Odhalení památníku českých letců na Klárově (17. června 2014) | foto: Michal Šula, MAFRA

Pokutu 150 tisíc za okřídleného lva na Klárově zaplatil starosta Prahy 1

  • 21
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký zaplatil stopadesátitisícovou pokutu, kterou městská část dostala od magistrátu za nedodržení administrativních postupů při umísťování památníku československým letcům z 2. světové války na Klárově. Bylo to prý hlavně jeho politické rozhodnutí.

Pokutu radnice dostala za to, že na umístění plastiky „okřídleného lva“ neměla patřičné povolení. Sankci vyměřenou magistrátem v březnu potvrdilo ministerstvo kultury.

Ještě před tím - v prosinci loňského roku - resort kultury schválil umístění pomníku na Klárově a zrušil verdikt magistrátu přikazující jeho odstranění.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký se ve středu rozhodl pokutu městské části zpětně kompenzovat.

„Za výstavbu pomníku jsem svého času svedl velký boj, kdy zejména památkáři ostře vystupovali proti pomníku v této lokalitě i jeho konkrétní podobě. Byl jsem však od počátku přesvědčen, že symbolika pomníku dalece převyšuje formalismus spojený s jeho zřízením. V tom mne utvrzovala pozitivní stanoviska nejen našich válečných veteránů, ale také britské velvyslankyně a představitelů státu včetně samotného ministra kultury,“ uvedl Lomecký.

Dvoumetrová socha okřídleného lva na betonovém podstavci byla na počest československým letcům bojujícím za 2. světové války ve Velké Británii odhalena loni v červnu.

Peníze na ni sehnali Britové žijící v Česku. Umístění sochy na Klárově však od počátku provázejí spory s pražskými památkáři. Těm vadila nejen velikost díla, ale i fakt, že nedaleko tohoto stojí další památník.

Podle památkářů také Praha 1 a britské velvyslanectví požádaly o povolení pozdě.

Podle Lomeckého k nabobtnání celé kauzy však nemuselo vůbec dojít, kdyby památkáři včas posvětili plán výstavby pomníku.

„Když stavební úřad zahájil stavební řízení ohledně podstavce pomníku, který Praha 1 objednala, městská část zároveň požádala památkáře, aby se do třiceti dnů k záměru vyjádřili. Pokud by tak učinili, stavba by se stihla v požadovaném termínu. Dvacátý devátý den této lhůty památkáři sdělili, že rozhodnou do šedesáti dnů. To by samozřejmě znamenalo, že původní termín odhalení pomníku nelze stihnout. Proto jsem, se všemi riziky, které z toho vyplývaly, prosadil, aby byl pomník postaven i bez souhlasu památkářů. Zvláště když ministerstvo kultury místo pro pomník, tedy Klárov, nerozporovalo,“ dodal Lomecký.

23. prosince 2014