí, úkoly jsou jasně dané, ale pak v zápase je to trochu jiné. Trénink a zápas je rozdíl. Děláme chyby, zaskakujeme jeden za druhého, i když ani nemusíme, a plynou z toho další chyby. Měli bychom si pomáhat, až když někdo svůj souboj prohraje. Ve třetí třetině bylo dobré, že jsme začali osobní souboje vyhrávat.

A taky jste víc clonili před brankářem, dvakrát díky tomu padl gól. Byl to taktický záměr?
Říkali jsme si to, ale to je pořád slabost našeho hokeje. Chceme hrát hezký hokej, kolem branky a do rohu a málo se tlačíme na brankoviště. Pak se to zlepšilo a byly z toho velké šance.

Co vidíte jako nejpozitivnější věc v dosavadním průběhu mistrovství světa?
Charakter a bojovnost. Musíme se malinko zklidnit, ale ono je to těžké v očekávání fanoušků. Každý zápas je vyprodáno a kluky atmosféra možná trochu svazuje.