Následky bombardování v Aleppu jsou katastrofické (3. dubna 2015)

Následky bombardování v Aleppu jsou katastrofické (3. dubna 2015) | foto: Reuters

Takto vypadá peklo. Apokalypsu v Aleppu má na svědomí Asad i rebelové

  • 135
Syrský konflikt trvá už více než čtyři roky. Jedním z center nejtvrdších bojů se stalo Aleppo. Podle nejnovější zprávy Amnesty International zde každý den dochází k porušování lidských práv a válečným zločinům. Na svědomí je mají obě strany konfliktu, tedy vojska Bašára Asada i rebelové.

V Aleppu se válčí už téměř tři roky a většina města se během té doby změnila v rozvaliny. Příběhy těch, kteří město přes neutuchající boje neopustili, jsou plné strachu, smrti a beznaděje. „Viděl jsem děti bez hlav, všude byly rozesety části těl. Tak jsem si představoval, že vypadá peklo,“ uvedl zaměstnanec místní továrny.

Většinu obětí mezi civilisty si vyžádaly především neutuchající útoky na rezidenční oblasti. „Jde o politiku, jejímž cílem je záměrně a systematicky útočit na civilisty. Tyto útoky představují válečné zločiny a zločiny proti lidskosti,“ uvedl Philip Luther z Amnesty International.

Armáda vítězství

Asadův režim straší superkoalice povstalců. Vítězí na všech frontách

Podle humanitárních pracovníků si řadu obětí vyžádalo nasazení barelových bomb. „Barelové bomby jsou tou nejděsivější zbraní, způsobují velmi bolestivá zranění. Musíme řešit množství amputací či případů, kdy se střeva dostanou mimo lidské tělo. Je to šílené,“ uvedl jeden z chirurgů z Aleppa (více o použití barelových bomb v Aleppu se dočtete zde).

Barelové bomby a náhodné útoky povstalců

Ochránci lidských práv upozorňují, že zvěrstva nemá na svědomí pouze jedna strana konfliktu. Povstalci používají velmi nepřesné zbraně, které při bojích v obydlených oblastech způsobují velké ztráty na civilním obyvatelstvu, píše server BBC. Povstalecké útoky navíc často bývají velmi náhodné. „Nikdy si nepřipadáte v bezpečí. Nikdy nevíte, co se může stát, můžete být zasažen kdekoliv,“ uvedl jeden z místních občanů.

Syrské letectvo naproti tomu disponuje výbornou technikou, obytné čtvrti obsazené povstalci však často plošně bombarduje, přičemž používá i výše zmíněné barelové bomby. Damašek to pochopitelně odmítá, podle Syrské organizace pro lidská práva však jen letos při bombardování letos zemřelo přes dva tisíce lidí.

Aleppo je druhým největším městem Sýrie a jejím někdejším hospodářským centrem. Většinu města kontrolují vládní síly, čtvrtě na východě a severovýchodě města však stále drží povstalci.

Vládní vojsko se v posledních měsících snaží povstalce obklíčit a donutit ke kapitulaci. Zásobování povstaleckých čtvrtí zatím zajišťuje koridor vedoucí k turecké hranici, v posledních týdnech však na vládní vojska tlačí nově vzniklá povstalecká koalice. Objevují se i zvěsti, že armáda se chce z Aleppa stáhnout (více zde).

Syrská válka si za čtyři roky trvání vyžádala přes 220 tisíc obětí a z domovů vyhnala už přes 11 milionů lidí. V úterý se na hranice Sýrie a Libanonu střetli bojovníci šíitského hnutí Hizballáh s bojovníky fronty an-Nusrá. Bojovníci Hizballáhu prý přepadli členy fronty An-Nusra na okraji měst Tufajl a Brítál.

30. května 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue