Slováci poprvé vyhráli za tři body. Slovince zlomil před koncem Gáborík

• 709
Znovu to byla dřina, ale slovenští hokejisté slaví třetí vítězství na letošním MS. Slovinsku, které se vrátilo do elitní divize a zatím nemá ani bod, vstřelili první gól po 48 minutách trápení. Výhru 3:1 zařídili Meszároš s Gáboríkem a posílili tím šance Slováků na postup do čtvrtfinále.

Slovenský tým si na turnaji připsal třetí vítězství, ale první v normálním čase. Svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka porazili Dánsko i Bělorusko za dva body.

Slovákům se ve vřavě vlastních fanoušků ani do třetice nepovedlo dát první gól, který by zklidnil jejich herní projev. Odpor papírově slabšího protivníka naopak ještě víc vyztužil v sedmé minutě Urbas, jenž v přesilové hře kousek před Lacem tečoval Kranjcův nástřel od modré čáry.

On-line reportáž

Vůjtkův tým navzdory evidentnímu úsilí nemohl najet do správných kolejí a jako by mu armáda vlastních příznivců spíše svazovala ruce i nohy.

Mohlo být ještě hůř, ale po zaváhání Kopeckého proti další gólové ráně Urbase Laco vykopl levý beton. Ryzích šancí měli Slováci poskrovnu. O vyrovnání mohli uvažovat až v 16. minutě, ale Jurčo vykličkoval beka, brankáře a přestřelil bránu.

Navrátilec do elitní divize hrál i ve druhé části absolutně vyrovnané utkání a favorit si s jeho úpornou defenzivou nevěděl vůbec rady. Ve dvou přesilovkách dokonce víc přituhovalo před slovenskou brankou, ale Laco několik ran Kopitarovy řady pochytal.

Až se sílící hrozbou blamáže Slováci v třetí části pořádně rozhýbali hru a hrnuli se před slovinskou branku.

Pardubického gólmana Kristana zbavil neprůstřelnosti ve 48. minutě v přesilovce bombou od modré čáry Meszároš, který dal už třetí gól na turnaji.

S vypětím všech sil Slovensko dostalo hokejového trpaslíka na lopatky pět minut před koncem zásluhou své největší hvězdy Gáboríka, který příklepem propálil Kristana. Gáborík tři body stvrdil sekundu před koncem při slovinské power play.

Slovensko - Slovensko 3:1

Branky a nahrávky: 48. Meszároš (Surový), 55. Gáborík (L. Hudáček, Surový), 60. Gáborík - 7. Urbas (Kranjc, Kovačevič). Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Carnathan (USA), Semjonov (Est.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Třetiny: 0:1, 0:0, 3:0. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Slovensko: Laco - Meszároš, Graňák, Jurčina, Sersen, Ďaloga, Jánošík, Baranka - Daňo, Kopecký, Gáborík - Pánik, Bližňák, Bartovič - Jurčo, Viedenský, Tatar - Dravecký, Lušňák, L. Hudáček - od 41. navíc Surový. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Slovinsko: Kristan - Kranjc, Pretnar, Gregorc, Robar, Kovačevič, Vidmar, Štebih, Tavželj - Urbas, Kopitar, Muršak - Jeglič, Tičar, Sabolič - Razingar, Mušič, Pance - Goličič, Rodman, Ograjenšek. Trenér: Matjaž Kopitar.