GÓL. Zatímco plzeňský brankář Petr Bolek soptí, sparťanští fotbalisté se radují. Ve sledovaném zápase dvou kandidátů na titul vedli už od osmé minuty. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Památné bitvy Sparty s Plzní: duel ve znamení osmiček a dvě vyloučení

• 1
Souboj, který napoví, který tým získal titul ve fotbalové lize nadešel. Hraje se dnes od 19.15. Jak vypadaly předchozí bitvy Sparty s Plzní z nichž se v posledních pěti letech stali nesmiřitelní rivalové? V pátém díle seriálu si připomeňme sparťanskou výhru z loňského března. Plzeň dohrávala bez dvou vyloučených.

Opět vyprodaný stadion, jak v soubojích Sparty s Plzní v posledních letech zvykem.

Gól po krásné akci.

Dvě červené karty.

A také zápas, který nasměroval Spartu k titulu, byť do konce sezony zbývalo ještě jedenáct kol. Po výhře 1:0, kterou zařídil Přikryl, se utrhla na osm bodů.

„Sparta nám už hodně odskočila, ale všechno se dá ztratit. Ve hře je ještě hodně bodů. Uvidíme, co nabídne další průběh ligy,“ pravil plzeňský trenér Dušan Uhrin mladší.

Zbývající část sezony se odvíjela podle vzájemného utkání, Spartě se s velkým náskokem v zádech hrálo dobře, byť se zakopnutí nevyvarovala. Ani Plzeň nebyla stoprocentní a v 27. kole bylo hotovo.

Ano, i teď se hraje 27. kolo. I když definitivně rozhodnuto nebude, v případě plzeňské neprohry už bude pro sparťany nemožné soupeře přeskočit.

Sparta - Plzeň

Hráno: 9. března 2014
Branka: 8. Přikryl
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Dočkal, Hušbauer (89. Mareček), Matějovský, Vácha, Přikryl (90. Vacek) - Lafata (76. Bednář).
Plzeň: Bolek - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Tecl (89. Hejda), Hořava, Kolář (80. Bakoš), Horváth, Ďuriš -  Wágner (65. Rezek).

Loni šla do šlágru v lepší pozici Sparta, vedla o pět bodů a ani remíza by ji nevadila. Ale od prvních minut bylo na sparťanech vidět, že touží po vítězství.

„První půle z naší strany nebyla dobrá, prohrávali jsme osobní souboje, Sparta byla lepší. Když jsme začali hrát, bylo pozdě, za první poločas jsme si vyhrát nezasloužili,“ uznal plzeňský obránce David Limberský.

Jediný gól padl v 8. minutě. Akci začal hráč s číslem 8 Matějovský. A po zápase měla Sparta osmibodový náskok.

Co se ještě v zápase stalo? Plzeň dohrávala bez vyloučených Hořavy s Ďurišem. Oba měli žlutou karty a poté faulovali. Hořava ztratil míč na polovině hřiště a pak protihráče zezadu stáhl. Sudí Jech byl nekompromisní. V závěru Ďuriš poslal k zemi unikajícího Matějovského skluzem zezadu.

„Dvě červené karty? Asi jsme tak silní, že to bylo nutné,“ pronesl nejprve plzeňský trenér Dušan Uhrin mladší a pak to zase zrelativizoval: „Ne, opravdu Sparta byla lepší, vyhrála zaslouženě a já bych tady nechtěl hodnotit něco, co je hloupost. My jsme to měli dnes zvládnout líp.“

„Paradoxně jsme se při vyloučení dvou našich hráčů semkli, začali jsme hrát jednodušeji. Šli jsme si pro fauly, vytvořili jsme si standardní situace, měli jsme tam nadějné šance a závary,“ říkal Limberský.

Ač Sparta zápas ovládala, Plzeň v poslední minutě mohla vyrovnat. Horváth z hloubi pole zahrál přímý kop, centr proletěl vápnem přes několik hráčů a sparťanský gólman Vaclík míč reflexivně vyrážel. Pak už domácí mohli slavit.

„Je to příjemné. Osm bodů je víc než pět, ale pořád ještě zbývá hodně zápasů,“ říkal sparťanský trenér Lavička.