Češi proti Francii nezářili, zabrali až na konci a vyhráli 5:1

• 637
Povinné tři body. Nic víc. Čeští hokejisté ve svém čtvrtém vystoupení na domácím mistrovství světa nenadchli, ale Francii nakonec porazili vysoko 5:1. V tabulce tak mají Češi sedm bodů.

Trenér Vladimír Růžička přeházel sestavu, změnil útoky, upravil obranné páry. Ale očekávaný efekt se při tomto pokusu nedostavil. Hráči jako by byli po dvou dnech volno ospalí, elán z prvních třech zápasů vyprchal.

Duel jsme sledovali v podrobné reportáži.

Jaromír Jágr tentokrát neměl svůj den, ačkoliv patřil k nejaktivnějším Čechům, často vázla spolupráce s novým křídlem Dominikem Simonem, na pár střídání Jágr dostal zase jiného kolegu. Jenže 43letý útočník je tak výjimečný, že přesto dokázal rozhodnout zápas pohotovým doklepnutím puku za brankovou čáru.

V první třetině byli Češi lepší než Francouzi. Ale Novotný zblízka po dobré Eratově přihrávce nezvedl puk nad brankářův beton, francouzského brankáře Hardyho trefovali i další kotouče vypálené z českých hokejek.

Známkování

Ohodnoťte výkon českých hokejistů

Francouzi si poradili i s Jágrovým výpady od zadního mantinelu. Příliš nefungovala ani hra v početní výhodě. Těžkou úlohu měl brankář Ondřej Pavelec, který musel dávat pozor při ojedinělých protiútocích soupeře.

Výstižně shrnul úvodní dvacetiminutovku jeden z fanoušků v útrobách zaplněné O2 areny: „Holomajzna!“

Podívejte se, jak zápas hodnotil kouč Vladimír Růžička:

Na začátku druhé části však Češi konečně skórovali. Obránce Ondřej Němec od modré čáry vystřelil a puk propadl za Hardyho. Dobrou práci při clonění odvedl Hertl, právě práce před brankovištěm se dá na hře českého týmu ocenit.

Ve 27. minutě nejprve dobře hrající Červenka napálil tyčku a pak se trefil znovu od modré Vladimír Sobotka, opět měl Hardy ztíženou situaci kvůli české cloně před brankovištěm.

Ovšem za necelé dvě minuty se Francouzi dostali na rozdíl jediného gólu. Po zmatcích v obraně měl prostor ke střele Kevin Hecquefeuille a napálil puk pod horní tyčku. Pavelec těžko mohl něco dělat.

Francouzi byli hodně podráždění po soubojích po přerušení hry, bránili svého gólmana. A když se v přesile vrhli na mladíka Simona, přijel ho bránit Jágr. Byla z toho potyčka s bývalým spoluhráčem z Dallasu. Antoine Roussel přesně jak sliboval, chtěl českou hvězdu vytočit.

Začátek třetí třetiny byl hodně dramatický, protože Francouzi dostali favorita pod tlak a Pavelec přečkal se štěstím velkou šanci Damiena Rauxe.

Spasitelem se stal opět slavný hráč s číslem 68. Kovářovu střelu brankář Hardy neudržel a po volném kotouči se natáhl Jágr a skóroval, i když na něm francouzský sok visel.

Čechům se velmi ulevilo. Navíc za chvíli přidal po Hertlově sólu obránce Němec, který ukázal, že je po tvrdém ataku z druhé části v pořádku.

Francouzský odpor byl definitivně rozpuštěn. Sebevědomí povzbudila ještě proměněná přesilovka, mezi střelce se zapsal také Roman Červenka.

Konec dobrý, všechno dobré. Domácí tým musí navázat na výkon ze třetí třetiny také v pátek, kdy hraje od 16.15 s Rakouskem.

Česko - Francie 5:1

Branky a nahrávky: 22. Němec (Novotný), 27. Sobotka (Krejčík), 45. Jágr (Jan Kovář, Simon), 49. Němec (Hertl, Voráček), 55. Červenka (Němec, Krejčík) - 29. Hecquefeuille (Lamperier, Guttig). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Rantala - Suominen (oba Fin.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 17 110. Třetiny: 0:0, 2:1, 3:0.

Česko: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Němec, Čáslava, Krejčík - Voráček, Sobotka, Hertl - Jágr, Jan Kovář, Simon - Červenka, Novotný, Erat - Smoleňák, Koukal, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Francie: Hardy - Manavian, Auvitu, Hecquefeuille, Besch, Janil, Diedue Fauvel, Chakiachvili - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, A. Roussel, T. da Costa - Bertrand, Raux, S. Treille - Claireaux, Lamperier, Guttig. Trenéři: Dave Henderson a Pierre Pousse.